فرهنگ و هنر

سیری در زندگی و اندیشه‌های مقام معظم رهبری به قلم علی‌اکبر ولایتی

کتاب «چشمه حکمت: سیری در زندگی و اندیشه‌های مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله سیّدعلی‌خامنه‌ای» به‌قلم علی‌اکبر ولایتی منتشر شد.

به گزارش کا 118، کتاب «چشمه حکمت: سیری در زندگی و اندیشه‌های مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله سیّدعلی‌خامنه‌ای» به‌ قلم علی‌اکبر ولایتی از سوی انتشارات مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی (مرکز پژوهش‌های ایرانی و اسلامی) منتشر شد.

این کتاب پس از دیباچه و منابع آن، مشتمل بر سه فصل است؛ فصل نخست با عنوان زندگی‌نامه شامل خاندان، شخصیت علمی و فرهنگی و حیات سیاسی و اجتماعی، فصل دوم با نام دهه اول انقلاب اسلامی شامل شورای انقلاب، حزب جمهوری اسلامی، امامت جمعه تهران، در مجلس شورای اسلامی، دفاع مقدس، فعالیت‌های ارشادی و تبیینی، مقابله با لیبرال‌ها و بنی‌صدر و دوران ریاست‌جمهوری و فصل سوم ذیل اسم دوران رهبری شامل انتخاب به مقام رهبری جمهوری اسلامی، سیاست داخلی، سیاست خارجی، اقتصاد، فرهنگ، علم و فناوری، امور نظامی، دفاعی و انتظامی و امور حقوقی و قضایی است.

علی‌اکبر ولایتی، مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین‌الملل و عضو شورای عالی علمی مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی در مقدمه خود بر آغاز این اثر نوشته است: «چندسالی پیش، جناب آقای دکتر بجنوردی، رئیس محترم مرکز دایرة‌المعارف بزرگ اسلامی به نگارنده  پیشنهاد کردند زندگی‌نامه مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای را بر خلاف سنت معمول، که فقط شامل وقایع و حوادث و شرح حال بزرگان و مشاهیر پس از دوران حیات شریف ایشان است، بنویسم. پس از کسب اذن از مقام معظم رهبری در این خصوص، نگارنده سطوری در این باب نگاشت که بی‌تردید در حد بضاعت حقیر بود و نه درخور مقام شامخ و اعلای علمی، فقهی، سیاسی و فرهنگی آن بزرگوار. مقاله حاصل در مجلد شماره بیست‌ویکم آن دایرة‌المعارف شریف منتشر شد و مورد اقبال عموم قرار گرفت؛ چندان‌که آن مجلد خاص تجدید چاپ شد و همان مطالب نگاشتۀ حقیر را در جزوات مجزا هم منتشر کردند.

اخیراً جناب ‌آقای بجنوردی دوباره از بنده خواستند مقدمه‌ای بر این زندگی‌نامه بنگارم تا ان‌شاءالله مقدمه و متن به صورت کتاب مستقلی چاپ شود. نگارنده با مشورت جناب آقای دکتر نوروزی، از همکاران صدیق و بامعرفت این‌جانب، که خدمات ذی‌قیمتی در عرصه فرهنگ و تمدن اسلام کرده‌اند، این کار را شروع کردم. با مشورتی که صورت گرفت، به این نتیجه رسیدیم که آنچه در این مقدمه باید مدّنظر باشد تبیین اصل مترقی و منحصربه‌فرد ولایت فقیه در شیعه از زمان غیبت تا کنون است.»

 «چشمه حکمت»  وام‌یافته بیتی از حافظ؛ «حافظ از چشمه حکمت به کف آور جامی/ بو که از لوحِ دلت نقشِ جهالت برود» است.

کتاب یادشده در ٢٠٨ صفحه، با شمارگان ۲ هزار نسخه و بهای ۳۷۵ هزار  تومان انتشار یافته است.

سیری در زندگی و اندیشه‌های مقام معظم رهبری به قلم علی‌اکبر ولایتی

 انتهای پیام 

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا