فرهنگ و هنر

تا وقتی از امنیت برخورداریم، ارزش آن را درک نخواهیم کرد

به گزارش کا 118از تئاترشهر؛ آیین نکوداشت خلبان‌های هشت سال دفاع مقدس شب گذشته (ششم آبان) قبل از اجرای نمایش «پاره‌هایی از چند زندگی» با حضور تعدادی از خلبان‌های هوانیروز، مدیریت مجموعه تئاترشهر و مخاطبان این اثر نمایشی در تالار قشقایی برگزار شد.

در ابتدای این مراسم شیوا دیناروند، تهیه‌کننده و کارگردان نمایش «پاره‌هایی از چند زندگی»، اثری که به مرور خاطرات زنان شهدای خلبان دفاع مقدس می‌پردازد، درباره این نمایش توضیح داد: اعتقاد من این است که باید از زیبایی‌های جنگ هم یاد کرد و تنها به سیاهی‌های آن نپرداخت.

دیناروند گفت: این نمایش ماحصل یک سال تحقیق من و نویسنده اثر کیانوش احمدی درباره زندگی شش خلبان شهید دفاع مقدس است که به زبان همسران آن‌ها روایت می‌شود به زبان همسرانی که به شدت کمک حال این خلبانان بودند. شاید به طور مستقیم در جنگ حضور نداشته‌اند اما به صورت غیرمستقیم حتی بیشتر از همسران‌شان در جنگ موثر بوده‌اند.

تا وقتی از امنیت برخورداریم، ارزش آن را درک نخواهیم کرد

امنیت حاصل تلاش قهرمان‌هایی است که هیچوقت اسم آن‌ها را نشنیده‌اید

عراق ساعت ۲ بعدازظهر و در زمان تعطیلی پایگاه‌های هوایی به آن‌ها حمله کرد و اولین کسانی که به این حمله پاسخ دندان‌شکن دادند همین خلبان‌های ما بودندسپس، سرهنگ خلبان امین علایی، یکی از مهمانان این برنامه در ابتدای سخنان خود امنیت را همچون سلامتی دانست که تا وقتی از آن برخورداریم، ارزش آن را درک نخواهیم کرد و عنوان کرد: امنیت حاصل تلاش قهرمان‌هایی بود که هیچوقت شما اسم آن‌ها را نشنیده‌اید. حاصل تلاش افرادی که حتی سهمی از جنگ هم نگرفته‌اند.

چهل سال پیش هواپیما یک وسیله ناشناخته بود. من زمانی که اولین پروازم را با هواپیمای اف-۴ شروع کردم، با دیدن کابین خلبان احساس کردم کسی که بتواند این هواپیما را بلند کند، آدم عجیب و غریبی است ولی امثال امیر سرتیپ خلبان علیرضا رودباری سه بار از هواپیما خروج اضطراری یا اجکت داشتند تا این هواپیماها را به پرواز  درآوردند

خلبان علایی در پایان سخنانش گفت: عراق ساعت ۲ بعدازظهر و در زمان تعطیلی پایگاه‌های هوایی به آن‌ها حمله کرد و اولین کسانی که به این حمله پاسخ دندان‌شکن دادند همین خلبان‌های ما بودند. این‌ها افرادی هستند که با هواپیماهایی که ما آرزو داشتیم فقط آن‌ را ببینیم، پرواز کردند و به دفاع از خاک و کیان این سرزمین پرداختند درحالی‌که در کشورهای دیگر برای حضورشان فرش قرمز پهن بود.

تا وقتی از امنیت برخورداریم، ارزش آن را درک نخواهیم کرد

در پایان، تابلوی نمایش «پاره‌هایی از چند زندگی» توسط مهمانان این مراسم امیر سرتیپ خلبان علیرضا رودباری، سرهنگ خلبان امین علایی، سرهنگ خلبان احمد خدابنده‌لو، سرهنگ خلبان محمدرضا ملکی و سیدمحمدجواد طاهری مدیریت مجموعه تئاتر شهر امضا شد و مخاطبان به تماشای این اثر نشستند.

نمایش «پاره‌هایی از چند زندگی» نوشته کیانوش احمدی به تهیه‌کنندگی و کارگردانی شیوا دیناروند تا ۱۳ آبان در دو سانس ۱۸:۳۰ و ۲۰:۱۵ در تالار قشقایی میزبان مخاطبان خواهد بود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا