فرهنگ و هنر

قاضی عسکر:فعالان فرهنگی در ثبت و انتشار خاطرات شهدا و ایثارگران تلاش کنند

به گزارش کا 118به نقل از بنیاد شهید شهرستان های استان تهران،مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان‌های استان تهران با همراهی تولیت آستان حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) با حضور در منزل شهید والامقام «مرتضی کردی» از صبر و استقامت مادر این شهید قدردانی کردند.

حجت الاسلام سید علی قاضی عسکر تولیت آستان حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) نیز در این دیدار با عرض تبریک و تسلیت رجعت پیکر این جهادگر شهید به مادر و خانواده شهید، باز تعریف خاطرات دوران دفاع مقدس توسط والدین شهدا و رزمندگان را مهم و اثربخش دانست و خاطر نشان کرد: فعالان فرهنگی به ثبت و انتشار این خاطرات همت کنند و نگذارند این‌ها فراموش شود.

وی گذشت و فداکاری را از خصوصیات مهم شهدا برشمرد و اعلام کرد: تاریخ دفاع مقدس سراسر از همین ایثار و گذشت هاست؛ در همان سال‌های جنگ مجروحان بسیاری را سراغ داشتیم که با وجود جراحات بسیار، باز هم برای حضور در جبهه‌ها اصرار داشتند.

در این دیدار از صبر و استقاومت ۳۴ ساله این مادر بزرگوار شهید قدردانی شد و حجت الاسلام قاضی عسکر از این مادر شهید دعوت کرد تا در مراسم غبارروبی و عطر افشانی مضجع مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی شرکت کند.

مادران شهدا تاریخ‌سازند

عباسعلی رضایی شامگاه یکشنبه در جریان دیدار با مادر شهید والامقام «مرتضی کردی» از شهدای جهادگر دوران دفاع مقدس که پیکرش پس از ۳۴سال تفحص شده است، با ادای احترام به مقام شامخ شهیدان اظهار کرد: مادران شهدا تاریخ‌سازند و همراهی و استقامتی که از ناحیه والدین شهیدان و رزمندگان در جریان جنگ تحمیلی به منصه ظهور رسید همچون گنجی در تاریخ دفاع مقدس ماندگار شد.

وی بیان رسا و بلیغ والدین شهدا را در بازتعریف خاطرات دوران دفاع مقدس و نحوه شهادت فرزندانشان، منبعی غنی در حفظ دستاوردها و حماسه شهیدان در دوران دفاع مقدس برشمرد و افزود: رهبری معظم انقلاب بارها از جنگ تحمیلی به عنوان یک گنج یاد کردند و امروز زمانی که پای صحبت مادرانی می‌نشنیم که بیش از ۳۰ سال چشم به راه خبری از فرزندشان روزها را سپری کرده اند، تعابیر ناب و گنج نامه‌های دوران دفاع مقدس را از آنان می‌بینیم.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان‌های استان تهران با تاکید بر اهمیت تولید و مستندسازی تاریخ شفاهی والدین شهدا، اضافه کرد: امروز تکریم، دیدار و مستندسازی خاطرات والدین شهیدان به عنوان مصداق عینی از ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است و مجموعه بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان‌های استان تهران با جدیت تهیه و تولید مستند شفاهی خاطرات والدین شهیدان را دنبال می‌کند و اقدامات خوبی نیز در این راستا انجام شده که بخشی از آن نیز هم اکنون از شبکه‌های سیمای جمهوری اسلامی ایران در حال پخش است.

رضایی خادمی مادران شهدا را یک افتخار بزرگ دانست و خطاب به مادر شهید گفت: ما مدیون این همه گذشت و فداکاری شما هستیم و جریان انقلاب به مدد انفاس قدسی شهیدان و حضور شما مادران شهدا با عزت و اقتدار جریان دارد.

پیکر مطهر شهید «مرتضی کردی» از شهدای دفاع مقدس، پس از گذشت ۳۴ سال، در تفحص‌های اخیر در منطقه عملیاتی مجنون و از طریق آزمایش DNA شناسایی و به وطن بازگشته است.

شهید «مرتضی کردی» بیست و هشتم تیر ۱۳۵۱، در شهرستان ری به دنیا آمد. از سوی جهاد سازندگی در جبهه حضور یافت و دوازدهم مرداد ۱۳۶۷، با سمت جهادگر در جزیره مجنون بر اثر اصابت گلوله به شهادت رسید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا