فرهنگ و هنر

گسترش آموزش‌های قرآنی در مدارس و موسسه‌های آموزشی برونئی

به گزارش خبرنگار فرهنگی کا 118از روزنامه انگلیسی زبان بورنئو بولتن نشست توجیهی در خصوص گنجاندن قرآن به عنوان یک درس در برنامه درسی ثابت دانش‌آموزان سال یازدهم با حضور رئیسان و نمایندگان هر بخش با نظارت کمیته کاری برنامه آموزش قرآن در مدارس و دانشکده‌های دولتی و خصوصی در مدرسه متوسطه مذهبی عربی دخترانه راجاایستری پنگیران آنک حاجه صالحه(Raja Isteri Pengiran Anak Hajah Saleha Girls Arabic Religious Secondary School) برونئی برگزار شد.

در این نشست حدود ۱۵۰ نفر از معلمان دینی و قرآن اعم از پایه یازدهم و نیز رؤسای ادارات شرکت داشتند.

برنامه گنجاندن قرآن به عنوان برنامه درسی ثابت ابتکاری مشترک توسط وزارت معارف و وزارت امور دینی در سال ۲۰۲۰ برای پایه‌های نهم، دهم و یازدهم متوسطه دولتی و خصوصی به مدت ۲۵ تا ۳۰ دقیقه در دستور کار قرار گرفت.

قرآن به عنوان برنامه درسی ثابت در سال ۲۰۲۱ برای دانش‌آموزان پایه نهم اجرا شد و امسال برای پایه دهم گسترش یافت که در سال ۲۰۲۳ برای پایه یازدهم هم اجرایی خواهد شد.

برونِی (برونئی)، کشور اسلامی سلطان نشین مشروطه در آسیای جنوب شرقی است و جمعیت آن در سال ۲۰۲۰ میلادی درحدود ۴۳۶ هزار نفر است. زبان رسمی این کشور زبان مالایی است. برونئی در کنار مالزی قرار گرفته‌است و در حقیقت در گذشته به همراه دیگر بخش‌های مالزی یکی از کشورهای تحت‌الحمایه انگلیس بود. این کشور در سال ۱۹۶۳ تحت‌الحمایه انگلیس باقی ماند و به مالزی نپیوست. البته این کشور در سال ۱۹۸۴ از انگلستان استقلال یافت و به دلیل داشتن منابع فراوان نفت و گاز، یکی از بالاترین استانداردهای زندگی در جهان را دارد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا