اقتصاد

نظارت بر بازار مسکن شدت می‌گیرد / پلمب بیش از هزار مشاور املاک در کشور / مالکان خانه و زمین‌های خالی باید مالیات بپردازند

نظارت بر بازار مسکن شدت می‌گیرد / پلمب بیش از هزار مشاور املاک در کشور / مالکان خانه و زمین‌های خالی باید مالیات بپردازند

به گزارش خبرنگار کا 118 از یاسوج، “مهرداد بذرپاش” در حاشیه افتتاح جاده پاتاوه به دهدشت در جمع رسانه‌ها، اظهار داشت: واقعیت امر در گذشته بازار مسکن رها شده بود که در این دوره نظارت‌ها بیشتر شده و تشدید نیز خواهد شد. زیرا مهار قیمت افسارگسیخته مسکن را برای خود اولویت می‌دانیم.

وی با اشاره به دستور رئیس جمهور برای ورود جدی برای نظارت به بازار مسکن، خاطرنشان کرد: طبق آمار مراکز رسمی، قیمت زمین و مسکن تا حدودی کنترل شده ولی هنوز رضایت کامل ما جلب نشده است و این مسیر را با قدرت بیشتر ادامه خواهیم داد.

بذرپاش با بیان اینکه برخی از مشاورین املاک به سوداگری روی آورده‌اند، گفت: اخیرا بیش از هزار واحد مشاور املاک پلمب شده و همچنان برخورد با متخلفان ادامه دارد و در این مسیر ذره‌ای کوتاه نخواهیم آمد.

وزیر راه و شهرسازی خواستار اخذ مجوز توسط املاکی‌های بدون مجوز شد و افزود: مجوزدارانی که قانون و مقررات را رعایت نمی‌کنند حتما رعایت کنند چرا که با اموال مردم، حقوق و بازار مسلمین سر و کار دارند، زیرا معتقد هستیم نباید بخاطر سوداگری یک سری افراد بازار مسکن مورد سوءاستفاده قرار گیرد.

بذرپاش از مالیات بر خانه‌ها و زمین‌های خالی خبرداد و خاطرنشان کرد: بخش دیگر اقدامات راه و شهرسازی در زمینه کنترل قیمت مسکن و زمین مالیات بر خانه‌های خالی است که ما مصمم هستیم خانه‌هایی که احتکار شده است هر چند که نمی‌توان گفت خانه‌های بدون سکنه همگی با نیت احتکار و کسب سود خالی هستند. 

وی خطاب به مالکین زمین و خانه‌های خالی گفت: مالکین این خانه‌ها بدانند وقتی خانه‌ای می‌سازند و یا برای زمینی مجوزی با کاربری مسکونی اخذ می‌کنند اگر نسازند و یا اینکه خانه بسازند اما عرضه نکنند این احتکار است و به نوعی بازار را تحت شعاع قرار می‌دهد و اثر مستقیم در افزایش قیمت‌ها دارد که در همین ارتباط هفته گذشته اولین دادگاه مالیاتی برگزار شد که دادگاه حق را به راه و شهرسازی داد.

بذرپاش گفت: برای زمین‌های خالی نیز در شورای عالی شهرسازی دوماه پیش مصوبه بسیار خوبی را گذراندند که زمین‌هایی که کاربری مسکونی داشته باشد و حدود 10 سال از زمان این کاربری گذشته باشد چنانچه نسبت به درخواست صدور پروانه اقدام نکرده باشند شورای عالی راه و شهرسازی می‌تواند تغییرکاربری دهد که این اقدام بخاطر مقابله با احتکار زمین است.

وی با تاکید بر اینکه فراموشی در تاریخ انحراف بوده و کسی که گذشتگان و پشتیبانان خود در تاریخ فراموش کند منحرف می‌شود، تصریح کرد: سرزمین کهگیلویه و بویراحمد دیار سردار شهید هرمزپورها بوده و این استان از پیشتازان در دفاع از نظام جمهوری اسلامی است.

محور پاتاوه – دهدشت یادگار تاریخی است

بذرپاش با اشاره به اینکه وقتی به اماکن تاریخی سفر می‌کنیم به سازندگان اماکن توجه می‌کنیم، امروز هم مهندسان در حال خلق همان آثار هستند، اظهار داشت: پروژه‌ای که در حال افتتاح آن هستیم در آینده به یکی از یادگارهای تاریخی تبدیل خواهد شد.

وی گفت: درصدد هستیم تکمیل زنجیره‌های کریدوری بیشتر از نفت، تولید ثروت بکند و ایران سرزمین فرصت‌های ترانزیتی است.

بذرپاش با بیان اینکه وقتی زنجیره‌های کریدوری در کشور را به نتیجه برسانیم می‌توانیم ادعای یک اقتصاد قوی و پویا را داشته باشیم، افزود: جاده پاتاوه به دهدشت یکی از سخت‌ترین پروژه‌های کشور به شمار می‌رود و با توجه به توپوگرافی خاص منطقه بالغ بر 80 درصد پروژه در مناطق کوهستانی بوده و این پروژه باعث ایجاد تجربه برای متخصصان شد.

انتهای پیام/

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا