فرهنگ و هنر

چگونه اقتدارگرایی در اواخر قرن بیستم بازگشت

به گزارش خبرنگار کتاب کا 118- در کتاب برآمدن اقتدارگرایی دلایل اقبال مردم به اقتدارگرایی و حتی رأی موافق دادن به آن برشمرده می‌شود. همچنین در طول کتاب چگونگی مقابله با اقتدارگرایان و شکست آنان با استفاده از روش‌های آزموده‌شده و موثر در اغلب دیدگاه‌های صاحب‌نظران حوزه سیاست ارائه داده می شود.

این کتاب دومین جلد از مجموعه دیدگاه‌های جهانی است و در نظر دارد مجموعه‌ای کامل از اطلاعات مورد نیاز را در اختیار خوانندگانی قرار دهد که درصدد کشف ارتباطات بین‌المللی هستند.

اقتدارگرایان امروز از گونه جدید هستند و از خطاهای رهبران فاشیست گذشته آموخته‌اند. آن‌ها برای حفظ قدرت و فرونشاندن انتقاد خارجی، با برگزاری انتخابات پوسته دموکراسی را نگه می‌دارند، سپس با تقلب یا حتی جلوگیری از شرکت رقبای قدرتمند سیاسی در انتخابات خرابکاری می‌کنند. ولادیمیر پوتین با پرونده‌سازی جنایی برای سرشناس‌ترین منتقد خود، الکس ناوالنی، وی را دستگیر و سپس از شرکت در انتخابابت ریاست جمهوری روسیه به دلیل پیشینه جنایی محروم می‌کند. زمانی که باراک اوباما و هیلاری کلینتون به سابقه دموکراسی خواهی جعلی پوتین اعتراض کردند، رئیس جمهور روسیه تلاش بسیار کرد تا انتخابات ۲۰۱۶ امریکا را زیر سوال ببرد به طوری که شهروندان امریکایی اعتماد به نهادهای دموکراتیک خود را از دست بدهند.

اما کسانی هم هستند که مقاومت می‌کنند. شهروندان طرفدار دموکراسی، مطبوعات آزاد و انتخابات منصفانه در مقابل دولت‌های دموکراسی، مطبوعات آزاد و انتخابات منصفانه در مقابل دولت‌های اقتدارگرا در سراسر جهان به مقاومت برخاسته‌اند. موفقیت یا شکست چنان تلاش‌هایی برای محدود کردن قدرت اقتدارگرایان سرنوشت نهادهای دموکراتیک را در قرن بیست و یکم تعیین می‌کند.

چگونه اقتدارگرایی در اواخر قرن بیستم بازگشت

قسمتی از متن کتاب

غیرنظامیان بدون سلاح که از دادخواست، تحریم، اعتصاب و دیگر شیوه‌های بدون خشونت استفاده می‌کنند توانسته اند (روند) اقتدار گرایی را کُند، مختل یا حتی متوقف کنند. مقاومت مدنی دو برابر بیشتر از مبارزه مسلحانه موثر بوده است. امریکایی‌ها نمونه‌های تاریخی گاندی و مارتین لوترکینگ و شاید انقلاب‌های مسالمت‌آمیز اروپای شرقی، جنبش همبستگی در لهستان و اوتپر در صربستان را به یاد بیاورند. بسیاری از ما (اما) نمونه‌های جدیدتر مقاومت مدنی در گواتمالا، کره جنوبی و رومانی را نایدیده گرفته‌ایم.

مقاومت مدنی با جداسازی حاکم اقتدارگرا از ارکان حمایتگرش شامل نخبگان اقتصادی، نیروهای امنیتی و کارکنان دولت پیش می‌رود و گروه‌های گوناگون در جامعه را جذب می‌کند، گروه‌هایی که سرپیچی و سماجت جمعی‌شان سرانجام انتقال قدرت را میسر می‌سازد.

مشارکت انبوه و گوناگون به اصلاح‌طلبان و افشاگران نیرو می‌دهد و پایگاه حمایتی هسته سخت قدرت را ضعیف می‌کند. پس، بهترین معیار سنجش سلامت یک جنبش مقاومت این است که بزرگی و بازنمود مشارکت فعالانه در آن رو به اعتلا باشد.

کتاب برآمدن اقتدارگرایی ویراسته گری وینر و ترجمه شهریار خواجیان در ۲۳۲ صفحه، به قیمت ۸۵هزار تومان با شمارگان ۱۱۰۰ نسخه توسط انتشارات ققنوس منتشر شد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا