فرهنگ و هنر

فرهنگ در یک لحظه اتفاق نمی‌افتد/ کیفیت آثار بخش ایثار جشنواره تئاتر تهران بسیار مطلوب بود

به گزارش کا 118از جشنواره تئاتر بیست‌وهفتم استان تهران؛ ایرج افشاری‌اصل با اشاره به اینکه در بخش ایثار جشنواره تئاتر استان تهران ۱۹ اثر مورد ارزیابی قرار گرفته، گفت: انتظار نداشتم در بخشی مجزا از بخش اصلی جشنواره تئاتر استان تهران آثاری با این سطح از کیفیت ارایه شود.

از میان آثار ارایه شده چند اثر نمایشی به قدری قوی و باکیفیت بود که به جرات می‌توان گفت سطح این تئاترها بالاتر از یک جشنواره استانی بود

در آثار بخش ایثار از کودک ۵ یا ۶ ساله تا هنرمند ۷۰ ساله که پیشکسوت محسوب می‌شوند، حضور داشتندوی تاکید کرد: آثار ارائه شده از سوی هنرمندان، حرف زیادی برای گفتن داشت و نکته جالب دیگر این آثار، طیف سنی افراد در این تئاترها بود که فاصله زیادی با هم داشتند. در آثار بخش ایثار از کودک ۵ یا ۶ ساله تا هنرمند ۷۰ ساله که پیشکسوت محسوب می‌شوند، حضور داشتند. از نظر مضمونی هم با گستردگی موضوعی زیادی در آثار مواجه بودیم که هیات ارزیابی را به تولید و ارائه آثار شاخص در شهرستان های استان تهران بسیار امیدوار کرد.

افشاری اصل گفت: امیدوارم باتوجه به رشد تئاتر شهرستان‌های استان تهران، از دوره بعد جشنواره تئاتر استان تهران شاهد سهمیه بیشتری در جشنواره تئاتر فجر باشیم و آثار بیشتری از این رویداد هنری در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به راه یابد.

فرهنگ در یک لحظه اتفاق نمی‌افتد/ کیفیت آثار بخش ایثار جشنواره تئاتر تهران بسیار مطلوب بود

فرهنگ در یک لحظه اتفاق نمی‌افتد

تئاتر به ذات خود متکی به جشنواره است و شاید جایزه آن ناچیز باشد ولی تاثیر معنوی آن بالا استعضو هیات ارزیابی آثار بخش ایثار بیست‌وهفتمین جشنواره تئاتر استان تهران درباره نقش جشنواره در رشد تئاتر شهرستان‌های استان تهران تاکید کرد: هرچه جشنواره بیشتری در کشور برگزار شود، تاثیر فرهنگی بیشتری را شاهد خواهیم بود. باید توجه داشت که فرهنگ در یک لحظه اتفاق نمی‌افتد بلکه حرکت فرهنگی حرکت آرام و آهسته و پیوسته‌ای است که با برگزاری رویدادهای متعدد نتیجه‌اش در سال های بعد مشخص می‌شود.

افشاری‌اصل در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: جشنواره تئاتر استانی چندین سال است که برگزار می‌شود و بسیاری از گروه‌های تئاتری جوان به واسطه این رویداد به جامعه هنری معرفی شده‌اند. تئاتر به ذات خود متکی به جشنواره است و شاید جایزه آن ناچیز باشد ولی تاثیر معنوی آن تا حدی است که از طراحی صحنه و لباس تا کارگردانی افراد حس دیده شدن پیدا می‌کنند و همین موضوع هم فردا و آینده آنها را روشن‌تر می‌کند. بر همین اساس سعی می‌کنند سقف پرواز خود را ارتقا دهند.

معتقدم جشنواره اگر به لحاظ کمی بیشتر برگزار شود، تاثیر بیشتری خواهد داشت و هرچه سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و کیفیت بهتری داشته باشد باعث بال و پر گرفتن گروه‌های تئاتری می‌شود و این همان چیزی است که فعالان تئاتری می خواهند

بیست و هفتمین جشنواره تئاتر استان تهران از ۱ تا ۶ آذرماه به دبیری امیرحسین شفیعی در پردیس تئاتر تهران برگزار می‌شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا