فرهنگ و هنر

«جیغ»؛ قسمت بعدی حمله فعالان محیط‌زیست شد

به گزارش خبرنگار تجسمی کا 118از گاردین؛ پلیس نروژ در اطلاعیه‌ای اعلام کرد؛ دو جوان معترض از فعالان محیط‌زیست و معترضان به گرمایش زمین؛ قصد چسباندن دست‌های‌شان به تابلو «جیغ» شاهکار ادوارد مونک را داشتند که حراست موزه-گالری ملی شهر اسلو کشور نروژ به موقع و پیش از آسیب رسبدن به این تابلو جلوی این دو جوان معترض گرفت.

در اطلاعیه پلیس اعلام شده است: اتاق محل نمایش این نقاشی پس از این اتفاق تخلیه و به روی مردم بسته شده است، ولی در کوتاهترین زمان ممکن بازگشایی می‌شود. سایر بخش‌های موزه همچون گذشته به فعالیت ادامه می‌دهد

یکی از معترضان هنگاام دستگیر شدن فریاد می‌زند: «وقتی قانون‌گذاران علم را نادیده می‌گیرند جیغ می‌زنم….»

«جیغ»؛ قسمت بعدی حمله فعالان محیط‌زیست شد

به گزارش کا 118؛ این معترضان از اعضای گروه محیط‌زیستی نروژی «استخراج نفت را متوقف کنید» هستند. آنها هدف از این اقدام را «تحت فشار قرار دادن قانون‌گذاران برای پایان دادن به استخراج نفت» عنوان کردند.

اقدام فعالان نروژی جدیدترین حمله نمادین فعالان محیط زیستی به آثار هنری مشهور جهان محسوب می‌شود. پیش از این، معترضان محیط زیستی، مجموعه تابلوهای مشهور «قوطی‌های سوپ کمبل» اثر اندی وارهول هنرمند نامدار آمریکایی که در گالری ملی استرالیا نگهداری می‌شود را خط خطی کردند.

اخیرا نیز دو فعال حوزه محیط زیست دستانشان را به قاب دو تابلو نقاشی اثر فرانسیس گویا که در موزه پرادو شهر مادرید کشور اسپانیا نگهداری می‌شود، با چسب چسباندند. همچنین گروهی دیگر از فعالان بر روی شاهکار ونسان ون‌گوگ تابلو «کشاورزان» سوپ نخودفرنگی ریختند. «دختری با گوشواره مروارید»، شاهکار عصر طلایی یوهانس ورمیر در موزه مائریتشویس واقع در لاهه و نقاشی گران‌قیمت «کومه‌ها» اثر کلود مونه نیز هدف معترضان قرار گرفته بودند. حتی «گل‌های آفتاب‌گردان‌» دیگر اثر مشهور ون‌گوگ نیز در امان نماندند و دو زن  با حمله به تابلوی گران‌قیمت «گل‌های آفتاب‌گردان» روی آن سوپ گوجه فرنگی ریختند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا