فرهنگ و هنر

«بی‌بی‌سی ضد فارسی» در کتاب‌فروشی‌ها

به گزارش خبرنگار کتاب کا 118، یکی از ویژگی‌های بارز کتاب بی‌بی‌سی ضدفارسی این است که ضمن تشریح سیاست خارجی لندن در ارتباط با ایران خصوصا از دوران جنگ دوم جهانی تا کنون، هم‌سو بودن بی‌چون و چرا و تمام و کمال ابزار رسانه‌ای دولت پادشاهی متحد بریتانیا یعنی بی‌بی‌سی فارسی با این سیاست‌ها در طول بیش از ۸۰ سال گذشته و در بزنگاه‌های تاریخی، بیان شده‌است.

این توصیف با استفاده از اسناد و منابع متعدد فارسی و انگلیسی که تعداد قابل ملاحظه‌ای از آنان برای نخستین بار منتشر می‌شوند، صورت پذیرفته است. همچنین این کتاب مشحون از اطلاعات ارزشمند پیرامون تاریخ معاصر ایران است. مولف در ابتدای کتاب نوشته است: در این پژوهش تمام تلاشم این بوده از اغراق که یک کار تحقیقی را دچار ابتذال می‌کند، اجتناب کرده و مسبوق به تالیفات پیشینم، مستندا به موضوع بپردازم.

این کتاب مشتمل بر هشت گفتار و ۱۸ بخش است که گفتارها شامل چارچوب نظری و طرح مباحث تئوریک مرتبط، زبان مادری بی‌بی‌سی، بی‌بی‌سی فارسی و اشتغال ایران توسط متفقین، بی‌بی‌سی فارسی و کودتای ۲۸ مرداد، بی‌بی‌سی فارسی و انقلاب ۱۳۵۷، ‌بی‌بی‌سی فارسی و دفاع مقدس، بی‌بی‌سی فارسی و انتخابات ۱۳۸۸ و بی‌بی‌سی فارسی و دکترین تجزیه ایران را شامل می‌شود.

سیدعلی حق‌شناس متولد ۱۳۵۴ محله بهارستان تهران؛ نویسنده، روزنامه نگار و پژوهشگر صاحب سبک علوم سیاسی و تاریخ است. وی روزنامه نگاری را از ابتدای دهه ۷۰ در نشریات ورزشی آغاز کرد. از سوابق روزنامه نگاری وی می‌توان به نگارش مقالات در سرویس بین‌الملل روزنامه اطلاعات در دهه ۱۳۸۰ و مدیر مسئولی پایگاه‌های خبری تحلیلی پیرنا و مام میهن در دهه ۱۳۹۰ اشاره کرد. او عضو هیات داوران کتاب سال در سال ۱۳۹۵ بوده است.

«بی‌بی‌سی ضد فارسی» در کتاب‌فروشی‌ها

قسمتی از متن کتاب

در این میان نباید از نقش دولت رژیم صهیونیستی فرزند بریتانیا و امریکا در محمل قراردادن اقلیم‌های اطراف کشور برای ضربه زدن به منافع ملی و تمامیت ارضی ایران به اقسام مختلف غافل ماند. این دولت در دوره‌ی پهلوی دوم «دکترین پیرامون» بر مبنای دوستی با ایران برای مقابله با اعراب از سوی «بن گورین» و «الیاهو ساسون» سیاستمداران صهیونیست را مطرح ساخت. این رژیم پس از پیروزی انقلاب و خصوصا از ابتدای دهه ۱۹۹۰ میلادی با بهره‌گیری از این دکترین، مودت و گسترش روابط سیاسی-نظامی و اقتصادی با دولت‌های پیرامون ایران که سابقه تاریخی مشترک با کشورمان به ویژه در مناطق مرزی دارند و در طول تاریخ تا کنون هریک به نوعی از ایران بزرگ جدا شده‌اند را در دستور کار قرار داده است. از این میان می‌توان به جمهوری باکو و منطقه خودمختار کردستان عراق که ظرفیت مناسبی برای اشاعه قوم‌گرایی و حتی تحرکات نظامی علیه ایران را دارا هستند، اشاره کرد.

کتاب بی‌بی‌سی ضدفارسی نوشته سیدعلی حق‌شناس در ۴۱۸ صفحه با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و با قیمت ۱۶۰ هزار تومان توسط نشر پارس میهن منتشرشد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا