Notice: Undefined index: niazmandi in /home/k118/public_html/modules/niazmandi/index.php on line 166

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/k118/public_html/modules/niazmandi/index.php on line 166

Warning: Illegal string offset 'farsi' in /home/k118/public_html/modules/niazmandi/index.php on line 168

Notice: Uninitialized string offset: 0 in /home/k118/public_html/modules/niazmandi/index.php on line 168

Warning: array_merge_recursive(): Expected parameter 1 to be an array, null given in /home/k118/public_html/modules/niazmandi/index.php on line 456
اولین و بزرگترین مرکز 118 ادارات و مشاغل در ایران -
خوش آمدید

سقز

درياچه سد شهيد کاظمی

درياچه سد شهيد کاظمی

  دریاچه سد شهید کاظمی در 62 کیلومتری شمال شهر سقز بین شهرستان سقز و بوکان (آذربایجان غربی) قرار دارد. طول دریاچه حدود 6 کيلومتر و حجم مخزن آن 48 ميليون متر مکعب است. آب این دریاچه از رودخانه‌های زرينه‌رود، سيمينه‌رود، خورخوره و سقزچای تأمين می‌شود.  

مسجد جامع تورجان

مسجد جامع تورجان

  ” تورجان” یكی از روستاهای شهرستان سقز و مركز دهستان تورجان است كه در20 كیلومتری غرب مسیر سقز- بوكان قرار گرفته است. مسجد قدیمی در داخل روستای تورجان قرار دارد و از نظر معماری در زمره مساجد سبك بومی منطقه كردستان است.بنای این مسجد دارای یك شبستان اصلی با شش ستون در دو ردیف سه تایی است.

سقز

سقز

  سَقِّز يکي از شهرهاي غربي ايران در استان کردستان است که در شمال‌غربي سنندج و در فاصله 198کيلومتري آن قرار گرفته است. از شمال به شهر بوکان، از غرب به شهر بانه، از جنوب به منطقه تيلکو، و از شرق به منطقه افشار منتهي مي‌شود. شهرستان سقّز برروي دو تپه طويل که رودخانه سرپوشيده ولي‌خان از وسط آن مي‌گذرد، بنا شده‌است. پستي و بلندي‌هاي داخل شهر و مناظر و چشم‌انداز زيباي رودخانه سيمينه‌رود، که از کنار اين شهر مي‌گذرد، جلوه بديعي را به نمايش گذاشته‌است.

مسجد شیخ حسن مولانا

مسجد شیخ حسن مولانا

  مسجد شیخ حسن مولانا در روستا به فاصله حدود 65 كیلومتری جنوب سقز واقع شده است. مسجد به دلیل وجود قرآن نفیس خطی كه به خط زیبای شیخ مولانا از عرفای نامی نوشته شده، احداث گردیده است. تاریخ ساخت دقیق آن مشخص نیست لیكن احتمالاً مربوط به دوره صفویه باشد. پلان مسجد شبستانی و ارای ستونهای چوبی است. شیخ حسن مولانا شخصی فاضل و پرهیزكار و معروفی بوده است. مدفن شیخ حسن در همان قریه واقع است.

روستای وزملا

روستای وزملا

  روستای وزملا در 40 کیلومتری شهرستان سقز قرار گرفته است. نام این روستا از کلمه ترکی به معنای چشم گرفته شده است. امکانات این روستا شامل: برق، آب، مخابرات و مدرسه ابتدایی می باشد که جمعیت این روستا 243 نفر است.

روستای شمسه

روستای شمسه

  روستای شمسه به عنوان یک نقطه روستای در دهستان تیله کو از بخش زیویه شهرستان سقز در استان کردستان قرار دارد. فاصله این روستا تا سقز 65 کیلومتر است. این روستابه لحاظ موقعیت جغرافیایی جزء روستاهای کوهستانی به شمار می رود.

روستای ترجان

روستای ترجان

  روستای تورجان در استان کردستان و از توابع شهرستان سقز است که تقریبا در 60 کیلومتری سقز و بوکان قرار گرفته است. این روستا با وضعیت طبیعی کوهستانی و تپه ای دارای آب و هوای معتدل و سرد است.

روستای جنیان

روستای جنیان

  روستای جنیان با ارتفاع 1200 متر ای سطح دریا از توابع دهستان امام، بخش زیویه، شهرستان سقز در استان کردستان است. در فاصله 5 کیلومتری از مرکز دهستان قرار دارد. بنا به اظهار نظر ساکنین روستا، جنیان دارای 1100 هکتار زمین زراعی ملکی است که سهم اراضی آبی آن 350 و سهم اراضی دیمی 750 هکتار است.

روستای چکشه

روستای چکشه

  روستای چکشه یکی از روستاهای دهستان سراب از توابع بخش مرکزی در شهرستان سقز است که ارتفاع این روستا از سطح دریا 2000 متر است. موقعیت قرارگیری روستا به صورت کوهپایه ای بوده با آب و هوای جلگه ای و کوهستانی همچنین دارای یک رودخانه فصلی به نام مرخز. برای رسیدن به روستای چکشه در استان کردستان، ابتدا باید از مسیر اصلی سقز – بوکان عبور کرد و در کیلومتر 10 یک مسیر فرعی جدا وجود دارد که به روستا می رسد. طبق آخرین سرشماری، روستای چکشه در استان کردستان دارای 90 نفر در قالب 20 خانوار است. روستای چکشه، از لحاظ شکل گیری جمعیت به صورت طایفه ای بوده، طایفه هایی با نام های اسلامی، فرجی و یاسینی. گویش اهالی محل، کردی سورانی است. از کل جمعیت روستا، 80% اهالی به شغل کشاورزی مشغولند. 20% دارای شغل دامداری هستند و از مهم ترین محصولات روستا می توان به گندم، جو، یونجه، نخود و عدس اشاره کرد. از امکانات روستا می توان به آب، برق، مخابرات و خانه بهداشت اشاره نمود.

مسجد شیخ مظهر سقز

مسجد شیخ مظهر سقز

  مسجد شیخ مظهر سقز با معماری کاملا سنتی و بومی کردستانات در اوایل دوره قاجاریه توسط چند نفر اهالی محلی بنا گردیده. این مسجد به شکل مربع و با ارتفاعی مشرف به محلات مجاور در بهترین نقطه ممکن و در مرکز بافت قدیمی شهر سقز احداث گردیده. استفاده از چوب، سنگ و آجر به عنوان مهمترین عناصر معماری در ساختمان این گونه مساجد به بهترین شکل و شیوه ممکن صورت گرفته است. بطوری که همواره از این روش بنا ساختن، با کمترین هزینه و بهترین بهره برداری مساجدی احداث می شدند، که از نظر فن معماری به بهترین وجه ممکن از آنها بهره جسته می شد.

منطقه حفاظت شده عبدالرزاق

منطقه حفاظت شده عبدالرزاق

  منطقه حفاظت شده عبدالرزاق در موقعیت جغرافیایی N3618 E4644 در استان کردستان واقع شده  است. زيستگاه عبدالرزاق سقز با مساحت 43 هزار و 950 هكتار سومين منطقه حفاظت شده استان کردستان است در شهرستان سقز واقع شده است. 80گونه پرنده، 17گونه از پستانداران و بيش از 350 گونه گياهي در اين زيستگاه زندگی میکنند. لك لك، عقاب طلايي، هما، قرقي، مرغ حق، كبك، قوچ، ميش مرغ و شغال از جمله گونه هاي شاخص و نادر زيستگاه عبدالرزاق است. آنچه که به این منطقه اهمیت دوچندان بخشیده است وجود آثار تاریخی و فرهنگی غار باستانی کرفتو و قلعه زیویه است.

رودخانه سقز

رودخانه سقز

  این رودخانه زیبا در شهر سقز کردستان است و یکی از جاذبه های دیدنی این استان به حساب می آید. این رودخانه زیبا در حاشیه پارک کوثر قرار دارد آدرس :کردستان – سقز حاشیه پارک کوثر

روستای مولان آباد

روستای مولان آباد

  روستای مولان آباد در فاصله حدود 65 كیلومتری جنوب سقز واقع شده است. مسجد این روستا به دلیل وجود قرآن نفیس خطی كه به خط زیبای شیخ مولانا از عرفای نامی نوشته شده، احداث شده است.  

تپه باستانی زیویه

تپه باستانی زیویه

  قلعه باستانی زیویه به فاصله 55 کیلومتری جنوب شرق شهرستان سقز در استان کردستان و روستای زیویه واقع شده است