فرهنگ و هنر

خسرو بامداد در قلب دانشجویان و دوستانش همیشه زنده است

آیین نکوداشت زنده‌یاد خسرو بامداد روز شنبه ۲۱ آبان با حضور مدیرکل هنرهای نمایشی و جمعی از هنرمندان در تماشاخانه سنگلج برگزار شد.

به گزارش خبرنگار تئاتر کا 118؛ آیین نکوداشت زنده‌نام خسرو بامداد، مدرس، محقق، بازیگر و کارگردان پیشکسوت تئاتر شامگاه شنبه (۲۱ آبان ماه) با حضور کاظم نظری مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، خانواده این هنرمند و جمعی از هنرمندان در تماشاخانه سنگلج برگزار شد.

امیدوارم در آینده در فضایی به دور از غم با یکدیگر گفت‌وگو کنیم

نظری مدیرکل هنرهای نمایشی در ابتدای این مراسم ضمن عرض تسلیت به خانواده زنده‌نام خسرو بامداد و جامعه هنریبا بیان اینکه امیدوار است در آینده در فضایی مطلوب و دور از غم با یکدیگر گفتگو کنیم، بیان کرد: زنده‌یاد استاد بادمداد، خسرو خوبان، مرد بزرگی بود. او معلم بنده بوده و همچنان هست. منش و دانش او بسیار به من آموخت.

استاد بامداد در قلب من و قلب همه دانشجویانش همیشه زنده است. او همیشه و در همه جا به ویژه در دانشگاه اراک تمام قد و با همه وجود، سختی‌ها را به جان می‌خرید و عاشقانه و پدرانه کنار دانشجویان بود و به آنها تاکید می‌کرد تا مطالعه کنند و دانش‌شان را نسبت به هنر نمایش افزایش دهند

اهدای کتابخانه زنده‌نام بامداد به تئاترشهر

در ادامه مانی بامداد، فرزند این هنرمند فقید، از انتشار تمامی آثار زنده‌یاد بامداد با حمایت اداره کل هنرهای نمایشی خبر داد.

وی اظهار کرد: کتابخانه شخصی پدر به مجموعه تئاترشهر تقدیم خواهد شد تا دانشجویان بتوانند از این گنجینه کوچک استفاده کنند.

خسرو بامداد در قلب دانشجویان و دوستانش همیشه زنده است

خسرو الماس دنیای هنر بود

خاک قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) جواهرات زیادی در سینه خود داشت، آلبومش کم بود و خسرو را به این آلبوم اضافه کردسپس احمد جولایی، نویسنده و پژوهشگر تئاتر نیز ضمن عرض تسلیت به مناسبت درگذشت بامداد، گفت: خسرو الماس دنیای هنر بود. او برای دانشجویان بسیار زحمت کشید. پیش از آنکه به خودش بیاندیشد به خانواده و دانشجویانش فکر می‌کرد. اینقدر که برای دانشجویان تلاش می‌کرد به دنبال مطالبات شخصی و اداری نبود. اینها همگی نشان از بزرگمردی، رادمردی و دریادلی او دارد.

وی ادامه داد: خاک قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) جواهرات زیادی در سینه خود داشت، آلبومش کم بود و خسرو را به این آلبوم اضافه کرد.

جولایی افزود: در حدیث آمده است که اولاد پاک و خلف صدقه جاریه است که می‌تواند، منجر به بازماندن نام نیک از آدمی باشد و مانی اولاد خلف زنده‌یاد خسرو بامداد است. امیدوارم هرچه خاک اوست باقی عمر بازماندگانش به ویژه مانی عزیز باشد.

این نویسنده و پژوهشگر تئاتر مطرح کرد: دانشجویان زنده‌یاد بامداد هر زمان از دانشی که به آنها آموخت، استفاده کنند و از او به نیکی یاد کنند، گویی استاد زنده است و این همان مصداق «هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق» خواهد بود. چراکه خسرو با عشق نفس می‌کشید، دم او عشق بود و بازدمش عشق. امیدوارم این ترانه عشق بر لبان همه دانشجویان و هنرمندان ایران زمین باقی بماند و خسروها به جای او در خاک هنر رویش داشته باشد.

علی میرزایی فیلمنامه‌نویس و پژوهشگر تئاتر و سینما، علی بهار رئیس انجمن ادبی استان سمنان و محمد ابراهیمیان نویسنده، منتقد و کارگردان تئاتر از دیگر سخنرانان مراسم بودند که به بیان خاطراتی از همراهی‌شان با این هنرمند فقید پرداختند و یاد و خاطره او را گرامی داشتند.

پخش کلیپ، شعرخوانی علیرضا عامری در وصف زنده‌یاد خسرو بامداد و خوانش ۲ دلنوشته‌ با یادی از خاطرات بامداد به قلم جمعی از دانشجویان ورودی ۱۳۷۴ دانشگاه آزاد اسلامی اراک بخش‌های دیگری از این مراسم بودند.

به گزارش کا 118؛ زنده‌نام خسرو بامداد محقق، مدرس، نویسنده و کارگردان پیشکسوت ۱۸ آبان ماه در ۸۴ سالگی دارفانی را وداع گفت.

نمایشنامه‌های «چاقو تیزکن»، «بدرود تا ابد»، «حسنک وزیر»، «منصور حلاج»، «دو زن» و «خسی در میعاد» بخشی از آثار این هنرمند در مقام نمایشنامه‌نویس است.

«خرس»، «توهم»، «سفری در کویر»، «شب بارانِی» و «مستخدم ماشینی» از جمله آثاری است که بامداد به عنوان کارگردان روی صحنه برده است.  

تحلیل آثار نمایشی نمایشنامه‌نویسانی همچون شکسپیر، استریندبرگ، هارولد پینتر، یونسکو، اوجین اونیل از دیگر فعالیت‌های خسرو بامداد به شمار می‌آید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا