فرهنگ و هنر

اهل آمارسازی نیستیم/ شعار هفته کتاب به جمع کتاب‌خوان اشاره دارد

به گزارش خبرنگار کتاب کا 118، علی رمضانی امروز دوشنبه ۱۶ آبان در نشست خبری سی‌امین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران در موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران گفت: هفته کتاب از موالید توجه انقلاب اسلامی به کتاب و کتابخوانی، نشر و محتواست. از هفته کتاب سال گذشته تا امروز بیش از ۱۱۶میلیون نسخه کتاب منتشر شده است و با توجه به این آمار می‌توان نتیجه گرفت ناشران، دوران کرونا را پشت‌سر گذاشتند و توانستند به فعالیت خود ادامه بدهند. در نتیجه تولید ۱۱۶ میلیون نسخه کتاب، بیش از هفت هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان اقتصاد این حوزه به گردش درآمده است.

وی با تاکید بر اینکه در سی‌امین دوره این رویداد تلاش شده‌ تا این رویداد فرهنگی مانند نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، عمومی شود، ادامه داد: تلاش شد تا دغدغه مردم و فضای رسانه ای کشور به سمت کتاب و کتابخوانی معطوف شود. بنابراین شعار ما همانیم که می‌خوانیم انتخاب شد که از کتابخوانی جمع بزرگِ کتابخوان‌های ایرانی حکایت می‌کند.

او پوستر این هفته را هم نمادی برای نمایش کتابخوانی در کشور معرفی کرد و افزود: همچنین پوستری که نشان دهنده حضور همه اعضای جامعه در میان افراد کتابخوان است، طراحی و تهیه شد. در عمومی سازی این رویداد برای مردم قرار شد تا اقدامات موفق دوره‌های قبل پیگیری شود. از جمله کتاب باران کردن شهر اتفاق افتاد و از دو روز گذشته در تهران شاهد نصب تابلوهای بزرگ تبلیغاتی (بیلبورد) در شهر هستیم. همچنین هماهنگی‌هایی با صدا و سیما انجام شده است.

از شهریور در حال برنامه‌ریزی هستیم

به گفته رمضانی همکاری دستگاه‌هایی که با عموم مردم مرتبط هستند برای پیگیری این رویداد اهمیت بالایی دارد. فعالیت‌های سی‌امین دوره هفته کتاب با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، کانون‌های فرهنگی هنری  مساجد و وزارت آموزش و پرورش به عنوان چهار نهاد در ارتباط با مردم اجرایی شد. همچنین ۶۰ دستگاه و نهاد دیگر برای اجرای برنامه‌های این هفته همکاری کردند.

مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران درباره برنامه‌هایی که در هفته کتاب برگزار خواهد شد، بیان کرد: پویش‌ها و فعالیت‌ها، تجلیل و تکریم در ۳۱ استان توسط دبیر استان‌ها، چهار دستگاه اصلی برگزار کننده و ۶۰ دستگاه همکار برگزار خواهدشد.

او افزود: از شهریور که حکم دبیری هفته کتاب از طرف یاسر احمدوند معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام شد، ستاد هفته کتاب شکل گرفت. اعضای شورای برنامه‌ریزی متشکل از مدیر کل توسعه کتاب و کتابخوانی، مدیرکل مجامع فرهنگی و معاون توسعه نهاد و کتابخانه عمومی، اداره کل فرهنگی و هنری وزارت آموزش و پرورش، معاون موزه و کتابخانه مجلس اسلامی و رئیس انجمن فرهنگی ناشران کودک و نوجوان هستند.

اهل آمارسازی نیستیم

در ادامه این نشست رمضانی در پاسخ به پرسش خبرنگار کا 118مبنی بر ارائه آمار ۱۱۶ میلیون نسخه کتاب در تاریخ بعد از انقلاب و چاپ ۱۱۱ هزار عنوان کتاب طی یک سال اخیر گفت: در حوزه خرید کتاب و انبار آنها با کتاب‌هایی مواجه هستیم که به قول خود مسئولان حتی ارزش در دست گرفتن و خواندن ندارند. آیا ارائه این آمارها برای افزایش کارنامه کمی مدیران است؟ به همین دلیل اهل آمارسازی نبوده و نیستیم. در حوزه خرید کتاب سعی در رعایت انصاف و عدالت از ناشران بوده و ممکن است در این میان کیفیت تمامی آثار یکدست نباشد اما در حوزه توزیع این آثار به ویژه به کتابخانه‌ها، رعایت اصل کیفی و ذائقه‌سنجی کتابخانه‌ها بنا بر استان، منطقه و شهر متفاوت است.

در این دوره به پیشواز هفته کتاب رفتیم

رمضانی درباره نحوه انتخاب شعار سی‌امین دوره هفته کتاب توضیح داد: قرار شد با مردم با ادبیاتی که می‌گوید کتاب بخوانیم و کتاب خوب است، صحبت نکنیم. در این دوره تلاش شد دستگاه‌ها بتوانند معرفی کتاب را در دستور کار خود قرار دهند، از اقدامات کلیشه‌ای پرهیز کنند، رسانه‌ها سوال‌های جدیدی مطرح کنند و تصویر مخدوش از صنعت نشر اصلاح شود.

دبیر سی‌امین دوره هفته کتاب با اعلام اینکه در مجموع ۱۰۰ نهاد در این هفته همکاری خواهند کرد، بیان کرد: در نتیجه این همکاری وسیع چند برنامه شاخص در هفته کتاب اجرا خواهدشد. از دو روز گذشته شاهد اکران شهری کتاب‌های برگزیده جشنواره بین‌المللی شعر فجر، کتاب سال و جایزه جلال آل‌احمد در شهر تهران هستیم. صبح به صبح می‌توانید شاهد روند افزایشی این اتفاق باشید. سعی کردیم در این دوره به پیشواز هفته کتاب برویم و یک هفته زودتر این اقدامات را انجام دهیم. برای این هفته اقدامات تبلیغاتی مانند نماهنگ تبلیغاتی و اعلان، طراحی و تولید شد.

او در معرفی برنامه‌های هفته کتاب افزود: در این هفته برگزاری یازدهمین نمایشگاه دفاع مقدس را در قم خواهیم داشت، این نمایشگاه با ۹۰ ناشر و بیش از ۶ هزار کتاب در هفته کتاب برگزار خواهد شد. اختتامیه بخش ایده‌های جشنواره کتاب و رسانه که بیش از هزار اثر و ایده برای آن فرستاده شده، در هفته کتاب انجام خواهدشد. اختتامیه سایر بخش‌های جشنواره کتاب و رسانه نیز بعد از هفته کتاب برگزار خواهدشد.

تجلیل و تکریم از پیشکسوتان حوزه نشر

به گفته رمضانی در روز بیست‌وچهارم آبان (مانند هر سال) مراسم تجلیل از کتابداران و کتابخوانان توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی برگزار خواهدشد. شهرداری تهران در بخش امور کتابخانه‌ها از کتابداران تجلیل خواهدکرد. همچنین ناشران کشور با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دیدار خواهندکرد.

دبیر سی‌امین هفته کتاب با اعلام اینکه خبرگزاری کتاب در این هفته تاسیس شده‌است، ادامه داد: تلویزیون اینترنتی کتاب هم در بستر تلویزیون و سایر سکوهای قابل مشاهده اینترنتی خواهدبود. این تلویزیون سعی می‌کند تصویر متفاوتی در حوزه کتاب ایجاد کند. در این روزها اطلاع‌رسانی در حوزه کتاب امری تصویری شده و این تلویزیون به چرخه تولید و توزیع کمک می‌کند. در هفته کتاب تجلیل و تکریم از پیشکسوتان حوزه نشر نیز با حضور مسئولان کشوری انجام خواهد شد.

در هفته کتاب ۴۰ میلیارد تومان سامانه خرید از کتاب‌فروشی‌ها تزریق خواهدشد

رمضانی با تاکید بر راه‌اندازی سامانه خرید از کتاب‌فروشی‌ها بعد از گذراندن دوره امتحانی، درباره فعالیت این سامانه در هفته کتاب توضیح داد: از این هفته ۴۰ میلیارد تومان در این سامانه تزریق خواهدشد. مردم می‌توانند با خرید کتاب از سامانه خرید از کتاب‌فروشی‌ها از یارانه در نظر گرفته شده استفاده کنند. در این دوره برای هر کد ملی ۴۰۰ هزار تومان خرید درنظر گرفته شده که ۱۰۰ هزار تومان آن از طریق یارانه پرداخت خواهدشد. 

مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران با اشاره به کمبود ویترین کتاب‌فروشی‌ها و تلاش برای رفع این مشکل در هفته کتاب، بیان کرد: کتاب‌فروشی‌ها نمی‌توانند ویترین خود را در معرض دید مراجعه کنندگان بگذارند. سامانه خرید از کتاب‌فروشی‌ها تلاش دارد تا این فقدان را رفع کند. مردم در سراسر ایران می‌توانند از این سامانه خرید کنند. بخشی از هزینه پست توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بخشی توسط خریدار پرداخت خواهدشد. برای سامانه ویترین قابل چینش در نظر گرفته شده است. سامانه بر روی اینترنت ملی است و مشکلی پیش نخواهدآمد.

به گفته دبیر سی‌امین هفته کتاب در نتیجه فعالیت سامانه خرید از کتاب‌فروشی، همه مردم می‌توانند از یارانه به صورت عادلانه استفاده کنند. در چرخه توزیع کتاب، کتاب‌فروشی‌ها به عنوان آخرین حلقه همواره خواستار توجه بیشتر بودند. این سامانه به صورت ۲۴ ساعته و در تمام روزهای هفته امکان خرید از کتاب‌فروشی را مهیا می‌کند. 

رمضانی با بیان اینکه در هفته کتاب دو پویش عمومی برگزار خواهدشد، درباره آن‌ها توضیح داد: یکی از پویش‌ها از مردم دعوت می‌کند هر کتابی را در دست دارند، معرفی کنند. پویش دوم کتابخوانی برای کودکان و نوجوانان و بزرگسالان است. در گروه کودکان و نوجوانان کتاب با عنوان قهرمان و در گروه بزرگسالان کتاب با عنوان ستاره‌ها چیدنی نیستند، انتخاب شده‌است.

دبیر سی‌امین دوره هفته کتاب درباره برنامه کتابگردی در هفته کتاب بیان کرد: کتاب گردی در این دوره مانند سال گذشته بدون مزاحمت برای خبرنگاران انجام می‌شود، سال گذشته همراه یاسر احمدوند و محمد الهیاری در این رویداد حضور داشتیم که با همراهی محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد صورت گرفت. البته ممکن است اختتامیه برخی از رویدادها در کتاب‌فروشی‌ها انجام شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا