اقتصاد

نخستین صندوق اهرمی با بازارگردان پذیره‌نویسی می‌شود

نخستین صندوق اهرمی با بازارگردان پذیره‌نویسی می‌شود

جدیدترین صندوق اهرمی بازار‌سرمایه ایران توسط مجموعه ترنج بزودی پذیره‌نویسی می‌شود، مهمترین وجه تمایز این صندوق اهرمی که نارنج نام دارد با صندوق‌های اهرمی موجود استفاده این صندوق از مکانیزم بازارگردانی است که نخستین بار برای یک صندوق اهرمی اعمال می‌شود. بازارگردانی بر روی صندوق‌های اهرمی می‌تواند به نقدشوندگی این نوع صندوق‌ها و معامله واحد‌های آن حول ارزش ذاتی کمک کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان در خصوص زمان پذیره‌نویسی به سایت «صندوق اهرمی نارنج» مراجعه نمایید.

صندوق اهرمی نارنج، مناسب ریسک‌پذیران و ریسک گریزان

صندوق اهرمی نارنج از واحد‌های ممتاز و عادی تشکیل می‌شود که هم سرمایه‌گذاران کم‌ریسک و هم پر‌‌ریسک می‌توانند در این صندوق سرمایه‌گذاری کنند. 

واحدهای عادی یا کم‌ریسک صندوق‌های اهرمی به صورت صدور و ابطالی و دارای سود مشخصی هستند. کف بازدهی تضمین شده واحد‌های عادی صندوق اهرمی نارنج 25 درصد می‌باشد که تا 30 درصد قابل افزایش است.

واحدهای ممتاز یا پرریسک هم به صورت قابل معامله ETF و به طور مستقیم از طریق سامانه معاملاتی تمامی کارگزاری‌های بورسی قابل معامله هستند، واحد‌های ممتاز در شرایط مساعد بازار بازدهی بالایی نسبت به صندوق‌های عادی سهامی بازار‌سرمایه دارند که جذابیت خاصی برای افراد ریسک‌پذیر دارد که به سازوکار فعالیت واحد‌های ممتاز صندوق اهرمی نارنج می‌پردازیم.

 

سازوکار فعالیت صندوق‌های اهرمی چگونه است؟

یک صندوق اهرمی را در بازار سرمایه در نظر بگیرید. برای مثال کف و سقف تعیین شده واحدهای این صندوق به ترتیب 25 و 30 درصد سالانه است. حالا سه حالت مختلف پیش می‌آید:

1. سود محقق شده کمتر از کف باشد (مثلا 20 درصد): در این حالت، سرمایه‌گذاران واحدهای عادی همان کف 25 درصد سود را دریافت می‌کنند. از سوی دیگر، سرمایه‌گذاران واحدهای ممتاز باید 5 درصد از سود خود را به واحدهای عادی پرداخت کنند؛ یعنی 15 درصد سود کسب کنند.

2. سود محقق شده بیشتر از سقف باشد (مثلا 35 درصد): در این حالت، سرمایه‌گذاران واحدهای عادی همان سقف 30 درصدی سود را دریافت می‌کنند. از سوی دیگر، سرمایه‌گذاران واحدهای ممتاز علاوه بر سود 35 درصدی، سود مازاد 5 درصدی هم دریافت می‌کنند؛ یعنی 40 درصد سود کسب  می‌کنند.

3. سود محقق شده در بازه کف و سقف باشد (مثلا 27 درصد): در این حالت هر دو نوع سرمایه‌گذار، همان بازده محقق شده یعنی 27 درصد را دریافت می‌کنند.

بنابراین همان‌طور که مشاهده می‌کنید، سرمایه‌گذاران واحدهای ممتاز در صورت مساعد بودن شرایط بازار سودی مضاعف کسب می‌کنند و در صورت مناسب نبودن وضعیت، به شکل مضاعفی سود از دست می‌دهند. 

چرا اهرمی نارنج هم از صندوق درآمد‌ثابت بهتر است هم از سهامی؟

این سوال پیش می‌آید که چرا هر دو نوع سرمایه‌گذار سراغ روش‌های قدیمی‌تر یعنی صندوق‌های سرمایه‌گذاری کلاسیک نروند؟

سرمایه‌گذاران ریسک‌گریز همواره با گزینه‌ای جذاب و معقول به نام صندوق‌های سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت روبه‌رو هستند که خود وضعیتی بهتر از باقی شکل‌های سرمایه‌گذاری مانند سپرده‌های بانکی دارند. سرمایه‌گذاری این افراد در واحدهای عادی صندوق‌های اهرمی، فرصتی را به نسبت صندوق‌های درآمد ثابت از آن‌ها سلب نمی‌کند، از سوی دیگر با توجه به ماهیت سهامی بودن صندوق‌های اهرمی، علاوه بر تضمین کف 25 درصدی بدون ریسک قابلیت افزایش تا سقف 30 درصد نیز برخوردار است.

در طرف دیگر این سوال پیش می‌آید که چرا سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر، به جای سرمایه‌گذاری روی صندوق‌های سهامی، روی واحدهای ممتاز صندوق‌های اهرمی سرمایه‌گذاری کنند؟ این مسئله از شکل محاسبه صندوق‌های اهرمی پاسخ داده می‌شود. در صورت مناسب بودن شرایط بازار، سرمایه‌گذاران واحدهای ممتاز سودی بیشتر از سرمایه‌گذاران سهامی دریافت می‌کنند. این افزایش سود به کمک ماهیت «اهرمی» بودن صندوق‌های اهرمی ممکن می‌شود. به عبارت بهتر، سرمایه‌گذاران واحدهای ممتاز به نوعی به صورت با سرمایه‌گذاری در این صندوق اعتبار دریافت می‌کنند.

به طور کل صندوق‌های اهرمی جذابیت خاصی دارند. کسب سود در هر دو سوی چنین صندوق‌هایی با مدیریت صحیح صندوق ممکن می‌شود. اگر می‌خواهید در هر کدام از واحدهای این نوع صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنید، بهتر است از مشاوره گروه‌های خبره و متخصص بهره ببرید.

صندوق اهرمی نارنج جدیدترین صندوق مجموعه ترنج است که ۸ صندوق سرمایه‌گذاری ETF تحت مدیریت دارد که صندوق‌های سرو، زیتون، تمشک و افران از شاخص‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری این مجموعه است.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان در خصوص زمان پذیره‌نویسی به سایت «صندوق اهرمی نارنج» به نشانی مراجعه نمایید.

انتهای پیام/

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا