اقتصاد

تزریق ۱۲.۵ میلیارد دلار به تولید برق از صندوق توسعه ملی/ تامین آب سیستان و بلوچستان در سه لایه تعریف شد

به گزارش کا 118 از وزارت نیرو، “علی‌اکبر محرابیان” صبح امروز، سه‌شنبه در همایش سراسری مدیران ارشد وزارت نیرو و مدیران آب و برق سراسر کشور، ضمن تبریک دهه کرامت گفت: خوشبختانه با همت و تلاش همه مدیران و کارکنان صنعت آب و برق کشور، خدمت‌‎رسانی خوبی در پیشبرد و بهره‌برداری از پروژه‌ها با تعیین اهداف و استراتژی‌ها صورت گرفت.

وزیر نیرو آب و برق را دو عنصر حیاتی و اساسی توسعه و پیشرفت کشور دانست و افزود: این عناصر در اشتغال، امنیت و رضایت عمومی کشور نقش بی‌بدیلی دارند.

وی یادآور شد: در شرایط حاضر، مدیریت این دو عنصر، سخت و دشوار به نظر می‌رسید و نیازمند پیش‌بینی برنامه‌های عملیاتی بود؛ اما نکته مهم این است که امروز در وزارت نیرو برای توجه به این مهم، صاحب یک استراتژی مشخص، معین و برنامه‌ریزی شده در سه باز زمانی بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت در همه بخش‌ها هستیم.

تصویب نقشه جامع آب کشور در شورای عالی آب

محرابیان اظهار کرد: در حوزه آب، نقشه جامع آب کشور مطرح شد که شامل برنامه 20 ساله کشور برای تامین آب در بخش‌های مختلف می‌شود، به تصویب شورای عالی آب رسیده و به عنوان سندی راهبردی برای مدیریت آب به شمار می‌رود.

وی تصریح کرد: همچنین در بخش برق نیز یک سند جامع 20 ساله به تایید متخصصان رسیده است و مورد بازدید مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) نیز قرار گرفته است.

گام بلند برنامه هفتم برای توسعه صنعت آب و برق

وزیر نیرو با بیان اینکه در بازه زمانی میان مدت، صاحب برنامه هفتم هستیم، اظهار داشت: بنده از احکام و اهداف برنامه هفتم توسعه به طور قاطعانه دفاع می‌کنم. هیچ برنامه‌ای تاکنون چنین گام بلندی را برای توسعه صنعت آب و برق کشور ترسیم نکرده است.

محرابیان در همین زمینه گفت: احکام بسیار ارزشمندی در برنامه هفتم توسعه آماده شده است و با ابلاغ از سوی دولت و مجلس شورای اسلامی، آئین‌نامه‌های مربوطه تهیه و تصویب خواهد شد.

وی با اشاره به مشخص بودن جزئیات برنامه‌های عملیاتی و اقدامات در سه سطح سالانه، ماهانه و روزانه طی سه اخیر در وزارت نیرو، اضافه کرد: بر این اساس تقریبا به طور کامل می‌دانیم که چه برنامه‌هایی را اجرایی و عملیاتی کنیم که دانستن این مساله بسیار ارزشمند است.

به گفته وزیر نیرو، در عین حال که مدیران وزارت نیرو در صحنه و میدان برای تامین آب و برق که در اثر حوادث دچار مشکل می‌شوند حضور دارند، بر استراتژی توسعه در طولانی مدت نیز واقف هستند.

وی با تاکید بر اهمیت تدوین دقیق برنامه‌ها به صورت منسجم، همگرا و هم‌افزا در صنعت آب و برق، ابراز داشت: خوشبختانه امروز در اجزا و بخش‌های مختلف وزارت نیرو شاهد برقراری همگرایی و هم‌افزایی هستیم که بسیار ارزشمند است.

محرابیان بیان کرد: نکته مهم این است که اقدامات روزانه، مدیران صنعت آب و برق را تحت هر شرایطی از اهداف بلند مدت دور نکند و همین مساله به صورت بالعکس نیز مورد تاکید است. همبستگی بین این دو، وزارت نیرو را به سازمانی موثر در توسعه و بالندگی کشور تبدیل کرده است.

وی در ادامه به نام‌گذاری سال‌جاری توسط مقام معظم رهبری با عنوان سال «جهش تولید با مشارکت مردم» اشاره کرد و گفت: در شعار سال‌جاری «جهش» مورد تاکید قرار گرفته است؛ رشد تولید امری طبیعی است که با مرور زمان رخ می‌دهد اما جهش تولید مساله دیگری است که با برنامه‌ریزی و اقدامات جهادی میسر می‌شود.

صنعت برق در جایگاه دوم رشد صنعتی کشور در سال 1402

وزیر نیرو با بیان اینکه سال گذشته دومین رشد صنعتی کشور مربوط به صنعت برق شد، افزود: بسیاری از شرکت‌های صنعت آب و برق کشور در بطن تولید قرار دارند و محرک رشد سایر بخش‌های صنعت کشور به شمار می‌روند.

وی یادآور شد: در بخش آب نیز همین شرایط برقرار است. نیازهای صنعت آب در گروه‌های مختلف کالا و خدمات توزیع می‌شود. گام اول رشد تولید این است که در تولید صنعت آب و برق با مشارکت مردم جهش تولید ایجاد کنیم و فراهم‌سازی زمینه و بستر لازم برای جهش تولید به واسطه خدمات این صنعت دومین موضوعی است که نقش کلیدی دارد.

اضافه شدن ظرفیت یک میلیارد مترمکعبی آب نامتعارف برای رشد تولید صنایع

محرابیان افزود: امروز با قوانین، مقررات و ظرفیت‌های کشور محدودیت رشد صنایع برطرف و با استفاده از ظرفیت آب‌های نامتعارف به توسعه صنعت کشور کمک شد.

وزیر نیرو در این زمینه توضیح داد: مجموع تخصیص آب صنعت کشور تا سال گذشته 2.7 میلیارد مترمکعب بود که با اجرای یک بند قانونی به میزان یک میلیارد مترمکعب تا امروز به این ظرفیت افزوده شد و این امکان وجود دارد تا چند برابر به این ظرفیت اضافه شود.

وی با بیان اینکه در بخش برق نیز با وضع قوانین و مقررات، اقدامات بنیادینی صورت گرفته است، اظهار کرد: در همین راستا ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری صنعت برق را برای توسعه نیروگاه‌ها و بخش صنعت به کار گرفتیم.

محرابیان با تاکید بر کاهش مصرف آب و برق در بخش‌های غیر‌مولد و افزودن آن به بخش مولد کشور در راستای جهش تولید، افزود: این کاهش متوجه بخش تولید و رفاه کشور نمی‌شود بلکه تاکید ما بر کاهش مصرفی است که هیچگونه رفاهی را ایجاد نمی‎‌کند و با مدیریت این بخش می‌توان گام بسیار موثری در جهش تولید کشور برداشت.

پروژه‌های پیک تابستان باید بر اساس جدول زمان‌بندی افتتاح شوند

وی به پیشبرد طرح‌های اولویت‎دار وزارت نیرو در حوزه آب، برق و آبفا پرداخت و گفت: مجموع پیشرفت این پروژه‌ها قابل دفاع است. نکته مورد تاکید این است که پروژه‌های صنعت آب و برق و نیز آب و فاضلاب به ویژه پروژه‌هایی که برای پیک تابستان در نظر گرفته شد، بر اساس جدول‌زمان‌بندی و در موعد تعیین شده پیش بروند.

وزیر نیرو با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود دمای هوا از هفته آینده با شیب تندی گرم شود، افزود: بر این اساس پروژه‌های برنامه‌ریزی شده برای اوج زمان مصرف باید به بهره‌برداری برسد و وارد مدار شوند.

محرابیان در این زمینه یادآور شد: بی‌تردید هریک از پروژه‌هایی که در صنعت آب و برق به بهره‌برداری می‌رسد جامعه وسیعی را خوشحال و سطح رضایت را ارتقاء می‌دهد، از جمله این پروژه‌ها می‌توان به احداث سدها، شبکه‌های آبیاری و زهکشی، شبکه‌های آبیاری، خطوط انتقال، تصفیه‌خانه‌ها،نیروگاه‌ها، خطوط فوق توزیع وغیره اشاره کرد که باید در برنامه‌ها احصا شوند.

برنامه تامین آب سیستان و بلوچستان در سه لایه تعریف شد

وزیر نیرو بیان کرد: بیش از یک میلیون نفر جمعیت استان سیستان و بلوچستان تصورشان این بود که به دلیل کمبود آب در این منطقه به انتها رسیده‌اند، اما وزارت نیرو در دولت سیزدهم برای تامین آب برای مردم این بخش از سرزمین در سه لایه برنامه‌ها و طرح‌های خود را تعریف کرد و با پیشبرد اقدامات جهادی و مدبرانه برگ زرین دیگری را در تامین آب هموطنان ورق زد.

وی گفت: در منطقه سیستان و بلوچستان بارش ببارد یا نبارد، از هیرمند آب جاری شود یا نشود، زندگی و معیشت و آب شرب مردم سیستان و بلوچستان نجات یافت. امروز در آستانه افتتاح طرح‌های آبرسانی به این منطقه هستیم و پیشرفت این مساله مردم این خطه از سرزمین را بسیار خوشحال و امیدوار کرده است.

محرابیان همچنین به تاثیر پروژه‌های وزارت نیرو در جلوگیری از وقوع حوادث فاجعه‌بار اشاره و خاطرنشان کرد: در سیلاب اخیر در منطقه بلوچستان اگر سد کهیر احداث نشده بود، فاجعه‌ای رخ می‌داد که در صدر حوادث سیل ایران جای می گرفت؛ با مدیریت مناسب و با اجرای این پروژه خدمت عظیمی ارائه شد.

وزیر نیرو از توافق با صندوق توسعه ملی برای تزریق ۱۲.۵ میلیارد دلار به صنعت نیروگاهی کشور خبر داد و گفت:تا کنون ۵ میلیارد دلار برای ایجاد ظرفیت نیروگاهی در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر و ۷.۵ میلیارد دلار برای تولید برق در بخش حرارتی در نظر گرفته شده است که پیش‌بینی می‌کنیم با اجرایی شدن این برنامه‌ها ناترازی صنعت برق به حداقل ممکن برسد.

محرابیان گفت: با ایجاد وحدت، همگرایی و انضباط کاری در صنعت آب و برق در مدت دو سال و نیم امکان تسریع در اجرای برنامه‌ها و اقدامات فراهم شده است و ضرورت دارد در ادامه مسیر فعالیت‌ها نیز از تمام ظرفیت‌های نخبگانی و کارشناسی صنعت آب و برق برای پیگیری دقیق امور بهره‌برداری شود.

وزیر نیرو درباره اصلاح تعرفه‌های آب و برق در دولت سیزدهم اضافه کرد: بر اساس قوانین و مقررات در سال‌های اخیر اصلاحات بسیار خوبی در بخش تعرفه‌های آب و برق صورت گرفته است و سیاست کلی وزارت نیرو در این حوزه حمایت کامل از عامه مردم و اقشار آسیب پذیر و مدیریت مصارف بیش از الگو است.

هزینه مصارف بالای مشترکان پرمصرف به جامعه تحمیل نشود

وی در همین خصوص بیان کرد: اگر بنا به هر دلیلی برخی مشترکان اصرار دارند که بالاتر از الگو آب و یا برق مصرف کنند، هزینه این مصرف مازاد نباید بر جامعه تحمیل شود و آن‌ها باید هزینه مصرف مازاد خود را خارج از چارچوب‌های یارانه‌ای بپردازند.

محرابیان در بخش دیگری از سخنان خود لزوم صیانت از منابع آب‌های سطحی و زیرزمینی کشور را مورد اشاره قرار داد و گفت: اقدامات خوبی برپایه قانون در دولت سیزدهم برای حفاظت و صیانت از منابع آب سطحی و زیرزمینی در دستور کار قرار گرفته است که از جمله آن‌ها سامانه دوسویه آب و برق برای مدیریت تومان منابع آبی است.

رعایت الگوی مصرف آب توسط ۸۰ درصد بهره‌برداران از آب‌های زیرزمینی

وی در همین رابطه افزود: برپایه پایش‌های صورت گرفته در ۶ ماهه اول سال آبی جاری ۸۰ درصد بهره برداران از منابع آب زیرزمینی الگوی مصرف آب را رعایت می‌کنند و ۲۰ درصد دیگر از الگو تجاوز می‌کنند که در این بین ۵ درصد برداشت بسیار زیادی دارند و از طریق مدیریت توامان آب و برق تلاش می‌کنیم میزان مصرف و برداشت آب آن‌ها را کاهش و مدیریت کنیم.

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه در برخی مناطق کشور عمق چاه‌های کشاورزی به ۳۸۰ متر رسیده و ظرفیت برداشت برخی چاه‌ها از ۱۰۰ لیتر بر ثانیه به ۴ لیتر کاهش یافته است، گفت: باتوجه به اشتراکی بودن ذخایر آب زیرزمینی و محدودیت‌هایی که در این زمینه وجود دارد، لازم است با هدف استقرار عدالت و جلوگیری از پدیده‌هایی مانند فرونشست، مدیریت میزان برداشت از آب‌های زیرزمینی در چارچوب قانون دنبال شود.

محرابیان در ادامه به مدیریت جامع سیلاب در دو ماه اخیر اشاره و در این رابطه اضافه کرد: در هفته‌های گذشته در برخی مناطق کشور بارش‌های بسیار شدیدی رقم خورد که بعضاً از میانگین بلند مدت بالاتر بود، حجم خسارت این بارش‌ها با مهندسی و مدیریت دقیق وزارت نیرو به حداقل ممکن رسید و بخش قابل توجهی از بارش‌ها از طریق سد‌های احداث شده کنترل شد.

وی در همین رابطه بیان کرد: باوجود بارش‌های سنگین به ویژه در جنوب استان سیستان و بلوچستان و خسارت‌هایی که به سازه‌های برقی این استان وارد شد، مدیران صنعت برق به سرعت وارد عمل شدند و در کوتاه‌ترین زمان ممکن مشکلات ایجاد شده را مرتفع کردند.

وزیر نیرو در ارتباط با اجرایی شدن بند ع تبصره ۸ قانون بودجه با هدف سوق دادن صنایع آب‌بر به سمت آب‌های نامتعارف و پساب گفت: تامین آب صنایع آب‌بر از طریق پساب و آب‌های نامتعارف اکنون به قانون تبدیل و در برنامه هفتم توسعه نیز بر روی آن تاکید شده است و بر همین اساس باید با جدیت پیگیری شود.

امکان تامین آب صنایع از طریق پساب تا ۴ میلیارد متر‌مکعب

محرابیان با اشاره به اینکه از محل این قانون تا کنون ظرفیت یک میلیارد متر مکعب پساب به صورت سالانه برای صنایع ایجاد شده است، افزود: امکان افزایش ظرفیت تامین آب پساب برای صنایع تا ۴ میلیارد مترمکعب نیز وجود دارد.

وی در همین رابطه اضافه کرد: با توجه به اینکه تامین آب صنایع از محل پساب ارتباطی با محدودیت منابع آبی در مناطق کم آب کشور ندارد، توسعه صنایع در مناطق کم آب با پساب به عنوان یک اقدام مورد تایید دنبال خواهد شد و اشکالی ندارد.

وزیر نیرو همچنین بر لزوم قطع هرگونه انشعاب آب شرب در شهر‌های مختلف کشور برای آبیاری فضای سبز تاکید کرد و در این خصوص خطاب به مدیران صنعت آبفای کشور گفت: آبیاری فضای سبز از طریق آب تصفیه شده و بهداشتی که قابلیت شرب دارد تحت هیچ شرایطی قابل قبول نیست و مدیران مرتبط لازم است نسبت به هرگونه انشعاب آب شرب برای بخش فضای سبز اقدام کنند.

پنل‌های خورشیدی چاه‌های کشاورزی به شبکه سراسری متصل می‌شود

محرابیان در ارتباط با برنامه جدید وزارت نیرو برای نصب پنل خورشیدی بر روی چاه‌های کشاورزی بیان کرد: اقدام خوبی برای تامین برق کافی برای چاه‌های کشاورزی از طریق پنل‌های خورشیدی در دستور کار قرار گرفته است که مشروط به اتصال این پنل‌ها به شبکه سراسری و مدیریت میزان برداشت آب چاه‌ها از طریق دیسپاچینگ بلامانع است.

وی در ادامه به اقدامات صورت گرفته در حوزه توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور اشاره کرد و افزود: برنامه‌های گسترده‌ای توسط سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر برای توسعه انرژی‌های پاک در کشور دنبال می‌شود و در این حوزه پیشرفت‌های بسیار خوبی حاصل شده است.

تزریق ۱۲.۵ میلیارد دلار به صنعت نیروگاهی کشور توسط صندوق توسعه ملی

وزیر نیرو به توافقات حاصل شده با صندوق توسعه ملی برای تزریق ۱۲.۵ میلیارد دلار به صنعت نیروگاهی کشور با هدف رفع ناترازی در صنعت برق اشاره کرد و در این خصوص گفت: به دنبال توافق‌های صورت گرفته میان وزارت نیرو و صندوق توسعه ملی ۵ میلیارد دلار برای ایجاد ظرفیت نیروگاهی در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر و ۷.۵ میلیارد دلار برای ایجاد ظرفیت تولید برق در بخش حرارتی اختصاص یافته است که پیش بینی می‌کنیم با اجرایی شدن این برنامه‌ها ناترازی صنعت برق به حداقل ممکن برسد.

محرابیان در بخش پایانی سخنان خود درباره ضرورت توجه به موضوع رسانه و اطلاع رسانی در مورد اقدامات صورت گرفته در صنعت آب و برق گفت: اقداماتی که در صنعت آب و برق با هدف افزایش رفاه عموم مردم کشور انجام می‌شود، باید به صورت دقیق و سریع به اطلاع مردم در نقاط مختلف کشور برسد.

انتهای پیام/

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا