فرهنگ و هنر

«درد بودن» رونمایی می‌شود

مراسم رونمایی کتاب «درد بودن: بازخوانی هرمنوتیکی و فلسفی کتاب «هبوط» دکتر علی شریعتی» نوشته فرامرز معتمد دزفولی برگزار می‌شود.

به گزارش کا 118 به نقل از روابط عمومی فرهنگسرای سرو، این مراسم روز پنج‌شنبه ۱۷شهریورماه از ساعت ۱۷  با حضور ناهید توسلی -دکترای فرهنگ و زبان‌های باستانی، شاعر، قصه‌نویس و منتقد ادبی-، حسن محدثی گیلوایی -دکترای جامعه‌شناسی و عضو هیات‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی- و نویسنده کتاب  در خانه‌موزه‌ دکتر علی شریعتی برگزار می‌شود.

در خبر برگزاری این نشست آمده است: «درد بودن» تفسیر هرمنوتیکی از کتاب «هبوط در کویر» علی شریعتی که در شش فصل، توسط نشر نگاه معاصر منتشر شده است.

«دغدغه‌های کلامی و دلهره‌های وجودی»، «انسان، بودن یا شدن»، «قصه‌ دینی و زبان دینی»، «زندگی، دیالکتیک معنی‌یابی و معنایی»، «توسعه‌ مفهومی نام خداوند»، و «تجربه‌ کشف خود هم‌چون یک تجربه‌ی دینی» عنوان فصل‌های این کتاب است.

نویسنده با تفسیر متن اصلی، خود متنی دیگر می‌آفریند و به توصیف محتوای متن «هبوط در کویر» می‌پردازد. او برای مثال می‌گوید: «درد بودن»، درک فرتوتی و ویرانگی زمین است، چرا که او خوب می‌داند  «اضطراب‌ها همه، زاده‌ انتظارهاست» و هیچ «گردو» ای «در انتظار گودو» نمایش‌نامه‌ای فلسفی، اثر ساموئل بکت است در راه نیست! جاده‌ها همه خلوت، راه‌ها همه برچیده، هستی گردویی پوکّ پس کشیدن بار و «درد بودن» و آری گفتن به زندگی، چرا؟ شرکت در مسابقه‌ای که برنده‌ای ندارد و همه بازنده‌اند!؟ اما «شجاعت بودن»، و آری گفتن به زندگی، تایید ارزش‌هاست و ضمانت انسان تنها. کنش و پرشی ایمانی در «نامتناهی ظلمات» و «تاریکی مطلق»، بی‌هیچ ما به ازایی. چرا که ایمان بدون ما به ازاست! و به این خاطر غیر معقول و چیزی از جنس عشق! و به این معنی اینان: «عشاق» و «مومنانند» که «بار بودن» را چون یک «امانت» به تایید زندگی و انسان، بی‌فرد و منت بر دوش می‌کشند و «خانه را روشن می‌کنند».

 انتهای پیام

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا