فرهنگ و هنر

بدون توسعه فرهنگی، رسیدن به پیشرفت خیالی خام است 

 توسعه به عنوان یک مفهوم متعالی، دستاورد بشری و پدیده‏ای چند بعدی است و فی نفسه یک مسلک به حساب می‏آید. توسعه به دلیل این که دستاورد انسان محسوب می‏ گردد، در محتوا و نمود دارای مختصات فرهنگی است و بر تحول ارگانیک دلالت دارد. هدف از توسعه ایجاد زندگی پرثمری است که توسط فرهنگ تعریف می ‏شود.

وظیفه تمام افراد جامعه این است که بنا به ظرفیت، توانایی و فکر خود در اندیشه توسعه و پیشرفت فرهنگ کشورشان باشند، در غیر این صورت رسیدن به «توسعه» خیالی خام خواهد بود آنچه که باعث پیشرفت و شرایط ممتاز آن‌ها در جمع کنشگران فرهنگی و بین المللی می شود، معرفی هر چه بیشتر مولفه های فرهنگی و تمدنی در فضای متقابل همکاری‌های فرهنگی است.

با تشکیل مرکز هماهنگی های فرهنگی مجمع گفتگوی همکاری های آسیایی در مهرماه ۱۳۹۳ و برگزاری اجلاس وزرای ۳۴ کشور عضو مجمع همکاری های آسیایی (ACD) در تهران جمهوری اسلامی ایران به جرگه اعضای این مجمع بزرگ فرهنگی آسیایی پیوست و جمع کشورهای عضو این مجمع به ۳۴ کشور افزایش یافت.

لازم به ذکر است مجمع گفتگوی همکاری های آسیایی در خرداد ماه ۱۳۸۱ در تایلند و با هدف شناسایی فرصت ها و نقاط قوت مشترک همکاری کشورهای آسیایی و انجام همکاری های متقابل در تمامی حوزه ها و نیز بهبود کیفیت زندگی مردمان آسیا و توانمندی آنها و جوامع آسیایی کار خود را آغاز نمود. در ابتدا این مجمع با حضور ۹ کشور در تایلند و توسط نخست وزیر این کشور تاسیس گردید.

اهمیت فعالیت مجمع گفتگوی همکاری های آسیایی (ACD) هنگامی نمایان‌تر می‌شود که بدانیم از میان ۴۸ هشت کشور قاره آسیا؛ ۳۴ کشور عضو این مجمع بزرگ فرهنگی می باشند.

مرکز هماهنگی های فرهنگی مجمع گفتگوی همکاری های آسیایی در ایران نیز با به کارگیری ظرفیت نهادها و ارگان های دولتی و غیردولتی و با اهدافی چون تاسیس مرکز مطالعات فرهنگی؛ انجام پروژه های مطالعاتی، تاسیس دائره المعارف بزرگ آسیایی، بزرگداشت خادمان فرهنگ آسیایی، همکاری در زمینه برگزاری هفته‌های فرهنگی ملت های آسیایی و همکاری در زمینه تبادلات سینمایی و تلویزیونی کار خود را از سال ۱۳۹۳ آغاز نموده است.

از مهمترین اقدامات و فعالیتهای این مرکز در ایران و در طول تاسیس آن تاکنون می توان به تهیه و تدوین اساسنامه مرکز گفتگوی همکاری های آسیایی؛ رایزنی و گفتگو با روسای مراکز و نهادهای فرهنگی در داخل کشور؛ برگزاری جلسات متعدد با تعدادی از سفرا و نمایندگان فرهنگی سفارتخانه‌های خارجی و نیز راه اندازی سایت مرکز هماهنگی فرهنگی به آدرس ircccacd.com به همراه انتشار اطلاعات و گزارش‌های مختلف در آن اشاره نمود.

امید است با حضور محمد جعفری ملک رایزن سابق کشورمان در فیلیپین که دارای تجارب متعدد مدیریتی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و …است شاهد رشد؛ ترقی و توسعه فعالیت های همه جانبه این مرکز مهم و راهبردی در کشورمان باشیم.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا