فرهنگ و هنر

کارگاه «نظریه‌های زیبایی در زیبایی‌شناسی تجربی و علوم شناختی» برگزار می‌شود

به گزارش کا 118از روابط عمومی پژوهشکده هنر فرهنگستان هنر، این پژوهشکده کارگاه پژوهشی «نظریه‌های زیبایی در زیبایی‌شناسی تجربی و علوم شناختی» را با حضور صالح طباطبایی دانش‌آموخته دکتری علوم شناختی دانشگاه تربیت مدرس، نویسنده، مترجم و منتقد برگزار می‌کند.

زیبایی امری است که از دیرباز در پژوهش‌های نظری مورد توجه قرار گرفته است. در غرب پیشینه این نظریه‌ها به آثار فیلسوفان یونانی باز می‌گردد. فلوطین خاستگاه زیبایی را امری عینی (یا ابژکتیو) می‌داند و نوافلاطونیان نیز برای زیبایی «صورت مثالی» قائل شدند اما در سده هجدهم در غرب، از دیدگاه دیوید هیوم و ایمانوئل کانت زیبایی امری درون‌خودی بود. روان‌شناسان تجربی و دانشمندان علوم‌شناختی چندی است که به سبب درهم‌تنیدگی نقش زیبایی با گزینش‌های فردی و تعاملات اجتماعی توجه ویژه‌ای به ادراک زیبایی و کشف مؤلفه‌های اصلی آن مبذول داشته‌اند. این اقبال موجب ایجاد شاخه جدیدی از روان‌شناختی تجربی با عنوان «زیبایی‌شناسی عصب‌شناختی» شده است.

دیباچه: زیبایی‌شناسی فلسفی در برابر زیبایی‌شناسی تجربی، کاربست نظریه اطلاعات در زیبایی‌شناسی تجربی، زیبایی‌شناسی گشتالتی، نظریه‌های شناختی درباره زیبایی و زیبایی‌شناسی عصب‌شناختی سرفصل‌های این کارگاه آموزشی است.

کارگاه پژوهشی «نظریه‌های زیبایی در زیبایی‌شناسی تجربی و علوم شناختی» از هشتم آذرماه ۱۴۰۱ به مدت سه جلسه، روزهای سه‌شنبه، ساعت ۱۵ تا ۱۷ در پژوهشکده هنر فرهنگستان هنر به نشانی خیابان ولیعصر (عج)، بالاتر از خیابان امام خمینی (ره)، نبش کوچه شهید حسن سخنور، شماره ۲۹ برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر و انجام فرایند ثبت‌نام در این کارگاه می‌توانند به اینجا مراجعه کنند.

کارگاه «نظریه‌های زیبایی در زیبایی‌شناسی تجربی و علوم شناختی» برگزار می‌شود

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا