اقتصاد

بازار قاره آفریقا آینده اقتصادی ایران است

بازار قاره آفریقا آینده اقتصادی ایران است

به گزارش کا 118، مهدی صفری در نخستین نشست هم‌اندیشی مراکز تجاری ایران در خارج از کشور با بیان اینکه دولت سیزدهم توسعه تجارت با کشورهای همسایه را در اولویت قرار داده است، گفت: طی سال‌های گذشته ارتباطات با همسایگان به نقطه قطع کلی روابط تجاری رسیده بود، اما در این دوره با توجه به اینکه بهترین ارتباطات اقتصادی را می‌توان با کشورهای همسایه داشت، گسترش روابط در دستورکار قرار گرفت.

وی با بیان اینکه توسعه روابط با آفریقا و آمریکای لاتین نیز در دستور کار قرار گرفته است، اظهار داشت: هدف اصلی ارزآوری و خلق درآمد برای کشور است که می‌توان در شاخه‌های خدمات فنی و مهندسی، ترانزیت، صادرات، واردات و تکنولوژی فعالیت‌ها را گسترش داد به اهداف اقتصادی دست یافت.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه با اشاره به موقعیت خوب صادراتی در آفریقا برای ایران تصریح کرد: برای توسعه روابط تجاری باید بین صادرات و واردات تراز مناسبی ایجاد شود به همین دلیل برنامه‌های وارداتی بسیاری برای استفاده از مزیت‌های تولیدی و بهره‌مندی از امکانات تدوین شده است تا در کنار تجارت با همسایگان، دریافت سهم بیشتر از بازار این قاره انجام شود.

صفری با بیان اینکه ایران جهش اقتصادی را با قاره آفریقا و دریافت سهم بیشتر از بازار آمریکای لاتین می‌تواند رقم بزند، خاطرنشان کرد: برنامه تثبیت و توسعه در بازارهای موجود و گسترش بازارهای جدید از برنامه‌های دولت سیزدهم است که تاکنون نیز شرایطی برای رقم خوردن این مهم فراهم شده است.

وی ادامه داد: ترکیه از بازار آفریقا ۳۰ میلیارد دلار سهم را به خود اختصاص داده است و ایران نیز می‌تواند ارقام یک یا دو میلیارد دلاری خود را ده‌ها میلیارد دلار در سال برساند.

انتهای پیام/

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا