فرهنگ و هنر

جوایز ادبی سروانتس و گلداسمیت برندگان خود را شناختند

به گزارش کا 118از از ال پائیس، امسال برای نخستین بار چهره‌ای ادبی از ونزوئلا به عنوان برنده جایزه سروانتس انتخاب و رافائل کادناس برنده این جایزه شد. هیأت داوران جایزه سروانتس از این نویسنده برای تعالی خالقی که شعر را دلیلی بر وجود خود ساخته و آن را در زبان ما به اوج رسانده تجلیل کرد. به این ترتیب کادناس برنده جایزه ۱۲۵ هزار یورویی جایزه سروانتس می‌شود که توسط وزارت فرهنگ و ورزش اسپانیا و برای تجلیل از ادبیات اسپانیایی زبان هر سال اهدا می‌شود.

هیأت داوران امسال همچنین آثار این شاعر را برای قدرت دگرگون کردن کلمه و رساندن زبان به بالاترین امکانات خلاقانه‌اش ستود و افزود: کادناس کلمات را به جوهر خیره‌کننده خود تقطیر و آنها را در قلمرویی دوگانه از خواب و بیداری قرار می‌دهد و آنها را در دو بعد عرفانی و زمینی جای می‌دهد.

رافائل کادناس متولد ۱۹۳۰ متعلق به نسل ونزوئلای ۱۹۶۰ است. او یکی از اعضای گروهی متشکل از آرنالدو آکوستا بلو، خسوس گوئدز، آنخل ادواردو آسودو، دارلو لانچینی، و ژوزه باروئتا و سانوجا هرناندز بود. وی مترجم شعرهای انگلیسی، استاد دانشگاه و خالق یک اثر تحقیقی گسترده است که به عنوان مرجع تفکر ادبی معاصر به زبان اسپانیایی محسوب می‌شود.

این نویسنده که هنوز در زمینه ادبیات فعال است خالق بیش از ۲۰ عنوان کتاب است که در سطح جهان شناخته شده‌اند. کتاب یک جزیره در سال ۱۹۵۸، حرف‌های اول در سال ۱۹۶۰، یادبود سال ۱۹۷۷، عاشق سال ۱۹۸۳، کارگاه همسایه سال ۱۹۹۵، پاکت باز در سال ۲۰۱۲ و پاسخ‌ها در سال ۲۰۱۸ از جمله آثار وی هستند.

کادناس پیشتر جوایز متعددی دریافت کرده که جایزه سان خوان دلاکروز در سال ۱۹۹۲، جایزه بنیاد موزارتیوم در ونزوئلا در سال ۱۹۹۳، جایزه بین‌المللی شعر فدریکو گارسیا لورکا در سال ۲۰۱۵ از جمله آنها هستند.

فرانسیسکو برینس بانئو شاعر اسپانیایی که سال ۲۰۲۱ درگذشت در سال ۲۰۲۰ و کریستینا پری روسی نویسنده اروگوئه‌ای در سال ۲۰۲۱ برندگان جایزه سروانتس در سال‌های اخیر بودند.

انتخاب اثر مشترک دو نویسنده در تاریخ جایزه ادبی بریتانیایی گلداسمیت

به گزارش کا 118از گاردین،‌ اثر مشترک دو نویسنده که نگارش آن ۱۰ سال زمان برد، به عنوان اثر برگزیده جایزه ۱۰ هزار پوندی گلداسمیت‌ معرفی شد. این نخستین‌بار در تاریخ جایزه ادبی بریتانیایی گلداسمیت است که اثر مشترک دو نویسنده به عنوان برنده انتخاب می‌شود.

الی اسمیت یکی از داوران جایزه گلداسمیت، رمان دیگو گارسیا نوشته ناتاشا سوبرامانین و لوک ویلیامز که برگزیده امسال است را یک دستاورد شگفت‌آور» توصیف کرد. امسال برای نخستین‌بار در سه سال اخیر برگزیده این جایزه ادبی مختص آثار داستانی، در یک مراسم حضوری معرفی شد.

رمان دیگو گارسیا درباره دو دوست به نام‌های دماریس و اولیور است که از لندن به ادینبرو شهری که برادر اولیور در آن جانش را از دست داده است، نقل مکان می‌کنند. این دو در این شهر شاعری به نام دیگو گارسیا را ملاقات می‌کنند.

آرامش به قلم هلن اوییمی، هفت مناره نوشته سارا بائوم، چیزهای بیشتری وجود دارد نوشته یارا رودیریگز فولر، نقشه بدن باشکوه ما نوشته مدی مورتایمر و کسی دوستت دارد نوشته مونا ارشی از دیگر شانس‌های دریافت جایزه امسال بودند.

در سال ۲۰۲۱ رمان طلای تمام عیار نوشته ایزابل ویدنر به عنوان اثر برگزیده انتخاب شد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا