فرهنگ و هنر

شاهد شکل‌گیری نسل جدیدی از نویسندگان انقلابی هستیم

به گزارش خبرنگار کتاب کا 118، صبح شنبه بیست‌ویکم آبان‌ماه ۱۴۰۱همزمان با نخستین روز از سی‌اُمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، ادای احترام و تجدید میثاق اهالی کتاب با آرمان‌های بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی، در حرم مطهر حضرت امام خمینی(ره) برگزار شد.

محمدمهدی اسماعیلی با اعلام اینکه ذات و ماهیت انقلاب اسلامی، فرهنگی است، گفت: اگر مدعی هستیم که انقلاب اسلامی یک انقلاب در پایه مولفه‌های فرهنگی است، می‌توانیم آن را از دریچه نگاه به سیره رهبران آن مورد بررسی قرار بدهیم. شخصیت امام فرهنگی است. رهبر انقلاب اسلامی دارای شخصیتی فرهنگی و نویسنده‌ای توانا است که از جوانی کتاب‌هایی را به رشته تحریر در آوردند که آن کتاب‌ها در حوزه‌های مختلف به عنوان مرجع شناخته می‌شوند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به فعالیت حوزه نشر در دهه‌های اخیر افزود: رهبر معظم انقلاب اسلامی با تقریظ‌هایی که ارائه می‌دهند، یک تنه برای گسترش فرهنگ اسلامی ایستاده‌اند. حمایت از ناشران، نویسندگان، حمایت از تولید کاغذ داخلی، گسترش کتبخانه‌های عمومی و … از جمله فعالیت‌هایی است که در این حوزه انجام می‌شود.

شاهد شکل‌گیری نسل جدیدی از نویسندگان انقلابی هستیم

اسماعیلی با بیان اینکه در سال‌های اخیر رشد و گسترش کتابخوانی و مراجعه به کتاب مشاهده شده‌است، ادامه داد: در حوزه کتاب به واسطه حضور شخصیت‌های جهادی، وجود انگیزه‌های دینی و رویکرد فرهنگی شاهد شکل‌گیری نسل جدیدی از نویسندگان مقید به ارزش‌های انقلاب اسلامی هستیم و ناشران حرفه‌ای در این عرضه مشغول به کار هستند.

به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نزدیک چهار هزار کتابخانه عمومی در ایران مشغول به فعالیت است، این کتابخانه‌ها در بسیاری از شهرهای کوچک مرکز فعالیت فرهنگی هستند. گسترش جدی کتابخانه‌های عمومی از فعالیت‌های دولت است. همچنین برای رونق چرخه نشر تلاش می‌شود. همه برنامه‌ریزی‌ها در یک سال گذشته بر این اساس انجام شده است.

او ادامه داد: امید است فعالیت مسئولان در هفته کتاب زمینه‌های آشنایی بیشتر کودکان، نوجوانان و جوانان با کتاب را فراهم کنند.

کتاب باید به مساله اول جامعه تبدیل شود

مهدی رمضانی به نمایندگی از اعضای شورای سیاست‌گذاری هفته کتاب گفت: امسال هفته کتاب منسجم، هماهنگ، همراه و مبتنی بر هم‌افزایی و شرایط هماهنگی شکل گرفته‌است. اگر فضای کشور به سمت ترویج مطالعه و کتابخوانی پیش برود، بسیاری از مشکلات را که در پی ضعف در دانش با آن‌ها مواجه هستیم، نخواهیم داشت. اگر فضای مطالعه رونق داشته باشد، برخی از گسست‌ها را نخواهیم داشت.

دبیر هفته کتاب نهاد کتابخانه‌های عمومی با تاکید بر اینکه کتاب باید به مساله اول جامعه تبدیل شود، ادامه داد: کتاب‌های متعددی با محوریت شخصیت امام خمینی (ره) نوشته شده است، کتاب با عنوان سه دیدار با مردی که از فراسوی باور ما می‌آمد از انتشارات سوره مهر شخصیتی از امام خمینی (ره) ارائه می‌دهد که بسیار جذاب و خواندنی است.

ادامه دارد….

شاهد شکل‌گیری نسل جدیدی از نویسندگان انقلابی هستیم

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا