فرهنگ و هنر

رونمایی سامانه خرید از کتابفروشی‌ها/ وزیر فرهنگ اولین سفارش را ثبت کرد

به گزارش کا 118 محمدمهدی اسماعیلی ظهر امروز پنجشنبه ۲۶ آبان پس از بازدید از چند کتابخانه که به مناسبت هفته کتاب صورت گرفت، گفت: همزمان با سی امین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی، علاوه بر مراسم معمول هرساله، اقدامات ارزشمندی در حوزه کتاب صورت گرفت که از جمله آن ها آغاز فعالیت مجتمع فرهنگی بنفشه با محوریت پاسخگویی به نیازهای فرهنگی کودکان و نوجوانان است.

وزیر فرهنگ با بیان این که انتظار می رفت فعالیت یکساله وزارت فرهنگ در حوزه کتاب در هفته کتاب به صورت ملموس نمایان شود گفت: یکسال قبل از نظر حجم تولید کاغذ داخلی فاصله معناداری با امروز داشتیم اما روز گذشته استمرار توزیع کاغذ ایرانی را جشن گرفتیم. البته دولت فعالیت خود را تا حصول نتیجه نهایی و برآورده شدن انتظار چندین ساله خودکفایی کاغذ ادامه خواهد داد.

اسماعیلی تاسیس شبکه اینترنتی کتاب را دیگر اقدام مهم هفته کتاب دانست و گفت: حوزه کتاب به رسانه تخصصی برای ارتباط با مخاطبان نیاز داشت که امیدواریم با تداوم فعالیت این شبکه محقق شود.

کتابفروشی ها نمادهای هویت فرهنگی شهرها هستند

وی با اشاره به توجه وزارت فرهنگ به حلقه های نشر از تولید تا توزیع گفت: نهایت تلاش ها انجام می‌شود تا اقدامات حمایتی وزارت فرهنگ در زنجیره نشر موجب ضعف کتابفروشی ها نشود؛ چرا که کتابفروشی ها نمادهای هویت فرهنگی شهرها هستند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: اگر جامعه خردمحور و عقلانی می خواهیم، جایگاه کتاب در آن باید بدرخشد. ذات جامعه خردمحور که به سوی تمدن نوین اسلامی در حرکت است، با آگاهی، آزادی بیان، گردش آزاد اطلاعات و گسترش آگاهی های عمومی گره خورده است.

وزیر فرهنگ با مقایسه میزان سواد عمومی پیش و پس از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: پیش از انقلاب حدود پنجاه درصد مردم با سواد بودند اما انقلاب دینی و اصیل ایران با ایده آگاهی بخشی این حوزه را متحول کرد.

اسماعیلی ادامه داد: در سال های گذشته کشور ما از منظر توسعه منابع انسانی در بالاترین رتبه جهانی قرار گرفته اما بدخواهان ایران این موفقیت ها و آرامش کشور را تحمل نمی کنند. آن ها با تروریسم رسانه ای به جنگ امید مردم آمده اند و تلاش می کنند مردم ما را خسته کنند.

رونمایی سامانه خرید از کتابفروشی‌ها/ وزیر فرهنگ اولین سفارش را ثبت کرد

وی تصریح کرد: انقلاب اسلامی با مطالبه گری عدالت، آگاهی و مشارکت مردم، مادیت را به عنوان ذات محوری جهان غرب به چالش کشیده است. رویکرد غربی ها در قبال کشورهای منطقه به خوبی ادعای دروغین آزادی و دموکراسی آن ها را نمایان می کند؛ حال آن که از این منظر ایران با کشورهای منطقه فاصله نجومی دارد.

وزیر فرهنگ افزود: وقتی غرب در جهل به سر می برد مهمترین آثار فرهنگی جهان به دست بزرگان اندیشه در جهان اسلام منتشر می شد. امروز هم حرکتی مهم برای بازپس گیری آن جایگاه آغاز شده و همین، زمینه دشمنی غرب است.

هفته کتاب امسال حدود بیست هزار برنامه در شهرها و روستاها برگزار شدعضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به رویکرد وزارت فرهنگ در راستای عدالت فرهنگی در خصوص فعالیت های وزارتخانه مبتنی بر انتقال رخدادهای فرهنگی از پایتخت به سراسر کشور گفت: در هفته کتاب امسال حدود بیست هزار برنامه در شهرها و روستاها برگزار شد تا با حضور مسئولان فرهنگی و اهالی کتاب در نقاط مختلف کشور، نشاط و دلگرمی اجتماعی تقویت شود.

در این مراسم سامانه خرید از کتابفروشی ها با حضور وزیر فرهنگ رونمایی شد و محمدمهدی اسماعیلی بصورت نمادین اولین سفارش از این سامانه را ثبت کرد.

وزیر فرهنگ پیش از حضور در مجتمع فرهنگی بنفشه انتشارات قدیانی، از کتابفروشی مرجع و بین الملل بازدید کرد و در جریان فعالیت ها و تازه های نشر این دو مجموعه قرار گرفت. 

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا