فرهنگ و هنر

رونق گردشگری هوایی مازندران با ورود سرمایه گذاری بخش خصوصی

به گزارش خبرنگار کا 118، گردشگری هوایی در غرب مازندران به لحاظ درآمدزایی بالای آن، مورد توجه سرمایه گذاران بخش خصوصی قرار گرفته است تا با راه‌انداری این طرح اقتصادی علاوه بر کسب درآمد زیاد، بتوانند در ایجاد اشتغال پایدار و رونق بیش از پیش صنعت گردشگری در این خطه شمالی کشور نیز گام های مثبتی بردارند، موضوعی که همواره مورد توجه و تاکید مسوولان عالی دولت و استان بوده است.

مازندران به لحاظ برخورداری از مواهب طبیعی و خدادای فراوان از جمله جنگل و دریا در طول سال میزبان میلیون ها گردشگر از اقصی نقاط کشور است تا با سفر به این خطه شمالی و استفاده از مواهب طبیعی جنگل و دریا سفری خوش و خاطره انگیزی را برای خود رقم بزنند و راه اندازی گردشگری هوایی در این استان می تواند علاوه بر جلب و جذب بیشتر گردشگر، به جذابیت سفر آنان به این خطه شمالی کشور نیز بیفزاید.

اکثر مردم کشورمان حداقل در طول عمرشان یک سفر زمینی از طریق جاده ها به این استان داشته اند و مناظر زیبای این جاده ها را مشاهده کردند. اما تجربه دیدن زیبایی های مازندران از آسمان بسیار متفاوت است و با  طی کردن مسافتی از طریق هوا این مناظر زیبا از زاویه دیگر قابل رویت کرده است. موضوعی که اکنون با راه اندازی گردشگری هوایی می تواند به این رویای مسافران و گردشگران جامه عمل بپوشاند.

براساس آمار ارایه شده از سوی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران در۶ ماهه نخست امسال ۸۱ میلیون شب اقامت در مراکز رسمی گردشگری استان به ثبت رسید که این تعداد گردشگران در پنج هزار و ۶۱۵ واحد گردشگری و اقامتی شامل هتل، متل، هتل آپارتمان، بوم‌گردی و خانه مسافر اقامت کردند.

رونق گردشگری هوایی مازندران با ورود سرمایه گذاری بخش خصوصی

اجرای طرح های گردشگری متنوع برای استفاده بهینه گردشگران داخلی و خارجی از جاذبه های طبیعی مازندران جزو تاکیدات سید محمود حسینی پور ، نماینده عالی دولت سیزدهم در مازندران است و بر همین اساس پیگیری وی در فراهم کردن این زیر ساخت با ورود و سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه گردشگری دریایی نتیجه داد.

۲۲ مهرماه امسال با بهره برداری نخستین اتوبوس تفریحی و دریایی آب های ساحلی خزر در بندر نوشهر طرح گردشگری دریایی در این استان کلید خورد و پیگیری های استاندار مازندران به ثمر رسیده است.

همسو با عملی شدن سیاست های استاندار مازندران ، فرودگاه های مازندران نیز با استقبال از بخش خصوصی زمینه استقرار گردشگری هوایی را در ۲ فرودگاه رامسر و نوشهر فراهم کرده است.

سال هاست که مسافرانی که به مازندران می آیند با گزینه های سفر همچون بوم گردی ، ساحل گردی ، دریا نوردی ، طبیعت گردی و کوه گردی روزهای حضورشان در این استان را سپری می کنند اما با فراهم شدن زیر ساخت های پرواز تفریحی در ۲ فرودگاه رامسر و نوشهر گردشگری هوایی در لیست انواع گردشگری استان قرار گرفته است.

فرودگاه ‌های سه‌گانه مازندران که یکی در شهر ساری مرکز استان و ۲ فرودگاه دیگر در نوشهر و رامسر واقع هستند و قدمت تاریخی بالایی دارند، همه ساله پذیرای مسافر و گردشگران زیادی از اقصی نقاط کشور هستند و طبیعی است که سرمایه گذاری در این بخش، علاوه بر ایجاد اشتغال پایدار ، در گسترش صنعت توریسم نیز نقش بسزایی دارد.

ورود پنج بخش خصوصی و سرمایه گذاری در پروازهای تفریحی مازندران

با ورود سرمایه گذاران بخش خصوصی و فراهم آوردن امکانات مورد نیاز، گردشگری هوایی در فرودگاه های غرب مازندران رونق گرفته است و افزایش بیش از صد درصدی پروازهای تفریحی در ۲ فرودگاه مستقر در این منطقه رقم خورده است.

مدیرکل فرودگاه های مازندران با اشاره به اینکه ۲ فرودگاه رامسر و نوشهر به عنوان فرودگاه های تفریحی استان هستند، گفت: در یکی دو سال اخیر پنج شرکت برای انجام پرواز های تفریحی و آموزشی در این فرودگاه ها سرمایه گذاری کردند.

سعدالله وطن خواه افزود: این شرکت ها با استقرار حدود ۲۰ هواپیمای ۲ نفره امکان انجام پروازهای تفریحی و آموزشی را برای مسافران و علاقمندان فراهم کردند.

رونق گردشگری هوایی مازندران با ورود سرمایه گذاری بخش خصوصی

افزایش بیش از صد درصدی پروازهای تفریحی در فرودگاه های مازندران

وی ادامه داد: در ۶ ماهه نخست امسال ۱۹ هزار و ۳۳۲ سورتی پرواز تفریحی در این ۲ فرودگاه انجام شده که بخش بیشتر این پروازها متعلق به فرودگاه رامسر است.

مدیرکل فرودگاه های مازندران، تعداد پروازهای تفریحی فرودگاه رامسر را ۱۵ هزار و ۵۹۰ سورتی پرواز برشمرد و گفت: این فرودگاه نیز به نسبت مدت مشابه سال گذشته ۱۳۵ درصد افزایش تعداد پروازهای تفریحی را داشته است.

وطن خواه بیان کرد: از مجموع پروازهای تفریحی مازندران سه هزار و ۷۴۲ پرواز در فرودگاه نوشهر انجام شد که به نسبت مدت مشابه سال قبل ۹۸ درصد افزایش یافت.

حمایت های دولت، زمینه ساز رغبت بیشتر برای سرمایه گذاری پروازهای تفریحی

وی ادامه داد: در این نوع پروازها افراد به همراه خلبان مبادرت به پرواز هواپیما می کنند که در طول مسیر ضمن آموزش نکات خلبانی قادر هستند از منظره و فضای منطقه نیز استفاده کنند.

مدیرکل فرودگاه های مازندران گفت: در پروازهای تفریحی افراد می توانند ۱۰ تا ۵۰ مایل از فرودگاه فاصله بگیرند و پرواز انجام دهند.

به گفته وطن خواه، دولت با  تسهیل فرآیند سرمایه گذاری ، عدم افزایش تعرفه قیمت بیمه هواپیما و مسافر باعث شد تا استقبال بخش خصوصی برای این مساله ایجاد شود.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر با وجود و فعالیت این تعداد شرکت در حوزه هواپیماهای تفریحی در ۲ فرودگاه مورد نظر فرصت و ظرفیت خوبی برای احیای گردشگری هوایی فراهم شده است که با استقرار این ظرفیت در فرودگاه ساری، ظرفیت های بیشتری در این حوزه از گردشگری فراهم خواهد شد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا