فرهنگ و هنر

«بادبان‌ها را بکشید» منتشر شد/ یازده روایت از خانواده‌های ایرانی

به گزارش کا 118، تحقیق کتاب «بادبان‌ها را بکشید» برعهده زینب ناجی‏ جمال و مریم حلاج بوده و تدوین آن توسط فاطمه شایان‏‌ پویا، طاهره مشایخ، سعیده تیمورزاده و فریده الیاسی‏‌فرد صورت گرفته است.

در معرفی این کتاب آمده است: «بیش از یکصد سال از پیشرفت و گسترش علم روان‌شناسی در عرصه‌‏های گوناگون می‌گذرد و این رشته همواره تلاش کرده است تا پژوهش‌ها و نظریات خود را در زمره علوم تجربی جا بدهد؛ بنابراین هر روز نظریات و رویکردهای مختلفی سر بر آورده‌اند و دیگر روز به فراموشی سپرده شده و رویکرد جدیدی جایگزین آن شده است اما برخی مؤلفه‏‌ها همیشه بوده‌اند و هیچ پژوهش و رویکردی نتوانسته است آنها را از گردونه عوامل رشد انسان بیرون بگذارد. یکی از این‏ها، موضوع ارتباطات خانوادگی در درون خانواده و تأثیر آن بر رشد فرد است. همیشه روابط خرده‌نظام «خواهر و برادری» و تعامل آن با والدین در صدر توجه نظریات رشدی انسان بوده است.

تجربه تبدیل خانواده‌های گسترده به خانواده‌های هسته‌ای و خانواده‌های هسته‌ای چندفرزندی به خانواده‌های تک‌فرزندی وضعیت جدیدی را در عرصه‌های اجتماعی و خانوادگی و فردی به وجود آورده است. نتایج پژوهش‌ها هم در برآورد وضعیت جدید در مقایسه با مدل قبلی، همواره به‌ نفع تعاملات خانوادگی چندفرزندی بوده است؛ اما وضعیت موجود چگونه است؟

خانواده‌ها دیگر بچه‌دار نمی‌شوند یا به یک یا دو فرزند اکتفا می‏‌کنند و بدیهی‏ است این وضعیت در کشور ایران، از آثار سیاست «فرزند کمتر، زندگی بهتر» و محصول ویژگی‌های فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی جاری است.

طبیعتاً همه خانواده‌ها در مسیری هموار حرکت نمی‌کنند اما تصویری که حتی آمارهای کشور نشان می‌دهد، بیانگر آن است که افراد در دلشان این سبک زندگی را دوست دارند و تکریم می‌کنند و همین باعث شده است که ما به ایده لذت‏‌بخش چندفرزندی نزدیک‏تر بشویم و به تماشای آن بنشینیم. به‌حق، گام اول برای حرکت به‌ سمت خانواده‌ای با کارکرد مطلوب در همه جوامع، همین به‌ تصویر کشیدن است و این مهم، یکی از اهداف ما در جلد اول از مجموعه کتاب‌های «محیا» در «خانه همبازی» است.

در این کتاب از هر طیف مادر و پدری داریم: خانواده‌‏ای که در روستا زندگی می‌کند یا دیگری که پایتخت‌‏نشین است. خانواده‏‌ای که در موقعیتی دست به انتخاب زده‌ است که عرف، بارداری در آن مقطع زمانی را نمی‏‌پسندد تا کسی که پس از گذشت ۱۰ سال از انتخاب سبک زندگی بدون فرزند، خانواده خود را گسترده کرده‏ و برای تأمین موقعیت تربیتی مطلوب‏‌تر به وطن برگشته ‏است. مادری که به‌ دلیل مانع‌ دیدن فرزند بیشتر برای پیشرفت شخصی تا مرز سقط جنین پیش رفته یا مادری که بعد از ورود فرزندان؛ با تغییر سبک کاری، در منزل، مسیر فعالیت اجتماعی و شغلی‏ش را ادامه می‌دهد. خانواده‌‏ای که با وجود مهاجرت‌های متعدد ناشی از کار پدر خانواده، زندگی را متوقف نکرده و مسیر را با پویایی و پشتکار بیشتری ادامه می‌دهد و… .

وجه اشتراک همه یازده خانواده‌‏ای که در این فرصت، دور هم جمع شده‌‏اند، رضایت و خوش‌حالی‏شان از تصمیمی‏ است که گرفته‌اند. راویان کتاب، زندگی را فانتزی و به دور از سختی نمی‌‏بینند اما این سبک زندگی را با همه سختی و آسانی‏ش دوست دارند و از بودن اعضای خانواده‌‏شان کنارهم لذت می‌برند…»

کتاب «بادبان‌ها را بکشید» در ۲۴۸ صفحه، شمارگان یکهزار نسخه و قیمت ۷۰ هزار تومان از سوی انتشارات «راه یار» منتشر شده است و علاقه‌مندان علاوه بر کتاب‌فروشی‌ها می‌توانند از طریق سایت و صفحات مجازی ناشر به نشانی raheyarpub.ir نسبت به تهیه کتاب اقدام کنند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا