فرهنگ و هنر

ژانر و مخاطب فاکتورهای موفقیت در سینمای حرفه‌ای است

به گزارش کا 118از ستاد خبری سی و نهمین جشنواره فیلم کوتاه تهران، مهدی عظیمی میرآبادی در حاشیه حضور در این دوره از جشنواره اظهار داشت: یکی از بخش‌های مهم و تاثیرگذار در حوزه سینمای کشور بخش فیلم کوتاه است و انجمن سینمای جوانان ایران با خانواده ۲۵۰ هزار نفری به عنوان یک سرمایه با ارزش در این حوزه محسوب می‌شود و جایگاه رفیعی را در سینمای کشور دارد. البته گاهی نگاه انجمن به فیلم کوتاه، به شکل فیلمسازی تجربی جدا از سینمای حرفه‌ای است و این مسئله با مدیریت و توجهی که به موضوع ژانر شده است، برطرف خواهد شد.

وی با تاکید بر اهمیت شناخت ژانرهای مختلف فیلمسازی افزود: آن جنس از فیلمسازی که صرفا برای حضور و مورد توجه قرار گرفتن در جشنواره‌ها باشد، نمی‌تواند فعال و مولد باشد؛ فیلمسازی در سینمای حرفه‌ای موفق است که در ژانرهای مختلف و با نگاه به جذب مخاطب کار کند. اگر آثار یک فیلمسازمحدود به چند جشنواره باشد، زمانی که وارد عرصه سینمای حرفه‌ای می‌شود، باز هم با همان دیدگاه فیلم می‌سازد و نتیجه آن سینمای خالی از مخاطب خواهد شد.

این تهیه کننده ادامه داد: فیلمساز باید از همان ابتدای فیلمسازی به این فکر کند که در یک اثر چطور باید با مخاطب ارتباط برقرار کند و چطور می‌تواند به تقویت ارزش‌های نهفته فیلم بپردازد. این ارزش‌ها یکی از مهم‌ترین مواردی است که انجمن سینمای جوانان می‌تواند به آن توجه داشته باشد و آن هنری‌تر کردن و تصویری کردن فیلم است.

عظیمی میرآبادی درباره جشنواره فیلم کوتاه تهران و جشنواره فیلم مقاومت به عنوان بسترهایی برای تقویت فیلم کوتاه اظهار کرد: یکی از ویژگی‌های این دو جشنواره تولد و رویش است؛ جشنواره‌ها به جوانان، نگاه های آنها، فارغ از دغدغه‌های حرفه‌ای آزاردهنده که در سینمای حرفه‌ای به آن دچار هستیم، کمک می‌کند. از جهت دیگر باید توجه داشته باشیم حرفی که می‌خواهیم در فیلم‌ها بزنیم برای دنیا نیز قابل فهم باشد. این ارزش‌ها برای مخاطب غیرایرانی هم قابل درک می‌شود، بنابراین فیلمساز باید به این موضوع توجه داشته باشد؛ جشنواره‌ها می‌توانند این وجه مشترک را تقویت و نقش مفیدی در سینمای کشور ایفا کنند.

سی‌ونهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران به دبیری مهدی آذرپندار تا ۲ آبان در حال برگزاری است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا