فرهنگ و هنر

تکمیل نخستین پردیس سینمایی آذربایجان غربی پنج میلیارد ریال نیاز دارد

احد هوشمند روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار کا 118افزود: تاکنون ۲۵ میلیارد برای نخستین پردیس سینمایی هزینه شده و با تزریق پنج میلیارد دیگر کارها به پایان می‌رسد.

وی با بیان اینکه نخستین پردیس سینمایی آذربایجان غربی بیش از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و پس از نصب تجهیزات آماده نمایش فیلم می‌شود، اظهار کرد: برای این مرحله (نصب تجهیزات) پنج میلیارد اعتبار پیش بینی شده که منتظر تخصیص هستیم.

هوشمند ادامه داد: قبلا در یک روز بیش از سه فیلم در سینماهای موجود پخش نمی‌شد ولی با آغاز بکار این پردیس سینمایی، ۱۵ فیلم همزمان در یک روز روی پرده نمایش داده می‌شود.

رییس حوزه هنری آذربایجان غربی اضافه کرد: همچنین با شروع به کار این پردیس سینمایی و افزایش سالن ها، این امکان فراهم می‌شود تا در ژانرهای مختلف فیلم پخش شود و در یک روز فیلم‌های متنوعی به روی پرده سینما برود.

هوشمند گفت: علاوه براین فیلم‌های تخصصی نیز در سالن‌های اختصاصی پخش می‌شود و مخاطبانی که طرافدار انواع فیلم اعم از مستند و کمدی هستند می‌توانند فیلم‌های مورد علاقه خود را تماشا کنند.

وی تاکید کرد: افزایش سالن، این قدرت را می‌دهد که تمام فیلم‌ها تحت پوشش قرار گرفته و برای مخاطبان پخش شوند.

رییس حوزه هنری آذربایجان غربی یادآور شد: ادامه ساخت پروژه از سال گذشته به صورت شبانه روزی شروع و تلاش شده به لحاظ نماد هم جزو نمادهای خوب و ابنیه فرهنگی استان باشد و هویت بصری به مردم بدهد.

به گزارش کا 118، کلنگ احداث این پردیس سینمایی بهمن سال ۱۳۹۸ در محل سینما آزادی ارومیه برزمین زده شد.

این پردیس سینمایی متناسب با استاندرد روز با هفت سالن مجهز و مجهزترین دستگاه‌های دیجیتال روز بوده و هر سالن بین ۶۰ تا ۷۰ صندلی ظرفیت دارد.

سالن اصلی این پردیس سینمایی به سیستم صوتی «دالبی» مجهز و بقیه سالن‌ها با سیستم صوتی استریو به نمایش فیلم‌های روز دنیا خواهند پرداخت.
یکی از ویژگی‌های مهم این پردیس، سالن ویژه کودکان است که برای نخستین بار در سطح استان در این مکان دایر شده همچنین تمام‌ صندلی‌های سالن‌های این پردیس از نوع «وی آی پی» خواهد بود.

فضای این پردیس همچنین با امکانات رفاهی مختلف تجهیز و به علاقمندان به سینما خدمات ارایه خواهد داد.

براساس این گزارش، در گذشته ۱۹ سینما در استان وجود داشت که امروز از این تعداد سه سینما در ارومیه و ۲ سینما متعلق به بخش خصوصی در شهرستان های خوی و تکاب فعالیت می‌کند.
نخستین سینمای استان در سال ۱۳۱۰ هجری شمسی در خوی با نام “سینما” ایران راه اندازی شد و تاریخ نمایش نخستین فیلم در آذربایجان غربی به سال ۱۳۱۰ برمی گردد زمانی که سینما ایران خوی با ۳۱۵ صندلی به عنوان نخستین سینمای استان آغاز بکار کرد.
شهرستان ارومیه هم ۳۰ سال پس از این تاریخ صاحب سینما شد به طوری که سینما آزادی ارومیه درسال ۱۳۴۰ شمسی با نام تخت جمشید، سینما انقلاب درسال ۱۳۴۲ و سینما ایران در سال ۱۳۳۰ فعالیت خود را آغاز کرد.
بعدها سینماهای فرهنگ و تربیت در ارومیه، قدس در اشنویه، وحدت در بوکان، فرهنگ در پیرانشهر، میهن و آسیا در خوی، قدس در سردشت، سعدی در سلماس، بهمن در شاهین دژ، قدس در ماکو، تربیت در مهاباد، انقلاب در میاندوآب و سینما فرهنگ و ایران در نقده کار خود را با ظرفیت بالای ۱۱ هزار نفر صندلی آغاز کرد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا