اقتصاد

خرید تضمینی محصولات عشایری در دستور کار قرار گیرد/ لزوم استفاده از پنل‌های خورشیدی در مناطق عشایری

خرید تضمینی محصولات عشایری در دستور کار قرار گیرد/ لزوم استفاده از پنل‌های خورشیدی در مناطق عشایری

 

به گزارش کا 118 از وزارت جهاد کشاورزی، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در جمع عشایر کهگیلویه و بویراحمد با قدردانی از ایستادگی عشایر از بدو پیروزی انقلاب، دوران دفاع مقدس و پس از آن اظهار داشت: عشایر همواره پشتیبانی از انقلاب را داشته‌اند و همانطور که امام راحل فرمودند عشایر ذخیره انقلاب هستند.

وی با بیان این که اولویت دولت تولید داخلی و دستیابی به خودکفایی است، بر تلاش عشایر برای خودکفایی ایران در تولید گوشت قرمز تاکید کرد و گفت: امروز عشایر برای ایران اسلامی باعث افتخا‌ر هستند.

رئیس‌جمهور با بیان این که با توجه به فراوانی بارش‌ باران در این استان، باید این بارش‌ها مدیریت شود تا از این آب به بهترین شکل در جهت شرب، کشاورزی، و صنعت استفاده شود، تصریح کرد: سدی که امروز بهره‌برداری از آن را آغاز می‌کنیم بخش مهمی از کشاورزی استان را پوشش می‌دهد، این سد ۷۰ هزار هکتار از زمین‌ها را آبرسانی می‌کند.

وی با بیان این که عملیات احداث سد سقاوه امروز آغاز خواهد شد تا گره‌ای از مشکلات کشاورزان استان کهگیلویه و بویراحمد باز شود، ادامه داد: نیاز است تا امکانات اولیه زندگی عشایرنشینان مانند برق، آب و راه‌ها به گونه‌ای فراهم شود که این قشر زحمتکش دغدغه‌ای جز تکاپو برای تولید نداشته باشند.

رئیسی با بیان این که جامعه عشایری با تولید محصولات دامی و صنایع دستی نقش ستودنی در خودکفایی ملی و تامین امنیت غذایی دارند، اظهار امیدواری کرد؛ با وجود نزولات خوب در برخی استان‌ها به ویژه استان کهگیلویه و بویراحمد موجب رونق کشاورزی و دامداری و افزایش تولیدات عشایری شود.

وی با اشاره به استفاده از پنل‌های خورشیدی در مناطق عشایری، گفت: تلاش می‌کنیم پنل‌های خورشیدی در این منطقه مستقر شود تا عشایر بتوانند از مزایای این پنل‌ها در کنار سیاه چادرها استفاده کنند.

رئیس‌جمهور با اشاره به توسعه ایل‌راه‌های عشایری در استان، افزود: تلاش‌هایی برای توسعه راه‌های عشایر انجام شد ولی باید این مهم به صورت ویژه در دستور کار مسئولان قرار داده شود و آنچه لازم است به صورت ویژه در این زمینه برای رفع مشکلات عشایر در دستور کار قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه تولید مقوله قابل توجهی است که امروز بخشی از آن به دست توانای عشایر این استان تامین می‌شود، گفت: عشایر قشر مولد و کم‌ادعایی هستند و وظیفه مسئولان حمایت از این قشر برای افزایش تولیدات آنها است.

 

 

انتهای پیام/

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا