سبک زندگی

چگونه با دوستی که افکار خودکشی دارد، صحبت کنیم؟

باید بدانیم افرادی که به فکر خودکشی میفتند، ممکن است از افسردگی شدید رنج ببرند یا پیش زمینه‌ی آن را داشته باشند. این اقدام ناشی از هوش کم یا افرادی با موقعیت اجتماعی بد نیست؛ بلکه تنها از شرایط بد روحی این تصمیم گرفته می‌شود. انسان‌هایی که به فکر زندگی نکردن میفتند در واقع برای زندگی کردن خود را به زحمت میندازند نه برای تمام کردن آن. پس اگر می‌خواهید به آنها کمک کنید بهتر است دیدگاه آنها را به مسائل بدانید.

۱. کسانی که در زندگی خود به فکر خودکشی میفتند یا اقدام به آن کردند، افرادی هستند که گره‌ روانی عمیق دارند و مدت زمان زیادی در بستر این فکر گذراندند. پس انتظار نداشته باشید با یک جمله یا یک هدیه، به آنها امید به زندگی را برگردانید. بهتر است آنها را به یک مشاور یا روان‌پزشک معرفی کنید. بهتر است دوست او بمانید و او را ترک نکنید. درباره جلسات مشاوره از او سوال بپرسید و بگذارید صحبت‌های پزشک و خود را به یاد بیاورد. این یادآوری برای تغییر الگوی مغزی خوب است.

۲. شاید آنها نخواهند درباره صحبت‌های خصوصی خود با دکتر، به شما چیزی بگویند. اشکالی ندارد، تنها همین که آنها را به یاد صحبت‌های مشاوره بیندازید کافی است. هیچ‌گاه آنها را تحت فشار نگذارید. این توصیه از این رو است که این افراد به خودی خود از فشار روانی زیادی رنج می‌برند و شما نباید آن را تشدید کنید. جملاتی مانند «همه چیز به زودی خوب می‌شود» و «دیگر خوشحال خواهم بود» را زنگ خطر ببینید و فوری به پزشک معالج خبر دهید. او را تشویق کنید که به جلسات مشاوره ادامه دهد و اگر می‌توانید لحظات لذت‌بخشی را با کمک او بسازید.

۳. هیچ کودکی با افکار خودکشی به دنیا نمی‌آید و به این امید تربیت نمی‌شود. پس بدانید اگر کسی با این افکار دست و پنجه نرم می‌کند سبک زندگی و مسائل خانوادگی اثرات گسترده‌ای در این افکار و تصمیم دارد. اگر در خانواده خود سابقه خودکشی داشته باشند این احتمال بیشتر می‌شود که جدی به این دسته مسائل فکر کنند. از او بپرسید هر چند وقت یکبار به کشتن خود فکر می‌کند؟ آیا راهی را هم برای انجام این کار در نظر گرفته است؟ این‌ها اطلاعاتی هستند که می‌تواند به شما در شناخت درجه‌ی جدی بودن فرد کمک می‌کند.

در این‌باره بخوانید:

۶ نشانه خاموش بیماری‌های کلیوی

عدم صداقت با پزشک در این موارد شما را به دردسر می‌اندازد

۴. در واقع لازم نیست درمانگر باشید تا به نجات یک زندگی کمک کنید. چیزی که اکثر بیماران مبتلا به افکار خودکشی می‌خواهند این است که ترس‌ها و احساسات خود را بدون قضاوت بگویند. بعضی‌ها ممکنه بخواهند خیالات مخفی و ترسناک خود را بگویند تا ببینند آیا کسی به آنها کمک می‌کند؟ حتی اگر کمک شما منجر به یک روز زندگی دیگر در زندگی فرد شود یعنی شما کارتان را خوب انجام دادید.

منبع: سایک

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا