Notice: Undefined index: niazmandi in /home/k118/public_html/modules/niazmandi/index.php on line 166

Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/k118/public_html/modules/niazmandi/index.php on line 166

Warning: Illegal string offset 'farsi' in /home/k118/public_html/modules/niazmandi/index.php on line 168

Notice: Uninitialized string offset: 0 in /home/k118/public_html/modules/niazmandi/index.php on line 168

Warning: array_merge_recursive(): Expected parameter 1 to be an array, null given in /home/k118/public_html/modules/niazmandi/index.php on line 456
اولین و بزرگترین مرکز 118 ادارات و مشاغل در ایران -
خوش آمدید

هرسین

غار شکارچیان

غار شکارچیان

  غار شکارچیان در دامنه کوه بیستون و در بالای سر نقش برجسته هرکول قرار دارد. این غار دارای فضای کوچکی به مساحت 35 متر مربع است و به احتمال پناهگاه موقت شکارچیانی بوده که در آنجا لاشه شکار را جهت حمل به اقامتگاه اصلی، قصابی و آماده می کردند. شکارچیان می توانستند در هنگام شکار از غار شکارچیان بعنوان مخفیگاه استفاده کنند. زیرا موقعیت مکانی آن به گونه ای است که تا به آن نزدیک نشویم از فاصله دور و از پایین به خوبی دیده نمی شود و شکارچیان می توانستند به راحتی در آن حرکات حیواناتی که در پایین و بخصوص در کنار سراب بودند را زیر نظر بگیرند.

غار خِر(مَرخِر)

غار خِر(مَرخِر)

  در دامنه کوه بیستون و در شمال شرقی غار شکارچیان، غار عمیقی در ارتفاع 1400 متری از سطح دریا قرار دارد که به آن مَر خِر گویند. در اصطلاح محلی غار خِر یا خِریل به معنای غاری است که فضای ورودی آن گرد است. این غار گاهی به غلط غار خَر خوانده می شود. این غار 27 متر طول دارد و دهانه آن به سمت جنوب باز می شود که در اواخر دوره پله ایستوسن(چهارمین دوره زمین شناسی) شکل گرفته است.

غار مَر دودر

غار مَر دودر

  غار مَر دودر در دامنه کوه بیستون و در شمال شرقی غار شکارچیان قرار دارد. این غار با ارتفاع 1585 متر از سطح دریا ، مرتفع ترین غار بیستون است که از آن آثار دوره پارینه سنگی میانی و جدید بدست آمده است. مَر دودر20 متر عمق و حدود 170 متر مربع مساحت دارد و ارتفاع سقف آن بین یک تا سه متر در نوسان است. این غار دو دهانه دارد و به همین دلیل مردودر نامیده می شود. دهانه اصلی در جهت جنوب – جنوب غربی مشرف بر دره ای پر شیب و کم عرض است که به پرتگاهی منتهی می گردد. دهانه دیگر آن در جهت شرقی – جنوب شرقی مشرف بر کوره راهی است که به مَر آفتاب و مَر تاریک منتهی می شود. دهانه شرقی غار در اثر ریزش دیواره در اعصار گذشته به وجود آمده است. با وجود این دو دهانه، مَر دودر غار نسبتاّ بازی محسوب می شود که نسبت به غارهای دیگر بیشتر در معرض عوامل مختلف جوی مانند باد، باران و هوازدگی بوده است به طوری که لایه ای از سنگریزه به ضخامت 3 تا 5 سانتیمتر کف غار را پوشانده است .

فرهاد تراش

فرهاد تراش

  در دامنه کوه بیستون و در غرب نقش برجسته داریوش اول ، دیواره ای عظیم حجاری شده است که در بین مردم به فرهاد تراش ، فراتاش ، فرای تاش و تخت فرهاد معروف است. این دیواره عرضی در حدود200 متر و ارتفاعی حدود 36 متر دارد که در دامنه آن یک سکوی خاکی قرار دارد. در جلوی این سکو دیواری به طول صد و پنجاه متر و به ارتفاع چهار و نیم متر ایجاد شده است. این دیوار با استفاده از بلوک های سنگی تراشیده و لاشه سنگ به همراه ملاط گچ ساخته شده است در دو طرف این صفحه تراشیده ، چند سکوی پله دار خشن در سنگ کنده شده که از آنها برای نشستن به هنگام تراشیدن دیواره استفاده می شد.

پل خسرو

پل خسرو

  پل خسرو در دو کیلومتری جنوب غربی شهر بیستون بر روی رودخانه گاماسیاب قرار دارد. پل خسرو با 80 /152 متر طول در جهت شرقی – غربی ساخته شده و دارای 10 پایه و 9 دهانه است که امروزه سه پایه از آن مدفون می باشد.

بنای ناتمام ساسانی – کاروانسرای ایلخانی

بنای ناتمام ساسانی – کاروانسرای ایلخانی

  روبروی فرهادتراش و در حد فاصل کاروانسرای شاه عباسی و سراب بیستون، بنای ناتمامی از دوره ساسانی قرار دارد. این بنای مستطیلی با جهت شرقی – غربی ساخته شده و از دو بخش شرقی به ابعاد 80 × 85 متر و بخش غربی به ابعاد 55 × 44 متر تشکیل شده است. این دو بخش از طریق یک درگاهی با همدیگر ارتباط دارند. بخش غربی در واقع حیاط خلوت مجموعه به شمار می رود و ورودی اصلی بنا در شرق بنا قرار دارد.

نیایشگاه مادی

نیایشگاه مادی

  روبروی سراب بیستون و در زیر کتیبه و نقش برجسته داریوش، بقایای صفه ای به بلندی یک و نیم متر، ده و نیم متر طول و هفت متر عرض وجود دارد که به صورت خشکه چین با سنگ های نتراشیده ساخته شده است. راهرویی به عرض یک و نیم متر و طول هفت متر این صفه را به دو بخش تقسیم کرده است. در انتهای این راهرو اتاقی به ابعاد 5/6 ×5/3 متر قرار دارد که دو طرف آنرا شکاف کوه و انتهای آنرا دیواری به عرض یک و نیم متر و طول پنج و نیم متر مسدود می نماید. در جلوی صفه، برای دسترسی به بخش های مختلف دو پله از سنگ های نتراشیده ساخته شده است. این صفه در سال های 7-1963 توسط هیأت آلمانی به سرپرستی ولفرام کلایس مورد کاوش قرار گرفت و آنها این صفه را به عنوان نیایشگاهی از دوره ماد معرفی کرده اند. در این فصل از کاوش بر روی صفه و پيرامون آن مقداري سفال بدست آمده که به نيمه اول هزاره اول پيش از ميلاد تعلق دارد و با سفال هاي تپه گودين و نوشيجان قابل مقايسه است.

سراب بیستون

سراب بیستون

  اگر غرب ايران را دروازه آسيا بدانيم بي شک کناره سراب بيستون يکي از اطراق گاه هاي مهم کاروان هايي است که از اين دروازه مي گذشتند. وجود این سراب و شرایط طبیعی مناسب پیرامون آن از دلایل مهم شکل گیری استقرارها در این ناحیه از دوره پارینه سنگی میانی تا دوران معاصر است. در قسمت فوقانی این سراب نقش برجسته داريوش، مجسمه هرکول، نقش برجسته های اشکانی، غار شکارچیان، پرستشگاه مادی و بقایای شهر پارتی و در جنوب آن با فاصله اندکی بناهای ناتمام ساسانی- کاروانسرای ایلخانی و کاروانسرای شاه عباسی قراردارند. يک شاخه از آب سراب در نهر پرآبي به طرف کاروانسرا در غرب روان است و شاخه اصلي آن به طرف گاماسياب در جریان است که به نهر سهراب معروف است. در حاشیة شمالی سراب آثار جاده ای قدیمی کشف شده است. وجود طبیعت زیبا، درختان چنار سر به فلک کشیده و آثار تاریخی منحصر به فرد در پیرامون سراب آن را به یکی از پرجاذبه ترین و زیباترین سراب های ایران مبدل کرده است.

پل چهر

پل چهر

  پل چهر مربوط به دوره پهلوی اول است و در شهرستان هرسین، بخش بیستون، دهستان شیرز، ۲/۵ کیلومتری شمال غرب روستای چهر واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۵۴۴۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

کاروانسرای صفوی

کاروانسرای صفوی

  کاروانسرای شاه عباسی بر سر راه قدیمی کرمانشاه – همدان، در مقابل فرهاد تراش قرار دارد. این کاروانسرا با مساحتی بیش از 6000 متر مربع، به فرم چهار ایوانی و به سبک کاروانسراهای دوره صفوی ساخته شده است. هر چند بانی اولیه بنا مشخص نیست اما احداث آن احتمالاً به فرمان شاه عباس اول صفوی آغاز و بنا بر کتیبه موجود در سر در بنا به اهتمام شیخ علیخان زنگنه، صدراعظم شاه سلیمان صفوی به پایان رسیده است.

گور دخمه برناج

گور دخمه برناج

  گوردخمه برناج در 14 كيلومتري شمال غربي شهر بيستون و در ابتدای روستای برناج قرار دارد. ورودی اين گوردخمه به سمت جنوب تراشيده شده است. گوردخمه فاقد هرگونه تزئين است اطراف اين گوردخمه نيز قابي تراشيده شده است . سقف گوردخمه طاق مانند است به طوري که اختلاف بخش های جلويي با انتهای آن 40 سانتيمتر است. کف گوردخمه نيز به شکل نامنظم و گودی کف از دهانه 12 سانتی متر است. از نظر پلان اين گوردخمه داراي پلاني مربع شكل است كه طول هر ضلع آن 95 سانتي متر مي باشد . همچنين ارتفاع اتاقك اين گوردخمه از كف تا سقف آن 95 سانتي متر است. ارتفاع گوردخمه از کف جاده حدود 10 متر است. بر بالای اين گوردخمه آب پری تراشيده شده است تا در فصل بارندگی آب باران را به طرفين هدايت کرده و موجب حفظ آن شود. برخی این گوردخمه را به دوره ساسانی و برخی آن را به دوره اشکانی منتسب کرده اند. این اثر در تاریخ 1381/10/10 به شماره 7000 به ثبت آثار ملی رسیده است.

پارک شهر هرسین

پارک شهر هرسین

  پارک زیبای هرسین متشکل از جاذبه های دیدنی و تاریخی دوره ساسانیان و رودخانه بسیار زیبایی که به زیبایی هرچه تمام در طول پارک در جریان می باشد . آدرس : کرمانشاه – هرسین‎ میدان آزادی ، خیابان پارک شهر

روستای چشمه سهراب

روستای چشمه سهراب

  روستای چشمه سهراب از توابع شهرستان هرسین در استان کرمانشاه،دارای رودخانه و کوههای زیبایی است که در فصل بهار این زیبایی دوچندان می شود . چشمه سهراب در شهر بیستون شهرستان هرسین ،استان کرمانشاه، در ۶۰ کیلومتری شمال شرقی شهر کرمانشاه، یکی دیگر از 50 منطقه نمونه گردشگری استان است که ویژگی‌های قابل توجهی جهت سرمایه‌گذاری دارد .

روستای چمن اسماعیل

روستای چمن اسماعیل

  روستای چمن اسماعیل در شهرستان هرسین در استان کرمانشاه قرار گرفته . چمن اسماعیل روستایی است با چشم اندازی زیبا و دیدنی , جاده ای که به روستایی در میان دشت و کوهپایه ختم می شود . روستایی که مردمانی مهمان نواز دارد و اهالی روستا با استفاده از زمینهای اطراف روستا , روزی خود را بدست می آورند و شکرگزار پروردگارند .

روستای پریوه سفلی

روستای پریوه سفلی

  روستای پریوه سفلی در 6 کیلومتری شهرستان هرسین در استان کرمانشاه واقع شده و دارای 264 خانوار و جمعیتی بالغ بر 1081 نفر دارد . از آثار تاریخی این روستا می توان تپل سرسل را نام برد که مربوط به دوران های تاریخی پس از اسلام است .

روستای قیسوند

روستای قیسوند

  روستای قیسوند (هرسین) ، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان هرسین در استان کرمانشاه است. این روستا در 6 کیلومتری شهرستان هرسین قرار دارد .قیسوند, روستایی بسیار زیبا , قشنگ و دیدنی است . آقای درویشی دهیار روستای قیسوند هستند . روستای قیسوند با وجود تپه گنج دره قدمتی دوازده هزار ساله (قبل از میلاد )دارد .شغل مردم روستای قیسوند , کشاورزی و دامداری است . این روستا جمعیتی بالغ بر 600 نفر دارد . این روستا دارای طرح هادی است و 70 درصد آن انجام شده . مرکز آموزشی از مقطع ابتدایی و راهنمایی دارد و برای تحصیل در مقطع دبیرستان به شهرستان هرسین مراجعه می کنند . از لحاظ فعالیت کشاورزی , با وجود بارندگی فراوان , امسال کشاورزی خوب بوده است و از لحاظ باغداری نیز خوب بوده و دارای محصولاتی مانند گردو , هلو , انار و انجیر است . زبان مردم روستای قیسوند لکی می باشد . روستای قیسوند روستایی دیدنی و زیباست . فضای داخلی روستا به واسطه محیط و شکل گیری منحصر بفرد , فضاهای دیدنی و جالبی دارد . وجود آب و فراوانی آب باعث شده که این منطقه دارای چشم اندازی زیبا باشد . یکی از کارهای زنان این روستا این است که ترخینه درست می کنند که فواید بسیاری هم دارد . همچنین یکی از فعالیت های دیگر زنان روستای قیسوند در خانه , تهیه دوغ است که با استفاده از سه پایه و مشک بدست می آید . زن روستایی با علاقمندی در حال زدن مشک است تا دوغ سرد بر سر سفره خانواده بگذارند. زنان روستایی زنان پرتلاش و زحمت کش هستند .زنانی وفادار به کانون گرم خانواده تا همیشه خانواده شاد و خوشحال باشند .

روستای الیاس وند

روستای الیاس وند

  استان تاریخی کرمانشاه همچون دیگر نقاط کشور کهنسال ما ایران ، آثاری از روزگار مجد و عظمت را در سینه کوه ها و پهن دشت های خود محفوظ کرده است . برخلاف سایر نقاط ایران که به صورت مقطعی مورد سکونت قرار گرفته اند، این استان بدون وقفه در ادوار مختلف تاریخ ، دارای سكنه بوده است . شواهد و مدارک باستان شناختی نشان می دهد كه این منطقه از اولین زیستگاه های انسان اولیه به شمار می رفته و یکی از مراکز مهم جمعیتی در زاگرس میانی محسوب می شده است . تمامی مراحل و ادوار زندگی انسان از عهد حجر تا دوره های تمدنی پیش از تاریخ و سپس تا تشکیل حکومت های بزرگ سیر تطور خویش را در این محدوده طی کرده است . وجود غاری در روستای الیاسوند سفلی در بخش مركزی شهرستان هرسین ، ما را بر آن داشت كه برای دیدن این غار كشف نشده به این روستا سفر كنیم . روستایی با 60 خانوار و جمعیتی بالغ بر 350 نفر كه اغلب به كار كشاورزی ، باغداری و دامداری مشغول می باشند .این روستا از جمله روستاهاییست كه مردم آن بسیار همدل و همراه بوده و در انجام امور مربوط به روستا تعاون و همكاری فراوان دارند . وقتی وارد روستا شدیم ، این همكاری و همدلی بسیار به چشم می آمد و انجام طرح هادی در روستا یكی از آن موارد بود كه اغلب به همت اهالی روستا صورت گرفته بود . مردم سخت كوش روستای الیاسوند سفلی به منظور رونق بخشیدن به روستا و استفاده ی بهینه از زمین و آب موجود در آن ، حتی از دامنه ی كوه ها نیز به منظور كاشت انواع محصولات كشاورزی و باغی بهره گیری كرده بودند و زمانیكه از دور به روستا نگاه می كردیم طراحی سبز رنگ بسیار زیبا و چشم نوازی را در دل كوه می دیدیم .

روستای چقاسعید

روستای چقاسعید

  شهرستان هرسین با مساحت 1081 کیلومترمربع یکی از شهرستان های ،استان کرمانشاه است. مرکز این شهرستان ، شهر هرسین می باشد، گلیم و قالی های بافته این شهرستان ،شهرت جهانی دارد. شهرستان هرسین در 45 کیلومتری جنوب شرقی استان کرمانشاه واقع شده است. هرسین از چند طایفه تشکیل شده که اکثریت آنان کاکاوند و هرسینی می باشند و به زبان کردی لکی ،تکلم کرده و شیعی مذهب هستند.با سفر به این شهرستان و آشنایی با مناطق مختلف آن خصوصا روستاهای این شهرستان، می توان با نوع زندگی ، آداب و رسوم و فعالیت آنان آشنا شد. روستای چقا سعید یکی از جلوه های بدیع کار و فعالیت می باشد که در فاصله یک کیلومتری شهرستان هرسین قراردارد.این روستا، دارای 134 خانوار و جمعیتی بتالغ بر 700 نفر است.فعالیت مردم روستا ، باغداری وکشاورزی و تولید محصولاتی نظیر گندم ، جو، نخود و پیاز می باشد و در دامپروری به پرورش گوسفند و گاو شیرده اشتغال دارند. هر چند که اهالی کار را به صورت سنتی انجام می دهند. در این روستا ،زنان در کنار مردان به کار و فعالیت مشغولند. فعالیت زنان این روستا، در زمینه تولید قالی و تابلو فرش می باشد. زنان، روستا با مهارت و داشتن ذوقی سرشار از هنر و زندگی دست به بافت ،فرش هایی می زنند که بیانگر فعالیت آنان در زمینه صنایع دستی می باشد.قنات روستای چقاسعید، یکی از قدیمی ترین، قنات های منطقه می باشد، قناتی که پس از گذشت سالها جانی دوباره گرفته است و این قنات باعث شده تا کشاورزان با دیدن آب زلالش بار دیگر به فعالیت بپردازند.قنات روستای چقاسعید، صد ها هکتار از زمین های کشاورزی این روستا را تحت پوشش خود قرار داده است. روستای چقاسعید با احداث اولین پارک روستایی ، فضایی بسیار دلنشین برای روستا ایجاد کرده است. این روستا دارای واحد قالی شویی می باشد. سراب روستای چقاسعید، بعنوان یکی از جاذبه های گردشگری منطقه خود نمایی می کند.

روستای کهریز علیا

روستای کهریز علیا

  شهرستان هرسین،با مساحت 1081کیلومتر مربع یکی از شهرستان های استان کرمانشاه است. مرکز این شهرستان،شهر هرسین می باشد. با سفر به این شهرستان خصوصا” روستاهای این شهرستان،می توان با نوع زندگی ،آداب و رسوم و فعالیت آنان آشنا شد. روستای کهریز علیا یکی از جلوه های کار و فعالیت می باشد. این روستا در 3 کیلومتری شهرستان هرسین قرار گرفته است. این روستا یکی از نزدیکترین روستاهای شهرستان هرسین می باشد. روستای کهریز علیا،دارای 80 خانواده و 400 نفراست. مشارکت مردم در فعالیت های فرهنگی شرکت دارند، طوری که در این روستا هر پنجشنبه کلاس قرآن برگزار می شود. این روستا دارای زمین، فوتبال می باشد و مردم در آنجا بازی های، محلی و فوتبال انجام می دهند. فعالیت غالب افراد ا ین روستا کشاورزی و دامداری می باشدو در زمینه باغداری هم اشتغال دارند. از جمله فعالیت های انجام شده در این روستا فعالیت دامداری و دامپروری می باشد که در حال حاضر به صورت سنتی انجام می شود. اهالی روستا هر کدام تعدادی دام نگهداری می کنند که یک نوع فعالیت اقتصادی محسوب می شود. عشق و علاقه به اسب سواری و سوار کاری از زمانهای خیلی دور در وجود انسان در نقاط مختلف سرزمین بوده و هست. علاقه به پرورش اسب و سوار کاری که نشان از روحیه ی سلحشور، مردمان این منطقه ، خصوصا” استان کرمانشاه دارد. گلیم و قالی های بافته شهرستان هرسین شهرت جهانی دارد. ذهن خلاق، هنرمند روستای کهریز علیا در عین حال به طرف کار قالی و تابلو فرش کشیده شده است به طوری که تابلوفرش های زیبایی کار شده،توسط زنان این روستا می تواند در بین صنایع دستی استان جایی برای خود باز کند. تعدادی از جوانان روستای کهریز علیا به فعالیت قالیشویی مشغولندو این روستا این امکانات را دارد اهالی این روستا و روستاهای دیگرو حتی خود شهرستان هرسین بتواند از این امکان برای شستن فرش های خود استفاده کنند. مور یکی از اواهای محلی این روستا می باشد. مور از گذشته های دور وجود داشتهن و بیانگر درد درون از دست دادن عزیزی می باشد درد و غمی بسیار که عزیز از دست رفته را بیان می کند.