کارگری

۱۵۰ هزار اشتغال با احیای واحد‌های تولیدی بازگردانده شد/ ایجاد ۲ میلیون و ۷۲۱ هزار شغل طی سه سال

به گزارش خبرنگار کا 118، نشست معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با عنوان “رونق تولید، مهارت و اشتغال در دولت مردمی”  با حضور محمود کریمی بیرانوند (معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار)،  روز دوشنبه، در سالن تلاش وزارت کار برگزار شد.

در این نشست کریمی بیرانوند اظهار کرد: همه استانداران در زمینه اشتغال با ما همراهی کردند و ما دست آنان را می‌فشاریم که باعث تحقق اشتغال سالی یک میلیون نفر شدند.

وی افزود: ما اکنون در حوزه بیکاری فارغ التحصیلان ۱۵ درصد پیشرفت داشتیم و بیش از ۱۲۰ هزار فارغ التحصیل در سامانه‌های جستجوی شغل ثبت شدند.

کریمی بیرانوند تاکید کرد: در حوزه مشاغل خانگی از ۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات، به ۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات در سال ۱۴۰۲ رسیدیم. قبل از دولت سیزدهم مشاغل خانگی بطور کلی مغفول مانده بود و ما آن را دوباره مطرح کردیم. اشتغال ایجادی چند برابر شده و ۱۰ درصدی از اشتغال کشور حاصل شده از مشاغل خانگی است.

وی افزود: وزارت علوم و آموزش و پرورش خودشان مصوبه می‌گذاشتند که در حوزه مشاغل با ما همکاری کنند و بنده از نزدیک شاهد تلاش‌های وزیر ارتباطات برای اجرای تبصره ۱۸ و کمک به سکوهای کسب و کار اینترنتی در شورای عالی اشتغال بودم.

معاون وزیر کار تاکید کرد: ما در حوزه فارغ التحصیلان بیکار و اشتغال ایجادی از منظر کمیت شغل چیزی برای دولت چهاردهم کم نگذاشتیم و دولت بعدی باید در حوزه ارتقای کیفیت شغل به ویژه برای فارغ التحصیلان تلاش کند و امسال نیز دولت در این حوزه تلاش کند. برای سال ۱۴۰۳ و عملی سازی شعار سال، باز هم محور کار ما بیکاری فارغ‌التحصیلان است.

کریمی بیرانوند تصریح کرد: هیچ توجیهی ندارد که برنامه‌های اشتغالی ما، در دولت چهاردهم متوقف شده و بجای دادن تسهیلات به مشاغل خرد همه را به کارخانه‌های بزرگ بدهیم. قطعا دولت بعدی در توقف برنامه‌های دولت فعلی ضرر خواهد کرد. در پتروشیمی سرانه هر اشتغال ایجادی ۵ میلیارد تومان است ولی در بسیاری از مشاغل خرد بسیار کمتر از این برای ایجاد اشتغال منابع لازم است.

وی تصریح کرد: هر تفکری که مشاغل خرد را کوچک می‌شمرد و تضعیف می‌کند، ضد مردم است. می‌گویند کار بی‌کیفیت، اما مگر می‌شود شغل بی‌کیفیتی باعث افزایش بیمه شدگان کشور و کاهش تعدیل نیروی کار و بیکاری فارغ‌التحصیلان شود؟ نمی‌توان این مشاغل را نادیده گرفت.

کریمی بیرانوند گفت: نرخ بیکاری زنان در سال ۱۳۹۷ حدود ۱۸ درصد و در سال ۱۴۰۱ به کمتر از ۱۵ درصد رسید که کاهش حدود ۴ درصد داشتیم. نرخ مشارکت زنان هم در حوزه اقتصادی افزایش داشته است.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: میزان متوسط سرمایه لازم برای ایجاد اشتغال نیز کنترل شده و در رسته‌های خاص شغلی با چند میلیون تومان در سال ۱۴۰۰ می‌توانستیم شغل راه اندازی کنیم. در سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای با مهارت یابی مختصری می‌توان شغل ایجاد کرد. اما در شورای عالی اشتغال در برخی مشاغل متوسط ۱۵۰ میلیون تومان اختصاص می‌یابد که در برخی مشاغل به ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلیون نیز می‌رسد که تلاش داریم به نفری میانگین ۴۰۰ میلیون تومان افزایشش دهیم.

وی با اشاره به اینکه سهم اشتغال در بخش صنعت افت اندک ۰.۲ درصد کاهش داشتیم و رشد اشتغال در حوزه خدماتی بیشتر بوده است، گفت: ۲ میلیون و ۷۲۱ هزار شغل تاکنون در دولت سیزدهم ایجاد شده است.

محمود کریمی بیرانوند، تاکید کرد: در سه ساله دولت سیزدهم، جمعیت شاغل و فعال افزایش یافت و جمعیت بیکار کمتر شد.

وی ادامه داد: شرایط محیط کسب و کار رو بهبود است و بازیگران اصلی کار و تولید شرایط بهتری دارند. 

معاون وزیر کار با بیان اینکه ابتدای سال ۱۴۰۰ نرخ بیکاری ۹.۶ درصد بود که در پایان سال ۱۴۰۲ به ۸.۱ درصد رسید، گفت: اولین بار در تاریخ انقلاب است که نرخ بیکاری تک رقمی شده است. میانگین نرخ بیکاری جمعیت ۱۹ تا ۲۴ سال از ۲۳.۶ در سال ۱۴۰۰ به ۲۱.۲ درصد در سال ۱۴۰۲ رسیده است. 

کریمی بیرانوند افزود: نرخ بیکاری فارغ التحصیلان که کیفیت مشاغل را نشان می‌داد در دولت سیزدهم کاهشی و به ۱۱.۸ درصد رسید و فاصله ۳.۷ با میانگین نرخ بیکاری کل رسید.

وی در پایان با اشاره به اینکه بیش از ۸ هزار واحد تولیدی متوسط و بزرگ در دوره دولت سیزدهم که تعطیل یا راکد بودند، راه‌اندازی شد، تصریح کرد: از محل این اقدام ۱۵۰ هزار فرصت شغلی دوباره به چرخه کار برگشته و حفظ شد.

انتهای پیام/

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا