فرهنگ و هنر

جرالد استرن غزلسرای آمریکایی درگذشت

به گزارش خبرنگار فرهنگی کا 118از گاردین، او یکی از محبوب‌ترین و مورد احترام‌ترین شاعران آمریکایی بود که با شوخ طبعی درباره دوران کودکی، ‌یهودیت، مرگ و میر و شگفتی‌های زندگی متفکرانه خود می‌نوشت.

به گفته آن ماری ماکاری شریک قدیمی جرالد، این شاعر که نخستین شاعر برنده نیوجرسی محسوب می‌شود روز پنجشنبه گذشته در بیمارستان کالواری در شهر نیویورک درگذشت. دلیل مرگ این شاعر آمریکایی ذکر نشده است.

استرن که بیش از ۱۲ کتاب نوشته، نویسندگی خود را خود را بخشی کمدی، بخشی آرمانگرا، رنگارنگ در طنز، آغشته به کنایه وصف کرده است.

او در اشعار و مقالاتش با شدت خاصی در مورد گذشته، پدر و مادرش که مهاجرت کردند، دوستان و معشوقه‌های از دست رفته‌اش، اختلافات چشمگیر بین غنی و فقیر و یهودیان و غیریهودیان در پیتسبورگ می‌نوشت.

استرن برای کتاب این بار در سال ۱۹۹۸ میلادی برنده جایزه ملی کتاب شد.

از دیگر افتخارات او می‌توان به قرار گرفتن در فهرست نامزدهای نهایی جایزه پولیتزر در سال ۱۹۹۱ برای کتاب رها کردن یک قلمرو دیگر اشاره کرد. این شاعر تا پیش از ۵۰ سالگی هیچ جایزه ادبی مهمی کسب نکرده بود.

استرن همچنین جوایز یک عمر دستاورد ادبی روت لیلی و جایزه والاس استیونز را دریافت کرد.

کتابخانه کنگره جایزه ملی ربکا جانسون بابیت را برای اشعار جمع‌آوری شده اولیه به استرن اعطا و او را به عنوان یکی از شاعران بزرگ آمریکایی در سُنت ویتمانی تحسین کرد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا