فرهنگ و هنر

بهادری جهرمی: رسانه در حوزه حاکمیت باید به جایگاه اصلی خود بازگردد

به گزارش خبرنگار حوزه دولت کا 118، علی بهادری جهرمی روز دوشنبه و در نشست تخصصی با رئیسان دانشکده‌ها و پژوهشگاه‌های حوزه ارتباطات و رسانه به نقش و جایگاه رسانه در کشور اشاره کرد و گفت: رسانه باید به نوعی برنامه‌ریز و طراح خودش باشد نه اینکه اتفاقی بیفتد و بعد از آن پشت سر ماجرا حرکت کند و بگوید که چیکار باید بکنیم.

وی افزود: پیش از این وقتی موضوع ضرورت پیوست رسانه‌ای در جلسات مطرح می‌شد، مدیران تصور می‌کردند خودشان می‌توانند همه کار را پیش ببرند اما در حال حاضر بیشتر متوجه اهمیت و نقش رسانه در ساماندهی امور شده‌اند و اهمیت و جایگاه رسانه ارتقا یافته است.

رییس شورای اطلاع رسانی دولت به دیدگاه‌های مختلف درباره چگونگی تاثیرگذاری مجموعه رسانه‌ای دولت اشاره کرد و گفت: مفهوم «مضیق» از عملکرد تیم رسانه‌ای دولت می‌تواند ناظر بر ساختارها و رسانه‌های وابسته باشد. در حالیکه در یک مفهوم موسع، عملکرد رسانه‌ای دولت شامل کل اجزای دولت اعم از تیم رسانه‌ای و سایر عوامل اجرایی می‌شود و در بسیاری از مواقع ارزش‌گذاری در خصوص عملکرد مثبت یا منفی رسانه‌ای دولت ناظر بر همین تعریف «مضیق» است.

سخنگوی دولت افزود: ارزش‌گذاری عملکرد رسانه‌ای دولت بر اساس تعریف مضیق ساختاری اشتباه است. ساختارها بخشی از ماجرا هستند. اما شما استادان رسانه می‌توانید هم در این دولت و هم در دولت گذشته وزیری را در ذهن متبادر کنید که عملکرد رسانه‌ای موفقی داشته یا وزیری که عملکرد رسانه‌ای او نزد افکار عمومی ناموفق بوده است. در حالی که ساختار همان ساختار و رسانه‌های دولت هم همان‌ها هستند. بنابراین بخش مهمی از عملکرد رسانه‌ای دولت به ذهنیت مدیر و آشنایی او به رسانه ارتباط دارد.

بهادری جهرمی تاکید کرد: برای نقش‌آفرینی در ساختار و عملکرد رسانه‌ای دولت، تمرکز اصلی بر فعال‌سازی همه بازیگران حاکمیت – نه فقط متولیان رسانه‌های دولت – باشد. باید با ابزارهای حکمرانی برای مدیریت و فعال‌سازی همه بازیگران در جهت اقناع‌سازی رسانه‌ای استفاده کنیم. این یعنی گرفتار تعریف مضیق از عملکرد رسانه‌ای دولت نشویم.

سخنگوی دولت با مبارک دانستن اشتراک دیدگاه‌های مدیران اجرایی و اهل رسانه با نظرات استادان علوم ارتباط در خصوص چالش‌ها و اولویت‌های جایگاه رسانه در حکمرانی گفت: باید برای تحول در نظام رسانه‌ای کشور مدیران و مسئولان را از این اشتراک نظر و صدای واحد آگاه کرد.

در این نشست که تحت عنوان « الزامات تحول در ساختار و عملکرد ارتباطی و رسانه ای دولت» برگزار شد، استادان و رئیسان دانشکده‌ها و پژوهشگاه‌های حوزه ارتباطات و رسانه به بیان نظرات خود پرداختند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا