فرهنگ و هنر

دفاع مقدس از مردمی‌ترین بخش‌های نشر است

به گزارش کا 118از ستاد خبری سی‌اُمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، علی رمضانی در آیین گشایش یازدهمین نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس، انقلاب اسلامی و مقاومت در مجتمع فرهنگی امام خمینی (ره) قم با اشاره به اینکه این نمایشگاه آغازگر سی‌امین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران است، اظهار داشت: هفته کتاب سی‌ام با شعار ما همانیم که می‌خوانیم از بیست‌ویکم تا بیست‌وهفتم آبان‌ماه سال جاری در سراسر کشور با اجرای برنامه‌های متنوع برگزار خواهد شد. 

وی با بیان این که هفته کتاب نیز همچون بسیاری حوزه‌های دیگر فرهنگی و هنری برگرفته از توجه انقلاب اسلامی ایران به این زمینه‌ها است، اضافه کرد: دفاع مقدس از مردمی‌ترین بخش‌های نشر است که مجموعه‌های مردمی با همت، تلاش و ابتکار خود این حوزه را به یک مجموعه قابل رجوع و مورد انتخاب مردم در سراسر کشور تبدیل کردند، به‌طوری‌که در نمایشگاه‌هایی که برای مردم امکان انتخاب برابر فراهم می‌شود آثار دفاع مقدس همواره در میان آثار پرفروش‌ آن نمایشگاه جای دارد. در واقع بخش مهمی از آثاری که مورد استقبال مردم سراسر کشور قرار می‌گیرد آثار حوزه دفاع مقدس است.

دبیر سی‌اُمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه ناشرانی از سراسر کشور در یازدهمین نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس، انقلاب اسلامی و مقاومت حضور دارند، گفت: این نمایشگاه، اولین نمایشگاه حضوری دولت سیزدهم در استان‌ها است و امیدواریم به برکت خون شهدا دور جدید نمایشگاه‌های استانی برگزار شود تا کتاب را به‌دست مخاطبان برساند.

وی همچنین بیان کرد: با اقداماتی که صورت گرفت، مجموع شمارگان آثار دفاع مقدس دو برابر شده که بخش زیادی از آن به همت بخش مردمی صورت گرفت. دولت وظیفه خود می‌داند از محتوای خوبی که در این آثار وجود دارد به‌صورت‌های مختلف حمایت کند.

مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران افزود: غرفه‌ای در نمایشگاه دایر شده که در آن مجموع آمار حوزه نشر دفاع مقدس در سنوات مختلف موجود است و رشدی که با همت مجموعه‌های مردمی صورت گرفت، قابل مشاهده است.

وی با اشاره به اینکه آنچه از صنعت کتاب به تصویر می‌کشند تصویر مخدوش و ناقصی است، اظهار کرد: صنعت نشر بزرگ‌ترین صنعت فرهنگی کشور است و مجموع حجم اقتصادی آن امسال به حدود هشت هزار میلیارد تومان خواهد رسید که بخش زیادی از آن توسط بخش خصوصی رقم می‌خورد و دولت و نهادهای مختلف مداخله‌ای در آن ندارند. این صنعت بزرگ که از لحاظ حجم اقتصادی، تعداد فعالان، حجم تولید سالانه، میزان اثرگذاری صنعت اول فرهنگی کشور است، مورد استقبال مردم هم قرار دارد؛ اما در جایگاه واقعی خود حضور ندارد و در حوزه دفاع مقدس نیز به عمق‌بخشی، غنا، تحول در قالب‌ها، نحوه ارائه و نحوه پرداخت، بیان و تبیین نیاز دارد.

دبیر سی‌اُمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران همچنین گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی) در دیدار با اعضای کنگره ملی شهدای قم تأکید داشتند که پیام شهیدان به نسل جوان انتقال داده شود . در این راستا آثار هنری و کتاب در انتقال پیام شهدا بسیار مؤثر است. در حوزه دفاع مقدس پرداختن به نقش مادران، همسران و زنان شهدا مهم است و در این زمینه رهبر معظم انقلاب (مدظله‌العالی) نیز تأکیدات بسیاری داشتند.

در بخش دیگری از این آیین، سردار عبدالرضا آزادی رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سپاه و بسیج با اشاره به این که این دوره از نمایشگاه پس از دو سال وقفه در استان قم و به برکت برگزاری کنگره ملی شهدای استان قم برپا شد، خاطرنشان کرد: در نقشه راه حفظ آثار و نشر ارزش دفاع مقدس که برنامه‌ای بلندمدت در قالب دو برنامه ۵ ساله است در تلاشیم تا تراز فعالیت‌ها در این حوزه ارتقا یابد. 

وی با بیان این‌که آثار حوزه دفاع مقدس باید بتواند سبک زندگی شهدا را به جامعه منعکس کند، گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت سیزدهم توجه ویژه‌‎ای به مقولات ارزشی و به‌خصوص حوزه دفاع مقدس دارد.

سردار غلامرضا سلیمانی رئیس سازمان بسیج مستضعفین نیز در بخش دیگر این آیین بااشاره به این‌که در مطلع برگزاری کنگره ملی شهدای استان قم، برپایی یازدهمین نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس امر بسیار ارزشمندی است، اظهار کرد: دفاع مقدس در نوع خود بی‌نظیر است؛ به فرموده رهبر معظم انقلاب (مدظله‌العالی) فرزندان ملت ایران عاشورا را در برابر چشمان ما قرار دادند و از دل این تجلی‌ها گفتمان مقاومت خلق شد.

وی با طرح این‌نکته که امروز گفتمان مقاومت در جهان اسلام گفتمانی تاریخ‌ساز و رهایی‌بخش شناخته می‌شود، افزود: در تحقیقاتی که در مؤسسات راهبردی غرب انجام شده از شروط و الزامات پیروزی ملت‌ها در رویارویی‌های پرچالش، برخورداری از روحیه مقاومت است و برای رسیدن به پیروزی داشتن ثروت و سرمایه کافی نیست و شرط لازمی باید در کنار این امور وجود داشته باشد که روحیه مقاومت است. بنا نیست که بر پایه گفتمان مقاومت عاشورای دیگری خلق شود؛ امام خمینی (ره) فرمودند: اسلام سنگرهای کلیدی را یکی پس از دیگری فتح خواهد کرد که این امر در زیر سایه گفتمان مقاومت امکان‌پذیر است.

وی با بیان اینکه یکی از راه‌های انتقال پیام شهدا به جوانان کتاب است، گفت: با هماهنگی نهادهای مختلف دو برنامه ۵ ساله طراحی خواهد شد که بر این اساس، گام‌های بلندی در حوزه کتاب دفاع مقدس برخواهیم داشت. اقبال ملت ایران به انتشارات دفاع مقدس ستودنی و قابل توجه است و رهبر معظم انقلاب (مدظله‌العالی) نیز خواستار سرمایه‌گذاری‎ در این عرصه شدند که قطعاً این امر نتیجه‌بخش خواهد بود.

سی‌اُمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران از ۲۱ تا ۲۷ آبان‌ ماه برگزار می‌شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا