اقتصاد

کاهش ارزش صادرات خدمات فنی مهندسی به یک میلیارد دلار

به گزارش کا 118، سهیل آل رسول عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در پانزدهمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: صادرات خدمات فنی و مهندسی ایران در سال ۱۳۸۱ در ایران شروع به رشد کرد اما در حال حاضر این موضوع در حال افول است.

وی افزود: ۱۲ سال پیش ارزش صادرات خدمات فنی و مهندسی کشور ۴ میلیارد دلار بود اما الان این رقم به یک میلیارد دلار  کاهش یافته است.

آل رسول یادآور شد: ارزش صادرات خدمات فنی و مهندسی ترکیه ۱۲ سال پیش ۱۰ میلیارد دلار بود که امسال به ۶۰ میلیارد دلار رسیده است.

وی تصریح کرد: برای افزایش ارزش صادرات خدمات فنی و مهندسی کشور تشکیل معاونت صادرات خدمات فنی و مهندسی ذیل ریاست جمهوری ضروری است.

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران اظهار کرد: همچنین لازم است که پروژه های عمرانی در کشورهای همسایه افزایش یابد. برای انجام این کار موضوع ضمانت نامه‌های دولتی با وجود تحریم ها مشکل اساسی پیش روی شرکت های فعال در این زمینه است.

وی اضافه کرد: چند سالی است که بودجه لازم برای پرداخت مشوق های صادرات خدمات فنی و مهندسی قطع شده بود که در بودجه سال ۱۴۰۳ برای این امر رقمی پیش بینی شده که کمتر از یک پنجم رقم مورد نیاز برای احیای صادرات خدمات یادشده است.

انتهای پیام/

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا