فرهنگ و هنر

وزیر ارشاد: آغوش دولت به روی همه هنرمندان باز است

به گزارش خبرنگار فرهنگی کا 118، محمدمهدی اسماعیلی صبح امروز – سه‌شنبه ۱۲ مهرماه – در سالن سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مراسم ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس اظهار داشت: جوانان ما دوران انقلاب و دفاع مقدس را ندیدند و اگر می بینیم برخی نوجوانان و جوانان در خیابان‌ها و اجتماعاتی که از سوی دشمن هدایت می شود، حضور پیدا می کنند در واقع تقصیر ماست که در پیام انقلاب را به آنان نرساندیم و این به عهده ماست و ما کوتاهی داشتیم. به همین دلیل جهاد تبیین بارها از سوی رهبر انقلاب مطرح شده است.

وی با اشاره به دیدار خود با هنرمندان پیشکسوت در مشهد افزود: هنرمندان از اجحافی که در حق آنان شده و صدای آنان به جایی نرسیده گله داشتند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره اغتشاش‌های اخیر گفت: علت دسیسه‌های دشمن در این ایام برای جلوگیری از درخشش انقلاب است. حرکت دشمن از روی آگاهی منجر به ترس‌شان است. چون انقلاب در حال گذار از منطقه‌ای به جهانی شدن است. ما ظرفیت‌های بالقوه را بالفعل می‌کنیم و ایران می‌تواند در حد جهانی مطرح شود. تجارت بین المللی ما چند برابر شده است.

وی درباره علت برگزاری دیرهنگام این مراسم هم گفت: با توجه به مصادف شدن هفته دفاع مقدس با ایام پایانی ماه صفر این مراسم به تاخیر افتاد.

اسماعیلی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس و امنیت و سلامت اظهار داشت: هفته دفاع مقدس تابلویی برای بازخوانی اتفاقات بزرگی است که در کشور رخ داده است.

وی با اشاره به قراردادهای ۲۰۰ سال گذشته که منجر به جدا شدن مناطقی از کشور شد، ادامه داد در سال ۱۹۱۹ مستعمره انگلیس شدیم. در آغاز جنگ جهانی دوم آذربایجان ما تا مرز تجزیه پیش رفت. در کردستان همین اتفاق افتاد. در کنار همه افتخارات جمهوری اسلامی همین که تمامیت ارضی و وحدت ملی را حفظ کرد برای این انقلاب کافی است. اگر انقلاب ایران نبود ایران را تجزیه کرده بودند. قرن‌هاست که به فکر از بین بردن وحدت و استقلال ما هستند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: بهترین ابزار در جنگ تبیین هنر است مانند سینما و موسیقی. مثلا مجید انتظامی با خلق آثار درجه یک خدمت بزرگی را انجام داد.

اسماعیلی گفت: امروز در معاونت هنری، فرهنگی، سینمایی و بنیاد رودکی بنا داریم عقب افتادگی ها را تا اندازه ای جبران کنیم.

وی در عین حال تصریح کرد: دولت مرتجع عربستان مدعی حقوق بشر شده است ولی یک نفر از آنها شهادت ده‌ها دختر افغانستانی را محکوم نکرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ایران متکی به اراده محکم مردم است و از گذرگاه‌های مختلفی عبور کرده است. هیچ‌گاه فرزندان ایران اجازه ندادند یک وجب از خاک کشور جدا شود.

وی تاکید کرد: راه سختی طی شده و دشمن دست و پا میزند و ما نباید اجازه دهیم خواب‌های بد دشمن تعبیر شود. هنرمندان و اهالی فرهنگ و هنر پای وحدت ملی و تمامیت ارضی ایستاده‌اند و امیدواریم آوازه شوکت ایران همه دنیا را فراگیرد.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: از همه ایثارگران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بزرگان فرهنگ و ادب تقدیر و تشکر می کنم و امیدوارم پرچم این انقلاب به دست صاحب اصلی آن حضرت ولی عصر (عج) برسد.

در این مراسم علیرضا قزوه شعری درباره حوادث و اغتشاشات اخیر خواند و حسین حاجی فرمانده ناحیه بسیج وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از تدوام هنرمندانه مسیر انقلاب و دفاع مقدس سخن گفت و افزود: مبادا شایستگی هنرمندان کشورمان مغلوب افکار کثیف رسانه ای دنیا شود و از آرمان های انقلاب و دفاع مقدس بازماند. زیباترین هنر هنرمندان این است که در جامعه، مدیریت هنری و فرهنگی هنرمندانه داشته باشند. 

همچنین از تعدادی رزمندگان دوران دفاع مقدس و ایثارگران آن دوره با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تجلیل شد که مهدی فقیه و مهران رجبی، هنرمند و بازیگر دفاع مقدس، حسین طلابیگی، جانباز، عبدالحسین پیشان، مسعود خاکی، مهدی خیری، رزمنده، حسین سیفی و محمدرضا فرجی از مدیران رزمنده، نصرت الله مرادی رزمنده بازنشسته، محمدرضا احسنت رزمنده و کارمند کا 118، مرتضی قمری وفا فعال رسانه ای در حوزه دفاع مقدس، محبوبه معراجی پور، نویسنده دفاع مقدس و 

ابراهیم اصغری کارگردان و تهیه کننده فیلم تک تیرانداز از جمله افراد تجلیل شده بودند. 

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا