کارگری

کارگران پارس جنوبی: دو سال و نیم گذشت و هیچ مطالبه‌ای محقق نشد!

کارگران پارس جنوبی در تماس با خبرنگار کا 118، از عدم تحقق مطالباتِ خود بعد از دو سال و نیم پیگیری و وعده‌های مسئولان خبر دادند. 

از جمله مهم‌ترین مطالباتِ این کارگران ایجاد کمیته‌ی طرح طبقه‌بندی مشاغل و بازنگری در طرح طبقه‌بندی مشاغل است. طرح طبقه‌بندی مشاغلِ کارگرانِ پالایشگاه‌های پارس جنوبی بعد از رایزنی‌های بسیار در زمان وزارتِ بیژن نامدار زنگنه مورد پذیرش قرار گرفت و پارس جنوبی ملزم به اجرای این طرح از اول فروردین سال ۹۹ شد. طرح اجرا شده البته مورد پذیرشِ کارگران قرار نگرفت و انجمن صنفی کارگران این پالایشگاه به دنبالِ ایجاد کمیته طبقه‌بندی مشاغل برای بازنگری در طرح برآمد. 

طبق آیین‌نامه اجرایی طرح طبقه‌بندیِ مشاغل در صورت اعتراض نمایندگان کارگری به نحوه‌ی محاسبه و پرداختِ مابه‌التفاوتهای احتمالی باید کمیته طبقه‌بندی مشاغل شکل بگیرد و این کمیته هم متشکل از نماینده کارگر، کارفرما، وزارت کار و در صورتِ وجود، شرکتِ مشاوره است. 

در طول این دو سال و نیم، وعده‌هایی برای بازنگری در طرح طبقه‌بندی مشاغل به کارگران و نمایندگانِ آن‌ها داده شده اما این وعده‌ها عملی نشده است. 

مطالبه‌ی دیگر که از سوی کانون انجمن‌های صنفی کارگران پارس جنوبی بارها پیگیری شده، تغییر سیستم اقماریِ نیروهای اداری پشتیبانی به دو هفته کار و دو هفته استراحت است. قرار بود اوایل سال ۱۴۰۲ این مشکل نیز حل شود اما هنوز این اتفاق نیفتاده است. حل مسئله‌ی نیروهای اداری پشتیبانی در سفرِ سال ۱۴۰۱ رئیس‌جمهور به بوشهر به عنوان یکی از دستاوردهای این سفر عنوان شد، دستاوردی که هنوز به نتیجه نرسیده است. 

مشکلِ رانندگان استیجاری، یکی دیگر از مشکلاتِ این کارگران است. این رانندگان حقوق ناچیزی می‌گیرند و چون قرارداد آن‌ها ذیل قانون کار به حساب نمی‌آید از بسیاری از حقوق بی‌بهره‌اند. آن‌ها ساعتهای طولانی با حقوق‌های ناچیز کار می‌کنند. در موردِ آن‌ها قول حل مسئله داده بودند، اما این مشکل نیز همچنان حل نشده باقی مانده است. 

خوابگاه‌های این کارگران و درخواست برای بهبود امکاناتِ رفاهی، یکی دیگر از مطالباتِ کارگران پارس جنوبی است که این مطالبه نیز محقق نشده و کارگران در خوابگاه‌های قدیمی با امکانات بسیار ناچیز ساعاتِ استراحتِ خود را می‌گذرانند. 

کارگران پارس جنوبی، سال گذشته برای محقق شدنِ این مطالبات در پالایشگاه‌های مختلف تجمعاتی برگزار کردند.

انتهای پیام/

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا