اقتصاد

مدیریت بار ۶۰ درصد از مشترکان برق از راه دور

به گزارش کا 118 از وزارت نیرو، طرح فهام (طرح ملی فراسامانه هوشمند اندازه گیری و مدیریت انرژی) از سال ۱۳۸۹ با اخذ مجوز از شورای اقتصاد و سازمان مدیریت و برنامه ریزی وقت به عنوان طرح ملی تعریف شد. در ابتدا مباحث اولیه برای ۲۰ میلیون مشترک صورت گرفت تا کنتورهای برق آنها هوشمند شود. این طرح ابتدای راه برای هوشمندسازی شبکه توزیع برق بود و قیمت خرید هر دستگاه کنتور هوشمند توسط کارگروهی متشکل از نمایندگان وزارتخانه‌های نیرو و صنعت، معدن و تجارت در چارچوب مقررات حاکم تعیین می‌شد.

شبکه هوشمند برق ترکیبی از شبکه الکتریکی، شبکه ارتباطی، نرم افزار و سخت افزار برای اندازه گیری، مانیتورینگ ، کنترل و مدیریت تولید، توزیع، ذخیره و مصرف انرژی الکتریکی است. شبکه هوشمند با استفاده از تکنولوژیICT برای کنترل شبکه، باعث کاهش تلفات و مصرف انرژی، کاهش هزینه و افزایش قابلیت اطمینان و همچنین افزایش نظارت بر شبکه برق می‌شود.

سیستم اندازه‌گیری هوشمند که بخش عمده و اساسی شبکه هوشمند را پوشش می‌دهد؛ شامل سیستم یکپارچه سخت افزار، نرم افزار، شبکه مخابراتی است و اطلاعاتی نظیر مصرف، دیماند، ولتاژ، جریان و اطلاعات دیگر را به صورت نزدیک بهReal Time یا Real Time از سمت مصرف کننده دریافت می­‌کند. این سیستم با ایجاد بستر مخابراتی دو طرفه قابلیت قرائت، پیکربندی، نظارت و کنترل از راه دور کنتورها، جمع‌آوری، مدیریت، پردازش و تحلیل اطلاعات به دست آمده را دارا است در نتیجه گراف‌ها و گزارش‌های لازم را تولید می­‌کند. باید گفت که تمام مراحل این  فرایند به صورت خودکار انجام می‌شود

.

اهداف اجرای این طرح چه بود؟

از اهداف اجرای طرح  فراسامانه هوشمند اندازه‌گیری و مدیریت انرژی (فهام) می‌توان به فراهم شدن بستر اصلاح الگوی مصرف، امکان اعمال مدیریت بار توسط بهره‌بردار شبکه در شرایط عادی و اضطراری، کاهش دخالت و خطای نیروی انسانی در قرائت و صدور قبض و بهبود وصول مطالبات، کاهش تلفات غیر‌فنی و مشخص‌سازی و مانیتورینگ تلفات فنی شبکه توزیع و بهینه کردن هزینه‌های بهره‌برداری و نگهداری اشاره کرد.

این گزارش اضافه می‌کند اندازه‌گیری و مدیریت انرژی تحویلی مشترکان ازطریق قرائت از راه دور و پایش آن با استفاده از نرم‌افزارهای واسط بین لوازم اندازه گیری و کارشناسان مربوطه هدف اصلی طرح فهام (فراسامانه هوشمندمدیریت انرژی ) برای تعویض کنتورهای دیجیتالی معمولی به کنتورهای هوشمند بود. با این حال بر اساس آمار و ارقام موجود در حال حاضر ۹۹ درصد چاه‌های کشاورزی و ۹۳ درصد مشترکان بزرگ و پرمصرف سایر بخش‌ها به کنتور هوشمند مجهز شده‌اند و بر این اساس میزان مصرف آن‌ها از راه دور قابل کنترل و مدیریت است.

طبق آمار بیان شده در این گزارش و با توجه به میزان کنتور هوشمند نصب شده برای مشترکان امکان پایش و مدیریت ۶۰ درصد بار مصرفی مشترکان برق در ایام اوج بار تابستان فراهم است. در نتیجه امید است با مجاهدت صنعتگران برق، صرفه‌جویی مشترکان و پایش الکترونیکی از راه دور پایداری برق در سراسر کشور به حداکثر برسد و سطح رفاه جامعه افزایش یابد.

انتهای پیام/

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا