فرهنگ و هنر

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت: رویکرد اصلی بعثه رهبری کاهش هزینه‌های حج است

به گزارش کا 118از پایگاه اطلاع رسانی حج، حجت‌الاسلام و المسلمین سیدعبدالفتاح نواب در نشست امروز شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت با اشاره به لزوم پیگیری تعهدات شرکت مطوفین حجاج ایران از طریق راهکارهای مناسب اظهارداشت: ما به عنوان کارفرما باید از حقوق حجاج کشورمان دفاع کنیم و شرکت مطوفین طبق قاعده «المومنون عند شروطهم» باید نسبت به تعهدات در حج اقدام کند.

وی با بیان اینکه رویکرد اصلی سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری کاهش هزینه‌های حج بوده و خواهد بود، افزود: اولویت در کاهش هزینه‌ها مربوط به ارقامی است که شرکت مطوفین ایران بدون ضابطه و توافق مشخص دریافت می‌کند در حالی که کارگزار باید مطابق نظر کارفرما عمل کند.

سیدصادق حسینی رئیس سازمان حج و زیارت نیز در این نشست با اشاره به شرایط برگزاری حج ۱۴۰۱، کاهش بخشی از هزینه‌ها با پیگیری‌های صورت گرفته از شرکت مطوفین قبل از اعزام زائران به عربستان را سازنده دانست و گفت: دفاع از حقوق زائر وظیفه ذاتی سازمان حج و زیارت است و این سازمان انجام تعهدات را از مسئولان حج عربستان خواهد خواست.

معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت با ارایه گزارشی درباره پیگیری‌ها و نامه‌نگاری‌های دو طرف بیان کرد: فهرست خدمات برای انعکاس به شرکت سعودی استخراج شده و قابل پیگیری است و ما در نشست‌هایی که در ایام حج با مسئولان این شرکت داشتیم تاکید کردیم که باید در چارچوب تعهدات عمل شود.

اکبر رضایی گفت: ما بارها گفته‌ایم که به عنوان دریافت کننده خدمات باید قدرت انتخاب داشته باشیم و این شیوه که پیش شرط صدور روادید برداشت هزینه‌ها از طریق سامانه «مسار» است نشان دهنده برخورد یک طرفه و انحصاری شرکت کشور میزبان، مشروع و قابل قبول نیست.

این جلسه با ارائه گزارشی درباره طرح ارتقای سطح ستاد مرکزی اربعین با توجه به بررسی‌ها و آسیب‌شناسی‌های انجام شده ادامه یافت و معاونان و مدیران حاضر در جلسه نقطه نظرات خود را درباره برخی بندهای آن بیان کردند و مقرر شد که با انجام اصلاحاتی، این طرح برای ارائه در جلسه آینده شورای عالی حج و زیارت آماده شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا