فرهنگ و هنر

وزیر فرهنگ و ارشاد: حربه دشمن ایجاد تصویری ناکارآمد از نظام دینی در ذهن جوانان است

به گزارش روز چهارشنبه کا 118از روابط عمومی فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان، محمدمهدی اسماعیلی شامگاه سه شنبه در آیین روز کبودرآهنگ و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای پنجم آبان سال ۱۳۵۷ و ۶۴۱ شهید گرانقدر این شهرستان افزود: نهضت امام عظیم الشان امسال شصت ساله می شود؛ نهضتی که در مهرماه سال هزار و سیصد و چهل و یک همزمان با ایام فاطمیه آغاز شد و به همین خاطر آن را فاطمی الحدوث می دانیم و بقای شصت ساله اش حسینی البقا است.

اسماعیلی با بیان اینکه نام و خاطره امام حسین(ع) و شهدای کربلا، نهضت امام(ره) را به این اقتدار و استحکام رساند، اظهار داشت: مردم انقلابی کبودرآهنگ از همان ابتدا از نهضت امام خمینی (ره) پشتیبانی کردند و پیشتاز حرکت های انقلابی در استان همدان و کشور بودند.

وی ادامه داد: در مناسبت های ملی، همواره از استان همدان به عنوان دارالمومنین به خوبی و نیکی یاد می شود؛ استانی که شهدای سرافرازی چون شهیدان همدانی، چیت سازان و شهبازی در آسمانش می درخشند اما در این میان، کبودرآهنگ از ابتدای نهضت، شهرستان پیشتاز استان بوده است؛ به گونه ای که جوانان دهه ۴۰ در جوادیه کبودرآهنگ بذر انقلابی گری را با نوحه های انقلابی، سروده ها و فعالیت های متعدد در زمین حاصل خیز این شهرستان کاشتند و خاطرات آن همچنان باقی است. 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: جوان های این شهرستان، سخنرانی های شهید مطهری در مجالس مسجد قبا را با امکانات محدود آن روز ضبط و در شهر پخش می کردند و  برگزاری دعای ندبه به عنوان سیاسی ترین دعای اعتراضی منتظران در روزهای جمعه دهه ۵۰ از دیگر برنامه های جوان های انقلابی کبودرآهنگ بود که همه این فعالیت ها روح انقلابی بودن را در این شهرستان به اوج رساند.

اسماعیلی تاکید کرد: حوادثی چون پنجم آبانماه سال ۵۷، میوه درخت نهضت امام راحل است که در کوچه های کبودرآهنگ به بار نشست و پنج شهید عالی مقام آن که در خون پاک خود غلتیدند تا پرچمی برای عظمت ایران، همدان و کبودرآهنگ شوند و امروز در چهل و چهارمین سالگرد شهادت این شهدای سرافراز با افتخار و غرور از آن ها یاد می کنیم.

وی با اشاره به پیشتازی مردم کبودرآهنگ در ایام نورانی دفاع مقدس گفت: خداوند بر درجات شهید والامقام همدانی بیفزاید؛ چنان که در کتاب «مهتاب خین» با بخشی از ایثارگری ها و خاطرات این شهید بزرگ آشنا می شویم و می خوانیم که جوانان کبودرآهنگ در سال ۵۹ و پیش از آغاز جنگ در کردستان حاضر بودند و شهید تقدیم انقلاب اسلامی کردند. 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: مساجد کبودرآهنگ در ایام دفاع مقدس روزهای پرشوری را سپری کردند به گونه ای که پدران فرزندان خود را ابراهیم وار به مسلخ عشق می فرستادند و خاطرات اعزام نیرو از این شهرستان به جبهه ها و تشییع حماسی شهدا هرگز از یادها نخواهد رفت.

وی با بیان اینکه رهبری حکیم و فرزانه انقلاب اسلامی در همان روزهای آغاز به کار دولت مردمی تاکنون در سخنرانی هایشان نزدیک به چهل بار به اهمیت جهاد تبیین اشاره کرده اند، تصریح کرد: باید با زبان رسا و با منطق، واقعیت های امروز ایران اسلامی را به اطلاع جوانانی برسانیم که اتفاقات تلخ و شیرین گذشته این سرزمین را ندیده اند زیرا امروز در دانشگاه ها با فرزندان دهه هشتادی روبرو هستیم که دشمن سعی می کند تصویری ناکارآمد از نظام دینی در ذهن این جوانان ایجاد کند.

وی ادامه داد: جهاد تببین انقلاب را از مسیر مشکلات عبور می‌دهد و در این راستا باید با زبان منطق و تبیین با جوانان و دانشجویان صحبت کنیم و این وظیفه همه مسئولان، پیشکسوتان انقلاب، بسیجیان و معلمان است که از تاریخ و ترس امروز دشمن از ملت ایران صحبت کنند.

اسماعیلی با بیان اینکه جهاد تبیین، انقلاب اسلامی را از مسیر مشکلات عبور می‌دهد، گفت: در این راستا باید با زبان منطق و تبیین شده با جوانان و دانشجویان صحبت کنیم.

وی با اشاره به حضور و سخنرانی رییس جمهور در سازمان ملل گفت:  آقای رئیس جمهور با در دست داشتن تصویر حاج قاسم سلیمانی در قلب دشمن و نظام استکباری دشمن صهیونیستی را استیضاح کرد و در ادامه دشمن تلاش کرد با ایجاد اغتشاشات، شیرینی و طعم این موفقیت را بر کام مردم تلخ کند اما مردم ایران با قدرت و با تبعیت از رهبری نشان دادند همواره با آرمان های انقلاب اسلامی همراه هستند. 

اسماعیلی افزود: مسیر انقلاب اسلامی با قدرت به پیش می رود و فرزندان ایران با افتخار مسیر امام راحل (ره) و نهضت ۶۰ ساله امام را ادامه می دهند. 

 وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: همه مشکلات به دست جوانان غیور این سرزمین مرتفع خواهد شد و بدون تردید تلاش های اخیر دشمنان در ایجاد اغتشاشات همانند همیشه با شکست تحقیر آمیز مواج خواهند شد.

وی ادامه داد: ملت سرافراز ایران، انقلاب اسلامی را با دست خالی به پیروزی رساندند و هزاران مستشار آمریکایی در ایران با تحقیر، کشور را ترک کردند زیرا ملت ایران آن روزها با دستان خالی با حضور نظامی گسترده نظامی آمریکا مبارزه کردند.

اسماعیلی یادآوری کرد: امروز قدرت نظام جمهوری اسلامی به جایگاهی رسیده که کسی جرات مقابله با ما را ندارد و جمهوری اسلامی سطح تاثیرگذاری اش از منطقه به سطح جهانی ارتقا پیدا کرده و این اتفاقات اخیر، آخرین تلاش ها برای جلوگیری از این موفقیت بزرگ ملت ایران است.

وی با اشاره به برخی مشکلات اقتصادی و فرهنگی یک دهه اخیر گفت: در این مدت کشور به خاطر تفکر غرب زده دچار عقب ماندگی شد و دشمنان تلاش کردند با اخلال در بخش های مختلف  اقتصادی، فرهنگی و فضای مجازی، به انقلاب اسلامی خدشه وارد کنند اما باید بدانند که کشتی انقلاب یک ناخدای بیدار به نام رهبر معظم انقلاب اسلامی دارد و این پرچم انقلاب به دست صاحب اصلی اش برسد. 

وی ادامه داد: وقتی سال گذشته دولت را تحویل گرفتیم با عددهای عجیب و غریب در حوزه های مختلف روبرو شدیم از سوی دیگر با مشکلات اقتصادی زیادی مواجه شدیم اما باید بگویم که فرزندان جهادی انقلاب اسلامی با تلاش شبانه روزی این امر را مدیریت کردند. 

اسماعیلی خاطرنشان کرد: در اغتشاشات هفته های اخیر شاهد تروریسم رسانه ای در کشور بودیم. امروزه یک تروریسم رسانه ای علیه جمهوری اسلامی راه افتاده است و شبکه های مزدور و ایرانی نما با تزریق ناامیدی علیه این ملت اقدام می کنند.

وی افزود: دشمن امید مردم را هدف گرفته و به طور قطع بار دیگر سرش به سر خواهد خورد و امروز با حضور یک شخصیت جهادی، انقلابی و مکتبی در راس دولت، خورشید انقلاب پر فروغ تر خواهد شد و این روشنایی، ظلمت ناامیدی را از بین خواهد برد.

مردم کبودرآهنگ در پنجم آبان سال ۱۳۵۷ در حرکت اعتراضی و تظاهرات علیه حکومت پهلوی شرکت کردند که با تیراندازی ماموران رژیم پهلوی، پنج نفر از تظاهرکنندگان به اسامی «محمد شعاعی»، «علی‌قلی عاشوری»، «محمود دلاکی»، «عمران کردی» و «علی مسلم‌خانی» به شهادت رسیدند و ۲۱ نفر زخمی شدند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا