فرهنگ و هنر

حفظ موسیقی نواحی ایران به پایداری استقلال فرهنگی کمک می‌کند

به گزارش کا 118از ستاد خبری پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران، محمود سالاری معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به پانزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران پیام داد.

در پیام سالاری به این جشنواره آمده است:

«ناله سرنا و تهدید دهل                        چیزکی ماند بدان ناقور کل

پس حکیمان گفته اند این لحنها            از دوار چرخ بگرفتیم ما

بانگ گردشهای چرخست این که خلق      می‌سرایندش به طنبور و به حلق (مثنوی معنوی، دفتر چهارم)

تنوع و دیرینه‌گی فرهنگ و هنر در کشور عزیزمان ضمن بیان رهیافت خواسته‌های یک ملت، همواره حافظ هویت دیرپای ملی و پیشینه‌ پیوند خورده با فرازهای تعالی‌بخش آیینی است که نشانگر استحکام بنیان‌های فرهنگی و هنری این مرز و بوم است.

موسیقی نواحی ایران با کلام و نغمه و نوای جان‌بخش خود به عنوان موسیقی اصیل و ریشه‌دار میعادگاه اندیشه و ذوق، آمیخته با زیست اجتماعی و تفکری این سرزمین و سلوک اقوام است که در لایه‌ها و سطوح مختلف آن می‌توان اصالت، معرفت و معنویت را به گوش جان شنید و از نغمات روح‌بخش آن بهره‌ای کامل برد.

از این منظر موسیقی نواحی، این میراث ناملموس به عنوان گنجینه‌ای توانمند و سفیری گویا در گذر زمان همواره بیانگر وحدت، برادری و برابری اقوام پیشینه‌دار ایرانی در عرصه ملی و بین‌المللی بوده است که حفظ آن و توجه به سنت‌ها و آیین‌های ملی و بومی، خطر بحران هویت را زایل و به پایداری استقلال فرهنگی کمک می‌کند.

برگزاری جشنواره موسیقی نواحی ایران، این رویداد هویت‌بخش و انسجام‌آفرین بیانگر بخش کوچکی از دامنه وسیع موسیقی اقوام مختلف ایران اسلامی است که تلاش دارد با پاسداشت و معرفی ابعاد و ظرفیت‌های بکر و وسیع این نوع موسیقی برای مخاطبان امروز نواها و نغمه‌هایی برآمده از نای و نفیری زلال و صمیمی و پنجه‌هایی سحرآفرین و مایه‌ساز که نسل به نسل و سینه‌ به‌ سینه، با عشق و پایمردی پیشکسوتان، حفظ و منتقل گردیده را هر ساله در این میعادگاه به گوش مشتاقان و مخاطبانش برساند.

همچنین میزبانی استان گلستان از پانزدهمین دوره برگزاری جشنواره موسیقی نواحی ایران با توجه به حضور اقوام مختلف در ساختار جمعیتی و ویژگی‌های قومی و مذهبی آن، ضمن بهره‌مندی از جغرافیا و اقلیم منحصـر به فرد نیز می‌تواند نگارگر افق‌های روشن و گامی مؤثر و به یادماندنی در راستای ترغیب و تحقق افق‌های پیش روی این درخت تناور فرهنگ و هنر باشد.

اینجانب تلاش تمامی هنرمندان، دست‌اندرکاران فعال و زحمتکش و حاضران در صحن این رویداد بزرگ موسیقایی را ارج نهاده و از خداوند متعال، توفیق دست‌یابی به اهداف والای جشنواره و تداوم و تعالی این رویداد بزرگ هنری را مسألت دارم.»

حفظ موسیقی نواحی ایران به پایداری استقلال فرهنگی کمک می‌کند

به گزارش کا 118، پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی نواحی ایران به دبیری محمدعلی مرآتی با حمایت دفتر موسیقی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توسط انجمن موسیقی ایران و همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان از ۲۳ تا ۲۷ آبان ماه در شهر گرگان برگزار می‌شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا