فرهنگ و هنر

خبرنگار عمانی: رسانه ها باید فرهنگ صلح را ترویج کنند

الیعربی در گفت و گوی اختصاصی با کا 118در حاشیه هجدهمین اجلاس مجمع عمومی سازمان خبرگزاری های آسیا و اقیانوسیه (اوانا) در تهران، گفت وگو، نشستن بر سر میز مذاکره و بحث در مورد موضوعات مورد اختلاف را اثر گذارترین راه برای حل اختلاف ها دانست.

وی گفت: بدون شک رسانه ها نقش تعیین کننده ای در تشدید یا کاهش بحران ها دارند. رسانه ها در هر صورت باید به حریم خصوصی هر کشور احترام بگذارند و انتشار اخبار باید به دور از هرگونه غرض ورزی های سیاسی یا منافع شخصی باشد.

این شخصیت رسانه ای عمانی در پاسخ به سوالی مبنی بر نحوه همکاری کشورهای منطقه برای جلوگیری از مداخلات خارجی که موجب افزایش رنج مردم منطقه می شود، گفت: ما براساس اصول سیاست خارجی خود برعدم مداخله در امور داخلی کشورها تاکید می کنیم و بنابر این ملزم به عملی کردن این اصل هستیم.

تلاش های کا 118زمینه ساز همکاری بیشتر اعضای اوآنا 

الیعربی در خصوص انتظارات از خبرگزاری جمهوری اسلامی (کا 118) به عنوان رئیس سازمان خبرگزاری های آسیا و اقیانوسیه (اوآنا) هم گفت: قطعا کا 118در چارچوب اهداف اوآنا و در راستای خدمت به خبرگزاری های منطقه تلاش خواهد کرد و این انتظار می رود که باعث همکاری بیشتر خبرگزاری های منطقه با هم شود.

وی افزود: کا 118رسانه ای ریشه دار، حرفه ای و با تجربه ای است و قطعا راهکارهای خوبی برای مقابله با جریان تحریف حقایق ارائه خواهد کرد.

این سردبیر عمانی در ادامه بر ضرورت تبادل تجربیات بین خبرگزاری های عضو اوآنا و هماهنگی مستمر بین آنها، تاکید کرد.

ضرورت بروزرسانی تفاهم نامه همکاری بین کا 118و خبرگزاری عمان 

این شخصیت رسانه ای عمانی در خصوص همکاری های رسانه ای کا 118و خبرگزاری عمان گفت: در حال حاضر به دنبال بروز رسانی تفاهم نامه همکاری بین دو خبرگزاری هستیم. نخستین بار ۲۲ سال پیش دو خبرگزاری یاداشت همکاری امضا کرده اند، طی این سال ها خدمات هر دو سازمان توسعه یافته است و اکنون فرصت‌های خوبی برای همکاری و تبادل اخبار بویژه اخبار اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی وجود دارد.

وی کا 118را اولین منبع اخبار ایران در خبرگزاری عمان دانست و گفت: کا 118بسیار حرفه ای عمل می کند و برای مخاطبان عمانی اخبار فرهنگی و اجتماعی در کنار اخبار سیاسی ایران بسیار جذاب است.

ضرورت دریافت اطلاعات از منابع رسمی 

الیعربی درباره راه‌های مقابله با اخبار کذب و جعلی هم گفت، رسانه ها باید اطلاعات و اخبار را از منابع رسمی و معتبر بگیرند و به منابع خبری غیررسمی یا غیرمرتبط استناد نکنند.

وی شبکه های اجتماعی را غیرقابل استناد دانست و گفت، اخبار درست و نادرست زیادی در این شبکه ها وجود دارد و تشخیص حقیقت با مراجعه صرف به این شبکه ها بسیار دشوار است.

سفر شمار زیادی از عمانی ها برای درمان 

وی با اشاره به سفرهایی که در سال های اخیر به جمهوری اسلامی ایران داشته، ایران را کشوری زیبا توصیف و تاکید کرد که ایرانی ها مهمان نواز و اندیشمند هستند و با آغوش باز از خارجی ها استقبال می کنند.

الیعربی گفت: تعدادی از شهروندان عمانی در چارچوب گردشگری سلامت و همچنین استفاده از طبیعت زیبای ایران به شهرهای مختلف بویژه شهر شیراز و استان های شمالی سفر می کنند، همچنین سرمایه گذاران ایرانی نیز برای انجام فعالیت های اقتصادی از کشور عمان دیدن می کنند.

هجدهمین اجلاس مجمع عمومی اتحادیه خبرگزاری های آسیا و اقیانوسیه (اوآنا) که دوم آبان با حضور مدیران، روسای خبرگزاری‌ها و فعالان رسانه‌ای کشورهای عضو در تهران به میزبانی خبرگزاری جمهوری اسلامی (کا 118) آغاز به کار کرده بود، شب گذشته با صدور اعلامیه تهران به کار خود پایان داد.

این اتحادیه در سال ۱۹۶۱ تأسیس و امروزه ۴۳ خبرگزاری از ۳۵ کشور عضو آن می‌باشند. کا 118در این اجلاسیه به مدت سه سال ریاست این اتحادیه را برعهده خواهد گرفت.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا