فرهنگ و هنر

جدال عاشیق‌ها و نزاع سازها+ فیلم

به گزارش خبرنگار اعزامی کا 118، یکی از این سنت های جالب در حوزه موسیقی، مجادله نمایشی توسط دو هنرمند عاشیق است. در سومین شب از این رویداد موسیقایی، عاشیق مناف رنجبر و عاشیق غلامرضا اژدری از آذربایجان غربی میزبان گرگانی ها بودند تا این سنت جذاب و تماشایی را به اجرا بگذارند.

داستان این نمایش موسیقایی از این قرار است که مثلا در یک شهری یک عاشیق در خیابان برای مردم می نوازد. ناگاه یک عاشیق دیگر وارد این شهر می شود. عاشیق میزبان، جایگاه خود را در خطر می بیند و در مقابل عاشیق مسافر می ایستد. با او جدال می کند و مردم آرام آرام به دور آنان جمع می شوند و شاهد این جدال. سپس مردم به طرفداری از عاشیق مسافر بر می آیند و از آن دو می خواهند که با هم مسابقه نوازندگی و خوانندگی بدهند. هر آن که از این مسابقه سربلند بیرون بیاید مورد تایید آنان است و نفر دوم می باید که از شهر بیرون برود. سپس شروع می کنند با هم جدال سازی و آوازی.

این دو عاشیق هنرمند، در این اجرا اشعارشان را به زبان ترکی اجرا می کردند اما آنقدر احساس در آن وجود داشت که می شد بدون فهم و درک اشعار، مضمون آن را دریافت.

در نهایت اینکه هر دو عاشیق، با یکدیگر قطعه ای را اجرا کردند و به صلح رسیدند.

پوشش آنان نیز محلی و لباس های مرسوم میان عاشیق ها بود.

پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی نواحی ایران با حمایت دفتر موسیقی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توسط انجمن موسیقی ایران و همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان تا ۲۷ آبان ماه در گرگان برگزار می‌شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا