فرهنگ و هنر

دستگیری ۲ حفار غیرمجاز در یک محوطه تاریخی بسطام

کا 118/سمنان سرپرست اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان شاهرود از دستگیری دو حفار غیرمجاز در محدوده یک محوطه تاریخی در بخش بسطام خبر داد.

مرتضی نظری ۱۳ شهریور ماه ۱۴۰۱ بااعلام این خبر اظهار کرد: بر اساس گزارش‌هایی مبنی بر فعالیت مشکوک حفاران غیرمجاز در یکی از محوطه‌های تاریخی در بخش بسطام، حفاران توسط نیروهای انتظامی و یگان حفاظت میراث‌فرهنگی دستگیر شدند.

سرپرست اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان شاهرود با بیان اینکه حفاران با تصور دست‌یابی به اشیای قدیمی اقدام به حفاری غیرمجاز کرده بودند، افزود: از این دو حفار متخلف، ادوات حفاری کشف و ضبط و یک خودرو متعلق به آن‌ها نیز توسط نیروی انتظامی توقیف شد.

نظری گفت: بر اساس ماده ۵۶۲ قانون مجازات اسلامی، هرگونه حفاری و کاوش به قصد به دست آوردن اموال فرهنگی تاریخی ممنوع بوده و مرتکب آن، به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم می‌شود.

سرپرست اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان شاهرود یادآوری کرد: هم‌وطنان و دوستداران میراث‌فرهنگی می‌توانند در صورت مشاهده هرگونه تخلف در حوزه میراث‌فرهنگی، مراتب را از طریق تماس با سامانه خبری یگان حفاظت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان به شماره تلفن ۳۱۷۰۵ اطلاع دهند.

انتهای پیام

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا