سبک زندگی

با این اشتباهات، عمر اجاق گاز خود را کم می‌کنید

اگر مراقب لوازم خانگی خود نباشیم پس مجبوریم پول خود را برای هزینه‌ی تعمیر با تعویض آنها کنیم فقط به این خاطر که حواس‌مان به چند اشتباه کوچک نبود و مدام‌ آنها را تکرار کردیم. حتی قابل اعتمادترین لوازم خانگی در بازار باید به درستی نگهداری شوند تا در طولانی‌ترین مدت ممکن، قابل استفاده باشند. در ادامه با موارد اشتباهی که تا به حال انجام می‌دادیم آشنا می‌شویم.

۱. نخواندن دفترچه راهنما

شاید جالب باشد که به شما بگویم بهتر است دفترچه راهنمای هر وسیله‌ای از جمله اجاق گاز خود را بخوانید. شاید با خود بگویید: «این که دیگر دفترچه راهنما نمی‌خواهد، فقط اجاق را روشن کن و غذا را بپز!» ولی وقتی دفترچه مختص به وسیله‌ی خود را می‌خوانید متوجه می‌شوید بسیاری از ریز نکات را تا به حال درباره‌ی اجاق گاز خود نمی‌دانستید. این نکات در سالم نگه داشتن دستگاه بسیار مفید هستند. راهنماه‌ها می‌توانند حاوی نکات ویژه‌ای مانند نحوه تمیز کردن و مراقبت صحیح باشند.

۲. مشعل‌ها

اگر غذا سر می‌رود و روغن روی گاز می‌ریزد، علاوه بر ظاهر شیشه‌ای یا استیل گاز، بهتر است مشعل‌ها را نیز تمیز کنید. اگر متوجه‌ی تمیز کردن مشعل‌ها نباشید، بعد از مدتی راه شعله‌ها مسدود می‌شود و گاز شما به خوبی قبل پر حرارت و منظم کار نمی‌کند. این امر به طور بالقوه می‌تواند منجر به سوختن گاز ناکار آمد و نقاط داغ احتمالی در تابه شود، به این معنی که دیگر اجاق گاز گرما را به صورت یک دست در همه‌ جای ظرف پخش نمی‌کند.

۳. لکه‌ها را به موقع تمیز کنیم

اگر اجازه دهیم گرد و غبار یا مواد غذایی بر روی شیشه یا سطح بالایی اجاق گاز باقی بماند بعد از مدتی به ظاهر اصلی اجاق گاز آسیب می‌رساند. بهتر است نسبت به تمیز کردن به موقع اجاق گاز خود حساسیت به خرج دهید تا اجاق گاز از درجه‌ی زیبایی شناسی حد خود پایین نیاید. اگر این اشتباه را به صورت مکرر انجام دهیم، ظاهر اجاق آسیب‌های غیر قابل جبرانی می‌بیند.

۴. آب ریختن بیش از حد برای تمیز کردن

برای تمیز کردن اجاق الکتریکی یا گازی، بهتر است که روش تمیزکاری خود را تغییر دهید. هرگز آب ریختن بر روی اجاق گاز ایده‌ی خوبی نبوده است و جز خرابی به بار نیاورده است. بنابراین بهتر است برای پاکسازی اجسام بر روی گاز از دستمال نمدار استفاده کنید. به این منظور که دیگر نیاز به آب ریختن روی اجاق ندارید. در صورت تمیزکردن با دستمال نمدار، دیگر آب به درزهای اجاق (گازی) نمی‌رود تا زنگ بزند و از خراب شدن برد اجاق‌های الکترونیکی نیز جلوگیری می‌شود.

در این‌باره بخوانید:

با این اشتباهات، لایه‌ی نچسب تابه خود را از بین می‌برید

 با دستمال کاغذی این وسایل را تمیز نکنید

۵. استفاده از چاقو برای از بین بردن جِرم

بهتر است برای از بین بردن جرم‌ها یا غذایی‌هایی که روی سطح اجاق ریخته شدند و با حرارت سوختند از جاقو و اجسام فلزی استفاده نکنیم؛ زیرا موجب خط افتادگی بر ظاهر اجاق می‌شود. برای از بین بردن جرم‌های سطح می‌توانید از اجسام سیلیکونی یا پلاستیکی همراه با مواد مخصوص (گاز پاک‌کن)  استفاده کنید تا انعظاف پذیر باشند و شیشه یا استیل را خراش ندهند.

۶. استفاده از سیم ظرفشویی برای شستن

بهتر است بدانید که الکترودهای جرقه‌ای اجاق گاز، بر اثر اجسام فرساینده خراب شدند و این یعنی استفاده از سیم ظرفشویی نه تنها به ظاهر اجاق آسیب می‌رساند؛ بلکه به قطعات ظریف گازهای الکتریکی آسیب جدی وارد می‌کند.

منبع: ریدرز دایجست

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا