فرهنگ و هنر

آیین‌نامه اجرایی «اعطای نشان ویژه به ایثارگران» ابلاغ شد

به گزارش کا 118از بنیاد شهید و امور ایثار، هیئت وزیران در جلسه مورخ ۱۳ شهریور ۱۴۰۱، در اجرای تکلیف قانونی مقرر در ماده (۶۵) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران، آیین‌نامه اجرایی این ماده درخصوص «اعطای نشان ویژه به ایثارگران» را به تصویب رساند به موجب آیین‌نامه فوق و به منظور تجلیل از والدین، همسر و فرزندان شهدا، مفقودان، اسرا و همچنین جانبازان، آزادگان و همسر و فرزندان جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر و رزمندگان، نشان ویژه به شرح مندرج در آیین‌نامه اعطا می‌شود.

عناوین نشان‌های ویژه اعطایی شامل نشان ویژه شاهد (والدین معظم شهدا)، نشان ویژه جانبازان، نشان ویژه آزادگان، نشان ویژه رزمندگان، نشان ویژه صابران (همسران شهدا)، نشان ویژه یادگاران (فرزندان شهدا) و نشان ویژه راهیان (فرزندان، جانبازان و آزادگان) است.

همچنین به والدین، همسر و فرزندان مفقودان و اسرا پس از تعیین تکلیف نهایی وضعیت آنان، به پیشنهاد بنیاد، نشان مربوط اعطا می‌شود.

خانواده‌های شاهد، جانبازان، آزادگان، همسر و فرزندان جانبازان بالای ۲۵ درصد که واجد شرایط دریافت نشان هستند، ظرف یکسال از تاریخ ابلاغ این آیین‌نامه، توسط بنیاد شهید با همکاری ستاد کل احصا و اسامی آنها به کارگروه نشان ایثارگران موضوع این آیین‌نامه ارائه می‌گردد.

لازم به ذکر است، نشان‌های موضوع این آیین‌نامه پس از ابلاغ آیین‌نامه به تدریج و براساس اولویت‌های تعیین‌شده از سوی کارگروه مذکور به تمامی مشمولان این آیین‌نامه اعطا می شود.
گفتنی است، نشان‌های موضوع آیین‌نامه یاد شده یک اثر ارزشی و نمادین فرهنگی است و قابل واگذاری به غیر نمی‌باشد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا