اقتصاد

تشدید پدیده سیلاب در پی تغییرات اقلیمی

به گزارش کا 118 از وزرات نیرو، “علی اکبر محرابیان” امروز، سه شنبه در نشست تخصصی ارزیابی و هم افزایی سامانه‌های پیش‌بینی و پایش هشدار سیلاب، تغییرات اقلیمی در سطح جهان را یکی از عوامل بسیار موثر در وقوع سیلاب در مناطق مختلف از جمله ایران برشمرد و گفت: در همین راستا لازم است با بهره‌گیری از ابزارهای مختلف خسارات ناشی از سیلاب را در کشور به حداقل ممکن برسانیم.

وزیر نیرو در این زمینه افزود: به دلیل نوع نگاه مهندسی، نوسازی‌ها و بازسازی‌های و در ادامه بهره برداری از فنون مهندسی، خسارات ناشی از سوانح طبیعی مانند زلزله کاهش قابل توجهی یافته است، اما در نقطه مقابل آن خسارات ناشی از بروز سیل در مناطق مختلف کشور به دلیل تغییرات اقلیمی و بی توجهی به حریم و بستر رودخانه‌ها روز به روز در حال افزایش است.

وی در این باره تاکید کرد: برای مدیریت این شرایط همه دستگاه‌های اجرایی کشور از جمله وزارت نیرو یک وظیفه ملی و یک وظیفه سازمانی دارند؛ به طوری که بر اساس وظیفه ملی باید تلاش شود سامانه‌های پیش‌بینی سیلاب با آخرین تکنولوژی‌ و فناوری‌ها بروزرسانی شود و بر اساس وظیفه دستگاهی در وزارت نیرو به منظور مدیریت منابع آب ضرورت دارد از این ابزار بهترین استفاده صورت گیرد.

محرابیان اظهار کرد: در شرایط وقوع سیلاب دو موضوع «مدیریت بحران» و «بهره برداری از منابع آبی» از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، به طوری‌که لازم است با اتخاذ تدابیر مناسب تهدید به فرصت تبدیل شود.

وزیر نیرو در این باره ادامه داد: مساله مهم در زمینه مدیریت شرایط سیلاب این است که کمترین خسارات و بیشترین فایده لحاظ شود. نمونه بارز این امر را می‌توان در اتفاقات یک سال اخیر به خوبی مشاهده کرد به طوری که پیش بینی‌ها و مدیریت سیلاب به شکل بی‌نظیری انجام شد.

انتهای پیام/

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا