فرهنگ و هنر

فقدان «ناصر تکمیل همایون» برای دانش کشور یک ضایعه است

به گزارش کا 118از روابط عمومی فرهنگستان علوم، رضا داوری اردکانی، در پیامی به نادر تکمیل همایون، درگذشت ناصر تکمیل همایون مورخ و پژوهشگر تاریخ و جامعه‌شناسی، تهران‌پژوه را به وی، خانواده و همه بازماندگان آن مرحوم تسلیت گفت.

رئیس فرهنگستان علوم با ابراز تاسف از درگذشت ناصر تکمیل همایون، درگذشت وی را برای دانش کشور یک ضایعه دانست و گفت: آن مرحوم برای من دوستی عزیز بود و خاطرات و انس و صحبت دوران دانشکده با ایشان را از یاد نمی‌برم.

به گزارش کا 118، ناصر تکمیل همایون روز چهارشنبه (۲۵ آبان) در سن ۸۶ سالگی و پس از مدتی بیماری در بیمارستان طالقانی تهران درگذشت و امروز (جمعه ۲۷ آبان) در قزوین تشییع و بنا به وصیت خودش در آرامگاه بهشت حسینی این شهر در کنار مزار مادرش آرام گرفت.

تکمیل همایون سال ۱۳۱۵ در شهر قزوین چشم به جهان گشود و دکترای جامعه شناسی و تاریخ خود را از فرانسه دریافت کرد و پس از آن مشغول تدریس در دانشگاه شد و در سال ۱۳۷۰ با درجه استاد تمامی بازنشسته شد.

او در ماه‌های اخیر که بیماری‌اش شدت یافت، اصرار داشت که در ایران باشد تا پس از مرگ در خاک وطن آرام گیرد.

 تاریخ ایران در یک نگاه، ‌ سلطانیه، آموزش و پرورش در ایران، آبسکون یا جزیره آشوراده، دانشگاه گندی‌شاپور، تاریخ اجتماعی و فرهنگی تهران: از آغاز تا دارالخلافه ناصری و جاده ابریشم از جمله آثار به جا مانده از تکمیل همایون بود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا